Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku
08.01.2021 r.
Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku
Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i przeprowadzenia takiej instalacji.
Systemy fotowoltaiczne można montować na gruncie, jak i bezpośrednio na domu (dachu płaskim oraz skośnym). Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia tego, jak montuje się panele słoneczne – artykuł rozpoczniemy od zaprezentowania treści i danych mówiących o tym, czym odnawialne źródła energii (ze słońca) oraz o korzyściach płynących z ich stosowania.
Czym jest i jak działa ten rodzaj OZE? Opis funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna tworzona jest przez system ogniw umieszczonych w agregowanych przez nie modułach (panele słoneczne). Trafiające do nich promieniowanie słoneczne jest przetwarzanie w energię elektryczną, a następnie transportowane do sieci (domowej lub firmowej) w celu zasilania urządzeń elektrycznych.
Fotowoltaika i znajdujące się w niej ogniwa (umieszczone wewnątrz paneli fotowoltaicznych), pozwalają na produkcję tzw. zielonej energii elektrycznej, czyli w pełni ekologicznego prądu, który nie niszczy środowiska, jak i nie zużywa naturalnych zasobów Ziemi.
Dowiedz się, czy fotowoltaika to dobra inwestycja dla Twojego domu lub firmy!
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy bezpłatną analizę dla Ciebie!
Jak montować panele? Proces montażu paneli fotowoltaicznych – krok po kroku.
Głównym elementem, na który należy zwrócić uwagę jeszcze na długo przed rozpoczęciem instalacji paneli – jest ich docelowa lokalizacja. A mówiąc prościej – do jakiego typu dachu lub innej powierzchni mają zostać przytwierdzone panele.
Do kwestii montażu paneli fotowoltaicznych można podejść na wiele różnych sposobów. Ostateczny wybór jest uzależniony od rodzaj dachu, a także elementów, które odpowiadają za jego pokrycie. Poniżej prezentujemy kompleksowe instrukcje odpowiadające na pytanie: jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim, skośnym – pokrytym zarówno dachówką, blachodachówką, rąbkiem blaszanym i nie tylko.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
Ze względu na ich specyficzną budowę, do dachów płaskich rekomenduje się użycie tzw. trójkątów montażowych. Są to elementy pozwalające na wygodne regulowanie położenia paneli fotowoltaicznych. Tak, aby uzyskać odpowiedni, a co za tym idzie – najbardziej wydajny kąt nachylenia.
Instalacja paneli na dachu płaskim odbywa się w następujący sposób:
- Trójkąty należy ułożyć tak, aby ich umiejscowienie nie generowało ryzyka pojawienia się cienia. Odległość między rzędami najlepiej wyliczyć za pomocą kalkulatora cienia.
- Odpowiednio rozmieszczone trójkąty należy przytwierdzić do dachu. W tym celu najlepiej wykorzystać śruby dwugwintowe – zapewniające trwałość i stabilność całej konstrukcji.
- Do tak przytwierdzonych trójkątów należy przykręcić specjalne profile. W miejscu ich łączeń należy użyć łączników, które zapewnią ciągłość całej konstrukcji.
- W następnym kroku, na wcześniej zamocowanych profilach, trzeba umieścić wpusty przesuwne, a do nich – przymocować klemy.
- Na koniec pozostają już tylko same panele. Można przejść do finalizacji prac, czyli montażu modułów fotowoltaicznych i przykręcenia ich do przygotowanych wcześniej klemów.
Montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji balastowej na membranie
Ten rodzaj montażu wykorzystuje się na specyficznych dachach gdzie nie ma możliwości kotwienia konstrukcji do dachu.
Instalacje fotowoltaiczne balastowe przebiegają w następujący sposób:
- Pierwszym krok polega na umiejętnym ułożeniu szyn – tak, aby były odpowiednio dobrane do rozmiaru paneli (ogniw) fotowoltaicznych. Rozstaw powinien wynosić o 2 centymetry więcej niż wysokość samego modułu. Tu, podobnie jak w poprzednim przypadku, należy zadbać o to, aby ryzyko zacienienia było jak najmniejsze (a najlepiej zerowe!).
- Łączenia szyn należy uzupełnić o specjalne łączniki – wsunięte na głębokość około 10 centymetrów i zabezpieczone przy użyciu wkrętów.
- W kolejnym kroku można już przejść do instalacji uchwytów wysokich i niskich. Odległość pomiędzy nimi powinna być dopasowana do wielkości, jaką oferuje dany panel fotowoltaiczny.
- Tak ułożone chwyty trzeba przytwierdzić do szyn – przy zastosowaniu śrub oraz nakrętek.
- Przed zabraniem się za ostateczny montaż modułów fotowoltaicznych – należy pochylić się nad kwestią bezpieczeństwa. W tym celu konstrukcja musi zostać dociążona (najlepiej przy pomocy betonitu drogowego), tak aby wytrzymała obciążenia wiatrem.
- Na koniec można przejść do montażu samych modułów.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym rąbkiem blaszanym
Dachy pokryte rąbkiem blaszanym należą do jednych z najbardziej popularnych rodzajów pokryć dachowych. Występują zarówno w zabudowach mieszkalnych, jak i obiektach o charakterze komercyjnym. Przyjmują zazwyczaj kształt dachów skośnych, dzięki czemu montaż paneli jest łatwiejszy (nie wymaga dodatkowych elementów odpowiadających za nadawanie pożądanego kąta nachylenia).
Panele fotowoltaiczne na dachach pokrytych rąbkiem blaszanym należy montować w następujący sposób:
- Pierwsze prace skupiają się na montażu uchwytów, do których będą przytwierdzane pozostałe elementy konstrukcji. W tym miejscu należy zadbać, aby zostały rozmieszczone równo i w sposób ograniczający poziom zacienienia. W zależności od rodzaju posiadanych uchwytów – należy je przytwierdzić przy użyciu 2 lub 4 śrub.
- Gdy uchwyty będą już stabilnie przytwierdzone do powierzchni dachu – pora na montaż profili. W celu zachowania ich ciągłości – na zakończeniach należy zastosować specjalne łączniki.
- Kolejny krok to montaż wpustów oraz klemów, do których zostaną przytwierdzone moduły. W tym miejscu należy pamiętać, aby pierwsze i ostatnie stanowiły tzw. klemy końcowe.
- Na koniec – panele! Ostatnim etapem jest montaż samych modułów fotowoltaicznych.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym blachą trapezową
Podobnie, jak w przypadku powyższej instrukcji – w tym przypadku również nie trzeba się martwić dodatkowymi konstrukcjami odpowiadającymi za kąt nachylenia instalacji. Jednak na tym podobieństwa podczas montażu się kończą.
Panele fotowoltaiczne na dachach pokrytych blachą trapezową należy montować tak:
- Pierwszy krok to rozmieszczenie elementów, do których zostanie przytwierdzona konstrukcja. W tym przypadku mówimy o mostkach trapezowych, które należy ułożyć w równych odległościach.
- Po przykręceniu mostków do dachu, w specjalnych rowkach należy umieścić wpusty oraz klemy. Na brzegach powinny znajdować się klemy końcowe, natomiast w środku, jak łatwo się domyślić – klemy środkowe.
- Potem czas na panele. Ostatnią czynnością jest przytwierdzenie gotowych modułów fotowoltaicznych.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką
Kolejnym rodzajem powierzchni, które stanowią bazę dla paneli fotowoltaicznych są dachy pokryte tradycyjną dachówką. Taki montaż, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej, wymaga większej ostrożności oraz delikatności. Nie chcemy, aby dachówka uległa uszkodzeniu.
Panele fotowoltaiczne na dachach pokrytych dachówką trzeba montować tak:
- Na początku należy dokonać demontażu dachówek. Dachówki trzeba usunąć z miejsc, w których znajdują się krokwie.
- Do odkrytych elementów konstrukcyjnych dachu należy przytwierdzić uchwyty montażowe. Gdy zostaną one stabilnie zamontowane – zdjęte dachówki mogą wrócić na swoje miejsca.
- Tak, jak w przypadku powyższych sposobów – do uchwytów należy przytwierdzić profile, w których następnie należy umieścić wpusty oraz klemy. Łączenia profili powinny być uzupełnione łącznikami, a na ich końcach należy zamontować klemy końcowe.
- Gdy wszystko jest gotowe – można przejść do finału, czyli montażu modułów.
Dowiedz się, czy fotowoltaika to dobra inwestycja dla Twojego domu lub firmy!
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy bezpłatną analizę dla Ciebie!
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym blachodachówką
Ostatnim sposobem jest ten polegający na instalacji paneli słonecznych na dachach pokrytych blachodachówką. W gruncie rzeczy jest on podobny to tego opisywanego w powyższym akapicie, jednak różni się zasadniczym szczegółem. Jakim? Dowiesz się tego z poniższej instrukcji.
Instalacja paneli na dachach pokrytych blachodachówką:
- W pierwszym etapie należy dowiedzieć się, w jakich miejscach znajdują się krokwie – i do nich przytwierdzić dwugwintowe śruby.
- Następnie, do wcześniej przytwierdzonych śrub należy pokręcić profile, a wraz z nimi – wpusty oraz klemy. Ten etap przebiega tak samo, jak w przypadku innych, opisanych już sposobów instalacji.
- Gdy całość jest gotowa – do stabilnej konstrukcji można przytwierdzić moduły fotowoltaiczne.
Montaż montażowi nierówny – zobacz, co warto wiedzieć
Warto pamiętać, że odpowiedzialność związana z prawidłowym montażem fotowoltaiki powinna spoczywać na monterze lub firmie zajmującej się instalacjami. Do ich obowiązków należy zadbanie o każdy etap prac związanych z poprawnym, skutecznym i trwałym korzystaniem z fotowoltaiki.
ABC montażu paneli fotowoltaicznych. Jak powinien przebiegać wzorowy montaż systemu i paneli fotowoltaicznych?
O czym należy pamiętać podczas przeprowadzania montażu paneli fotowoltaicznych? Aby zapewnić sobie źródło energii o pożądanej mocy – należy zwrócić uwagę na wydajność panelu oraz cały proces instalacji i ustawienia paneli.
Dokładna analiza – uwzględnia rodzaj, kształt i lokalizację powierzchni, do której będą montowane panele fotowoltaiczne
Pierwszym obszarem, jakim powinna zająć się profesjonalna firma oferująca usługi montażu fotowoltaiki, jest gruntowne zbadanie zarówno potrzeb, jak i możliwości inwestora. W tym miejscu należy zweryfikować:
- Miejsce, czyli gdzie ma zostać zainstalowana fotowoltaika (dach skośny, prosty). Poza samym kształtem koniecznie trzeba zweryfikować specyfikę dachu (czy jest jednolity, czy nie występują w nim okna itp.) oraz lokalizację (czy istnieje w okolicy są obiekty, które mogą rzucać cień).
- Powierzchnię, czyli do czego ma zostać zamontowana instalacja złożona z paneli słonecznych (najczęściej jest to: papa, dachówka, rąbek blaszany itp.).
- Zapotrzebowanie, czyli ile paneli jest potrzebne, aby zasilić dany budynek w energię elektryczną (ten punkt dotyczy zarówno mocy oferowanej przez każdy panel, jak i poziomu dostarczanej energii)
Dobór właściwych podzespołów – dopasowanych do kształtu, jak i rodzaju pokrycia dachu
Gdy etap analizy zostanie zakończony, a wnioski z jej przeprowadzenia zapisane – pora zaopatrzyć się w elementy niezbędne do przeprowadzenia fachowych prac instalacyjnych.
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie mające na celu produkowanie prądu przez długi okres czasu (żywotność pojedynczego panelu to zazwyczaj powyżej 25 lat). Dlatego należy zwrócić uwagę na jakość i trwałość elementów składających się na instalację. Mówiąc najprościej, aby produkcja zielonego prądu była długa i bezproblemowa – użyte elementy muszą pochodzić z najwyższej półki.
Przygotowanie do właściwego montażu instalacji – zabezpieczenie stanowiska pracy
Równie ważne, co zaopatrzenie się w zapas niezbędnych podzespołów (ogniw, modułów itp.) jest zadbanie o warunki, w jakich dojdzie do przeprowadzenia montażu instalacji.
Warto pamiętać, że większość prac instalacyjnych odbywa się na wysokości, co rodzi ryzyko upadku, a w konsekwencji – zagrożenia życia, jak i zdrowia instalatora paneli słonecznych.
W związku z tym, każda instalacja paneli powinna być poprzedzona profesjonalnym przygotowaniem. Monter powinien być wyposażony w kask ochronny, posiadać specjalistyczne urządzenia ułatwiające wejście i poruszanie się po dachu (m in drabina, rusztowanie) oraz elementy chroniące go w razie jakiegokolwiek zagrożenia (szelki, zapięcia, liny). Jeżeli proces montażu panelu odbywa się na gruncie – z części tych rzeczy można naturalnie zrezygnować.
Bezpieczeństwo podczas instalacji paneli słonecznych zależy również od warunków atmosferycznych. Jeżeli pogoda jest “niepewna” tzn. pada deszcz lub śnieg, wieje silny wiatr lub natura serwuje inne zagrożenia – warto wziąć je pod uwagę, przesunąć termin instalacji i zamontować panele wówczas, gdy warunki będą bardziej przyjazne.
Przeprowadzenie montażu, czyli ostatni krok, aby korzystać z zielonej energii – pochodzącej prosto z promieni słonecznych
Podczas tych prac należy trzymać się wskazówek i instrukcji dostarczanych przez konkretnych producentów podzespołów instalacji fotowoltaicznych. To zagwarantuje nie tylko wydajność fotowoltaiki, ale również to, że stanie się ona stałym i pewnym źródłem darmowej energii elektrycznej.
Montaż paneli i instalacji fotowoltaicznej – co dalej?
Na tym możemy zakończyć nasz artykuł dotyczący sprawdzonych i profesjonalnych sposobów montażu instalacji służących do produkowania zielonej energii elektrycznej.
Jednak zależy nam, aby nasi klienci jak najdłużej czerpali korzyści z posiadania własnego systemu fotowoltaicznego. Dlatego, pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt. Aby korzystać z dobrodziejstwa systemów fotowoltaicznych trzeba dopilnować, aby ogniwa pracowały na 100% swoich możliwości. W związku z tym należy pamiętać o ich konserwacji oraz serwisie. Regularnie dokonywane przeglądy pozwolą wyeliminować usterki na wczesnym etapie, a co za tym idzie – zapewnić stałość w dostawach prądu.
Jak zamontować OZE? Panel na dach czy instalacje na gruncie?
Najczęściej odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od samego inwestora oraz warunków, w jakich mają pracować jego instalacje. Jeśli teren jest duży, a zacienienie niskie bądź zerowe – warto rozważyć instalację panelu na gruncie. Jeśli zacienienie na to nie pozwala – alternatywą może być dach poprzez który promienie słoneczne łatwo dotrą do powierzchni panelu.
Warto skupić się na mocy, ale także zastanowić się nad tym, jak systemy będą pracowały w przyszłości. Za kilka lat może się bowiem okazać, że dotychczasowe ustawienia są niewystarczające, a produkowany prąd nie pokrywa zapotrzebowania.
Na uwagę zasługuje fakt, iż dobrze zamontowany panel w każdej chwili umożliwia jego rozbudowę o kolejne moduły – wpływające na zwiększenie wydajności całej instalacji.
To by było na tyle, jeśli chodzi o szczegółowe informacje dotyczące tego procesy. Teraz pora na nasze serwisy i usługi, czyli co możemy dla Ciebie zrobić.
Fachowcy od instalacji fotowoltaicznej. Komu powierzyć zadanie montażu danych paneli fotowoltaicznych?
Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu gotowych rozwiązań fotowoltaicznych, które oferujemy klientom z całej Polski. Naszą specjalnością są systemy dla domów, firm i gospodarstw rolnych.
Przeprowadzamy dokładne analizy – najczęściej połączone z badaniem potrzeb i możliwości naszych klientów. Zajmujemy się kompleksowym doborem systemów (w tym: ogniw, paneli, konstrukcji, mocowań i wielu innych podzespołów). Bierzemy na siebie ich transport, a także odpowiadamy za wszystkie prace związane z fachowym montażem, który poprzedzamy pieczołowitym przygotowaniem powierzchni.
Jak widać, nasze usługi są w pełni kompleksowe, dzięki temu nasi partnerzy otrzymują wszystko, czego potrzebują – bez zatrudniania dodatkowych ekip czy przeznaczania na ten cel dodatkowych środków pieniężnych.
Jeśli chcesz, aby w Twoim domu, firmie lub gospodarstwie rolnym został zamontowany w pełni profesjonalny system paneli słonecznych – skontaktuj się z nami i przekonaj się, że my i nasi partnerzy możemy to dla Ciebie zrobić! Montaż instalacji fotowoltaicznej z nami to pewność profesjonalnie wykonanej pracy.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowej wiedzy na temat OZE – zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony. Koniecznie zobacz nasz blog, na którym czekają na Ciebie wartościowe i merytoryczne artykuły na temat fotowoltaiki. Jeśli szukasz więcej informacji na temat stosowanych podzespołów – już teraz przejdź do strony poświęconej systemom fotowoltaicznym i zobacz, na jakich produktach pracujemy!
Polecamy: Mój Prąd
Dowiedz się, czy fotowoltaika to dobra inwestycja dla Twojego domu lub firmy!
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy bezpłatną analizę dla Ciebie!
Warto przeczytać:
Ile kosztuje fotowoltaika ?
Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]
18.11.2021 r.
6
minut czytania
Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?
Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ? Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]
05.10.2021 r.
instalacja fotowoltaiczna
panele fotowoltaiczne koszt
2
minut czytania
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety
Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco. Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie? Najpopularniejszym […]
08.09.2021 r.
2
minuty czytania
Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?
Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]
01.09.2021 r.
3
minuty czytania
Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety
Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]
18.08.2021 r.
9
minut czytania
Pompa ciepła – zasady działania
Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń. Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]
12.08.2021 r.
pompy ciepła
powietrzna pompa ciepła
8
minut czytania
Zmiany w fotowoltaice 2021
Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021? Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń: Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów. Po drugie, od […]
30.07.2021 r.
fotowoltaika opinie
fotowoltaika zmiany
9
minut czytania
Pompa ciepła – co to jest
Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na: ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]
12.07.2021 r.
pompa monoblok
pompa split
pompy ciepła
powietrzna pompa ciepła
6
minut czytania
Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?
Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)? Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]
30.06.2021 r.
fotowoltaika - czy się opłaca
panele fotowoltaiczne koszt
8
minut czytania
Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii
Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną. Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]
24.06.2021 r.
ekologia
energia słoneczna
instalacja fotowoltaiczna
inwerter
odnawialne źródła energii
OZE
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca
Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]
09.06.2021 r.
energia słoneczna
odnawialne źródła energii
OZE
zestawy fotowoltaiczne
7
minut czytania
Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy
Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej. Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku. Główną […]
31.05.2021 r.
falownik
falownik growatt
inwerter
6
minut czytania
Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?
Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych. Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]
21.05.2021 r.
falownik
falownik Fronius
inwerter
6
minut czytania
Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura
Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]
11.05.2021 r.
ekologia
odnawialne źródła energii
OZE
6
minut czytania
Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?
Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy. W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]
15.04.2021 r.
fotowoltaika na płaskim dachu
9
minut czytania
Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.
Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split? Czym różnią […]
08.04.2021 r.
pompa monoblok
pompa split
7
minut czytania
Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco. Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]
11.03.2021 r.
fotowoltaika na gruncie
9
minut czytania
Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!
Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca! Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]
25.02.2021 r.
pompy ciepła
8
minut czytania
Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]
11.02.2021 r.
pompy ciepła
7
minut czytania
Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?
Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]
28.01.2021 r.
podwyżka cen prądu 2021
9
minut czytania
Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku
Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]
08.01.2021 r.
9
minut czytania
Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy
Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]
29.12.2020 r.
fotowoltaika opinie
5
minut czytania
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości? O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]
10.12.2020 r.
czyszczenie paneli fotowoltaicznych
6
minut czytania
Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału
Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]
03.12.2020 r.
Program Mój Prąd
5
minut czytania
Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania
Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]
05.11.2020 r.
pompy ciepła
7
minut czytania
Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?
Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego. Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]
22.10.2020 r.
wybór paneli
9
minut czytania
Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]
07.10.2020 r.
7
minut czytania
Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?
Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE? Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]
03.09.2020 r.
ekologia
fotowoltaika dla rolnika
8
minut czytania
Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna
Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy. Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]
28.07.2020 r.
9
minut czytania
Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu
Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]
19.05.2020 r.
produkcja prądu
7
minut czytania
Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści
Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim – jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie. Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]
27.04.2020 r.
5
minut czytania
Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii
Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]
23.04.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem
Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]
02.11.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?
Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny. Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]
15.09.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Jaki falownik do fotowoltaiki
Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach. Jakie zadania pełni falownik? […]
07.09.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy
Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]
25.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Jakie panele fotowoltaiczne?
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji? Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy. Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]
12.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?
Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy. Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]
11.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Mój prąd 2021 zmiany
Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin. Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]
16.07.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej. Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar. Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]
08.07.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
10
minut czytania
Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.
Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]
24.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]
22.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać
Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]
02.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]
28.05.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca
Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]
13.05.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.
Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych? […]
29.04.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
7
minut czytania
Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści
Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]
13.04.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu
Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]
11.03.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
3
minuty czytania
Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?
Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]
03.03.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.
Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]
18.02.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
7
minut czytania
Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej
Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]
04.02.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu
Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]
21.01.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Fotowoltaika gwarancja
Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]
08.01.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
3
minuty czytania
Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega
Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”. Po […]
17.12.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej
Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej. Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]
04.12.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?
Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste. Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]
26.11.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Czym jest i jak działa optymalizator mocy?
Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]
29.10.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?
Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę? Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki. Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]