Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
22.06.2021 r.
fotowoltaika - czy się opłaca
panele fotowoltaiczne
panele fotowoltaiczne koszt
panele słoneczne
Panele fotowoltaiczne cena.
Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.
To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – są pierwszym ogniwem, od którego zaczyna się podróż energii – ze słońca, aż do Twojego gniazdka.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o odpowiedniej mocy i innych kluczowych parametrach, o które należy zadbać?
W tym artykule opowiemy sobie o ich działaniu, ale przede wszystkim – skupimy się na cenach, na jakie trzeba przystać kupując panele fotowoltaiczne. Chcesz wiedzieć, od czego zależy finalny koszt tego rodzaju przedsięwzięcia w odnawialne źródła energii? Co na to wpływa, a przede wszystkim – ile przyjdzie Ci zapłacić za dobrze dobraną, zamontowaną, ale zwłaszcza trwałą i wydajną fotowoltaikę? Ok, nie będziemy trzymać Cię dłużej w niepewności. Zapraszamy do lektury!
Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!
Jak działają instalacje i panele fotowoltaiczne?
Ten wpis zaczniemy jednak od krótkiego przypomnienia, czym tak naprawdę są oraz jak działają panele słoneczne (fotowoltaiczne).
Jak już wiesz – panele fotowoltaiczne (wraz z pomocą całej instalacji fotowoltaicznej) służą do produkcji energii elektrycznej. Aby jednak mogło do tego dojść – “po drodze” musi nastąpić szereg połączonych ze sobą zdarzeń.
- Po pierwsze – promienie słoneczne muszą dotrzeć do powierzchni paneli, przedostać się do ogniw. Następnie wywołać reakcję, w której ruch fotonów doprowadzi do ruchu elektronów. Wyróżniamy amorficzne, mono- oraz polikrystaliczne, ale o tym za chwilę.
- Drugie – wytworzona przez elektrony energia (prąd stały) musi zostać przekazana do inwerterów, które dokonają jej przemiany w prąd zmienny. Ten, który mamy w gniazdkach elektrycznych.
- Trzecie – prąd w takiej formie może trafić bezpośrednio do instalacji, z której zostanie pobrany w celu zasilania maszyn, urządzeń, sprzętów, a nawet ogrzewania.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tytułem: Panele słoneczne.
Krótkie wprowadzenie odnoszące się do zasad, w ramach których funkcjonują panele fotowoltaiczne już za nami. Pora przejść do właściwej części artykułu i porozmawiać sobie nieco więcej na temat ich ceny.
Co wpływa na ostateczny kształt ceny paneli fotowoltaicznych i koszt instalacji?
Oczywiście, jak w wielu innych aspektach odnoszący się do tematyki instalacji fotowoltaicznych – na tak postawione pytanie nie da się udzielić szybkiej, krótkiej i jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, iż ostateczna cena, jaką przyjdzie Ci zapłacić za wybrane panele słoneczne zależy od bardzo wielu, często niepowiązanych ze sobą, czynników. O czym mowa? Zaraz sobie to wyjaśnimy.
Wspomnianymi aspektami, które decydują o tym, ile wynosi cena paneli fotowoltaicznych są między innymi: przeznaczenie, rozmiar, rodzaj, producent, moc, a nawet długość i zakres gwarancji.
Jak widzisz, składowych tego rodzaju ofert jest naprawdę dużo. Nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę? Z ekspertami Promika Solar możesz być spokojny! Zaraz wszystko sobie omówimy.
Czynnik numer jeden, czyli przeznaczenie paneli fotowoltaicznych
Pierwszym aspektem, o którym trzeba pomyśleć jest określenie, gdzie, w jaki sposób i na jaką skalę ma być wykorzystywana wybrana fotowoltaika. W dużej mierze ma to ostateczny wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej. Elementami decydującymi o cenie są: rozmiar oraz moc fotowoltaiki. W związku z tym:
Po pierwsze – określ cel swojej fotowoltaiki
Czy przeznaczeniem Twojego przedsięwzięcia ma być produkcja prądu na własny użytek (np. gospodarstwa domowego), zapewnienie stałego źródła darmowej energii elektrycznej na potrzeby Twojej firmy? A może chcesz zainwestować w zaawansowaną farmę fotowoltaiczną o ogromnej mocy, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwoli Ci zarabiać na tak wytworzonym prądzie?
Jak pewnie się domyślasz – podjęcie tej decyzji będzie miało ogromny wpływ na ostateczny kształt kosztów, jakie przyjdzie Ci ponieść.
Po drugie – oblicz moc, jaka będzie potrzeba do zrealizowania Twoich planów
Cel montażu fotowoltaiki jest zazwyczaj nierozerwalnie związany z jej możliwościami produkcyjnymi. W związku z tym, kolejnym aspektem, który oddziałuje na ich cenę jest naturalnie moc. A mówiąc prościej – ile prądu (i w jakim czasie) będą w stanie wytworzyć Twoje panele fotowoltaiczne.
W tym temacie również nie będzie dużego zaskoczenia. Im większa moc – tym wyższa cena instalacji.
Po trzecie – zdecyduj o rozmiarze swojej instalacji fotowoltaicznej
Cena paneli fotowoltaicznych zależy również od ich rozmiaru. Naturalnie – im ich więcej, tym większe wydatki poniesione na całą inwestycję w odnawialne źródła energii.
Podpowiedź:
Dysponujesz małą przestrzenią, a mimo wszystko chcesz zapewnić sobie produkcję prądu na właściwym poziomie? Koniecznie zwróć uwagę na tzw. sprawność paneli fotowoltaicznych. Jest to parametr fotowoltaiczny informujący o ich wydajności.
Za jego sprawą, na pozór “mniejsze” panele fotowoltaiczne potrafią produkować więcej energii.
Czynnik numer dwa, czyli miejsce i sposób montażu paneli fotowoltaicznych
Kolejnym elementem mającym istotny wpływ na ostateczny kształt ceny instalacji fotowoltaicznej jest ten odnoszący się do jej lokalizacji. W związku z tym, musisz zdecydować, “gdzie” i “jak” mają zostać zainstalowane Twoje panele.
Jedną z najbardziej naturalnych (a co za tym idzie – najpopularniejszych) jest decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku (domu, obiektu firmowego itp.). Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia dachów jest zazwyczaj dobrze nasłoneczniona. Co najważniejsze – pozwala wykorzystać już posiadaną przestrzeń (bez konieczności wygospodarowywania nowych terenów).
Szczegóły oferty, czyli w jaki sposób cena zależy od miejsca montażu paneli?
Wpływ na cenę będzie miał przede wszystkim kształt samego dachu. W przypadku spadzistego – koszty ograniczą się do klasycznego zestawu montażowego. Natomiast w przypadku płaskiego – konieczne będzie zastosowanie specjalny elementów umożliwiających uzyskanie właściwego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne mogą zagościć również na gruncie. Jest to szczególnie wskazane, jeśli inwestycja wymaga użycia wielu modułów lub posiadany dach nie nadaje się do montażu fotowoltaiki. Na przykład jest za mały, ma nietypowy kształt, złą orientację, jest częściowo lub całkowicie zacieniony).
W tym przypadku wpływ na kształt ich ceny (podobnie, jak w przypadku montażu na dachach płaskich) będą miały elementy pozwalające na ustawienie paneli pod odpowiednim kątem.
Czynnik numer trzy, czyli rodzaj i pozostałe parametry paneli fotowoltaicznych
Na ostatniej prostej zmierzającej do poznania dokładnej oferty, czyli ceny paneli fotowoltaicznych warto wziąć pod uwagę markę producenta oraz okres udzielanej gwarancji.
Wiele na temat wybranej marki powiedzą Ci raporty, badania oraz plebiscyty organizowane przez niezależne instytucje zajmujące się oceną instalacji fotowoltaicznych. Jeśli wybrany producent jest regularnie nagradzany i wyróżniany – jego produkty mogą być droższe.
Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!
Gwarancja na nowy produkt – na nią też warto zwrócić uwagę
Ponadto, bardzo istotnym aspektem wpływającym nie tylko na samo użytkowanie paneli, ale przede wszystkim koszty, jakie należy ponieść na ich zakup – jest gwarancja. W tym miejscu zasada jest zazwyczaj prosta.
Przeważnie dłuższy okres gwarancyjny jest równoznaczny z większymi nakładami inwestycyjnymi. Wielu producentów oferuje podstawową gwarancję – udzielaną na okres 10 lub 15 lat, a dodatkowo umożliwiają oni jej przedłużenie – na przykład o kolejne 10 lat. Oczywiście, takie rozszerzenie ochrony wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków.
Nie musimy chyba dodawać, że oba wspomniane czynnik dostarczą Ci wielu cennych informacji na temat jakości paneli fotowoltaicznych.
Na cenę wpływ ma rodzaj paneli fotowoltaicznych
Czynniki oddziałujące na cenę paneli słonecznych nie ograniczają się wyłącznie do przeznaczenia, lokalizacji, producenta, czy chociażby okresu ochrony gwarancyjnej. Rozmawiając o kosztach tego rodzaju inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE), w tym miejscu warto wspomnieć o technologii samych paneli.
Rodzaje ogniw PV i co do tego ma cena samych paneli?
Mianowicie, wyróżniamy trzy główne typy tego rodzaju modułów, do których zaliczamy:
- Panele wykorzystujące działanie ogniw monokrystalicznych – tzw. ogniwa I generacji, które cechuje wysoka sprawność (podaż mocy), długa żywotność i adekwatna do nich – stosunkowo wysoka cena.
- Moduły opierające się na działaniu ogniw polikrystalicznych – również tzw. ogniwa I generacji, które oferują nieco niższą sprawność oraz krótszą żywotność. Naturalnie – cena w tym przypadku również jest “ciut” atrakcyjniejsza.
- Systemy oparte na pracy ogniw amorficznych – tzw. ogniwa II generacji, które mogą pochwalić się najgorszymi parametrami, co powoduje, że są również najtańsze.
Więcej danych o ogniwach – sprawdź dostępne artykuły na blogu Promika Solar
Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat specyfiki, parametrów, oferty oraz możliwości danych ogniw fotowoltaicznych? W takim razie koniecznie zwróć uwagę na nasz artykuł pod tytułem: Ogniwa fotowoltaiczne
Jak kształtują się ceny paneli fotowoltaicznych?
Skoro omówienie czynników mających swoje odzwierciedlenie w kosztach przedsięwzięcia polegającego na zakupie instalacji fotowoltaicznej mamy już za sobą – pora na konkrety. Czyli “rzut oka” na oferty firm działających na rynku (Polski, jak i zagranicy).
Ceny paneli fotowoltaicznych – producenci instalacji
Ostateczny wydatek, jaki przyjdzie Ci ponieść w związku z inwestycją w panele fotowoltaiczne zależy między innymi od marek, które za nimi stoją.
I tak – cena paneli słonecznych najbardziej znany i cenionych producentów jest wyższa niż marek “z niżej” lub “dolnej półki”.
Ceny paneli fotowoltaicznych – moc instalacji
Istotnym czynnikiem, który również wpływa na to, ile kosztuje panel fotowoltaiczny, jak i cała instalacja jest mocy fotowoltaiki. W ten oto sposób:
- Panele o mocy 4 kWp mogą wiązać się z wydatkiem mieszczącym się w granicach od 17000 do 26000 zł za instalację (+ VAT).
- Moduły oferujące moc 6 kWp wiążą się z kosztami wynoszącymi około 22000 – 35000 zł za instalację (+ VAT).
- Panele zapewniające moc na poziomie 10 kWp to z kolei inwestycja opiewająca na kwotę od 32000 do nawet 52000 zł za pojedyncze instalacje fotowoltaiczne (+ VAT).
Ceny paneli fotowoltaicznych – rodzaj ogniw
Cena za panele fotowoltaiczne jest kształtowana również przez podzespoły, które zostały użyte do ich produkcji. W związku z tym, na rynku mamy do czynienia z następującymi typami ofert:
- Panele z ogniwami monokrystalicznymi to inwestycja na poziomie 500 – 2000 PLN za panel (+ podatek VAT).
- Moduły posiadające ogniwa polikrystaliczne to wydatek rzędu 500 – 1800 PLN za panel (+ podatek VAT).
- Panele wyposażone w ogniwa amorficzne mogą wiązać się z wydatkiem od 90 do 130 PLN za panel (+ podatek VAT).
Ceny paneli fotowoltaicznych – sposób montażu
Ostateczny koszt związany z przeprowadzeniem wszelkich prac instalatorskich (w tym także transport, konfiguracjach oraz uruchomienie fotowoltaiki) jest uzależniony od specyfiki i rozmiaru samej instalacji, a także miejsca, w którym ma zostać zamontowana (na gruncie, dachu, elewacji itp.).
Można powiedzieć, że średnia cena montażu, która wpływa na finalny koszt paneli PV oscyluje w granicach od 10% do 15% ceny całej instalacji.
Ceny paneli fotowoltaicznych – długość gwarancji
Finalny wydatek na fotowoltaikę zależy również od czasu trwania oraz specyfiki udzielanej gwarancji. W tym miejscu bardzo ciężko wskazać konkretne widełki, albowiem finalne koszty zależą od warunków oferowanych przez wybranych producentów.
Zasada jest jednak prosta – dłuższy okres gwarancyjny jest tożsamy z tym, że za panele słoneczne przyjdzie nam zapłacić więcej.
Ceny paneli fotowoltaicznych – dodatkowe funkcjonalności
Istotny wpływ na ostateczny kształt ceny paneli słonecznych mogą mieć tzw. dodatki. Mamy tu na myśli chociażby optymalizatory, które odpowiadają za właściwe działanie paneli, nawet gdy są one częściowo zacienione.
Dużą popularnością cieszą się także moduły odpowiadające za monitoring działania paneli. Ich zastosowanie pozwala reagować podczas problemów i awarii, a dodatkowo – przeciwdziałać powstawaniu zwarć i pożarów instalacji.
- Optymalizator to dodatkowy koszt na poziomie 200 złotych / sztuka (należy pamiętać, że na jeden moduł fotowoltaiczny przypada jeden optymalizator).
- Odnośnie przypadku monitoringu fotowoltaiki “rozstrzał” cenowy jest jeszcze większy. W zależności od parametrów oraz możliwości może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej. Ile średnio trzeba zapłacić za fotowoltaikę dla domu lub firmy?
Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, a także przedstawione powyżej informacje – średnie ceny paneli oraz całych instalacji fotowoltaicznych (wraz z montażem) mogą kształtować się na następujących poziomach:
- Fotowoltaika dla domu to średni wydatek rzędu od 15000 do 30000 złotych.
- Dla firmy to średni koszt oscylujący w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
Cena paneli PV jest dla Ciebie za wysoka? Zobacz, co możesz na to poradzić!
Jedno z gotowych rozwiązań stanowi bezzwrotne wsparcie finansowe w postaci dofinansowania na zakup paneli słonecznych. Jeżeli chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne z myślą o tym, aby produkowały prąd elektryczny na potrzeby Twojego domu – mamy dobrą wiadomość.
Możesz skorzystać z jednego z oferowanych przez instytucje państwowe, programów (np. “Mój Prąd”). Dzięki nim otrzymasz nawet kilka tysięcy bezzwrotnej dotacji na zakup fotowoltaiki.
Ponadto, masz możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną zostaną zakwalifikowane w poczet kosztów, a co za tym idzie – pomniejszą Twoje zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego (z tytułu podatku dochodowego).
Taka ulga może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Instalacja fotowoltaiczna jeszcze tańsza? W jaki sposób cena paneli PV może stać się bardziej przystępna? Sprawdź!
Preferencyjne produkty finansowe także umożliwiają przeprowadzenie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi środkami, które pozwoliłyby Ci na sprawne przeprowadzenie całego przedsięwzięcia – mamy na to rozwiązanie! Wystarczy, że skorzystasz z preferencyjnych produktów finansowych, czyli wsparcia, które wiele instytucji dedykuje właśnie tego typu – EKO inwestycją.
Do dyspozycji masz chociażby specjalne ekologiczne pożyczki, kredyty, a nawet formy wsparcia w postaci leasingu.
Instalacja fotowoltaiczna i jej zalety. Dlaczego koszty poniesione na panele fotowoltaiczne to wydatek, który się opłaca?
Podczas podejmowania decyzji o inwestycji w moduły fotowoltaiczne warto wziąć pod uwagę nie tylko ceny paneli, innych podzespołów, czy samego montażu. Należy pamiętać, że fotowoltaika to rodzaj inwestycji, która przynosi korzyści na wielu różnych poziomach.
- Po pierwsze – są to oczywiście kwestie finansowe. Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować w pełni darmowy prąd, który z łatwością może zasilić zarówno urządzenia czy sprzęty – pracujące w domku, jak i firmie. Pojedyncza instalacja może dostarczyć moc, która zapewni niższe rachunki. Mówiąc konkretniej – oszczędności na poziomie kilkuset złotych miesięcznie oraz kilku tysięcy złotych rocznie.
- Drugie – są to czynniki powiązane z bezpieczeństwem i poczuciem wolności. Montaż paneli słonecznych umożliwia uniezależnienie się od cen energii, które dyktują lokalni dystrybutorzy i operatorzy prądu.
- Po trzecie – są to również aspekty ekologiczne. Fotowoltaika stanowi całkowicie czyste i odnawialne źródło energii elektrycznej. Nie zużywa zasobów naszej planety, a dodatkowo nie zanieczyszcza ziemi, powietrza ani tym bardziej wody.
Pragniesz, aby w Twoim budynku mieszkalnym lub firmie zagościła sprawdzona instalacja fotowoltaiczna?
Jeżeli zależy Ci na minimalnym poziomie kosztów? Zależy Ci na realizacji nadrzędnego celu, jakim jest niezawodna instalacja fotowoltaiczna, która będzie bezpiecznych źródłem darmowego prądu? Jesteś w dobrym miejscu!
Już teraz wyślij do nas zapytanie, które pozwoli nam na przygotowanie w pełni spersonalizowanej oferty.
Instalacje fotowoltaiczne od Promika Solar. Co znajdziesz w ofercie naszej firmy?
Jako jedni z nielicznych na rynku firm, zadbamy o cały proces związany z analizą, doborem, transportem, montażem oraz uruchomieniem Twojej instalacji PV.
- Dobierzemy właściwy poziom mocy, która zapewni wydajność, a przede wszystkim sprawi, że w Twoim obiekcie lub firmie nie zabraknie czystej energii elektrycznej. Pomogą nam w tym sprawdzone marki podzespołów wchodzących w skład instalacji, a także profesjonalizm, którym mogą pochwalić się nasi pracownicy.
- Zadbamy o najwyższy możliwy poziom jakości, dzięki której instalacja (fotowoltaika) goszcząca na Twoim dachu, gruncie lub innym miejscu będzie trwała i niezawodna.
Fotowoltaika na każdą kieszeń. Ile wynosi cena usług naszej firmy Promika Solar, która działa na terenie Polski?
Jak już wspomnieliśmy w poprzednich akapitach tego artykułu – cena paneli zależy od wielu zmiennych, w tym jej: mocy, powierzchni, jakości, miejsca montażu (np. dachu). Każda z naszych ofert jest przygotowywana indywidualnie, dzięki czemu masz gwarancję, że instalacja będzie w pełni dopasowana do Ciebie.
W naszej ofercie stosujemy wyłącznie sprawdzone komponenty, które gwarantują wydajność i niezawodność. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne zapewniają stałe oszczędności – liczone miesięcznie oraz rocznie.
Spraw, aby w Twoim budynku zagościła sprawdzona instalacja PV – wystarczy, że skontaktujesz się z nami w tej chwili.
Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?
Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!
Polecamy: Mój Prąd
Warto przeczytać:
Ile kosztuje fotowoltaika ?
Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]
18.11.2021 r.
6
minut czytania
Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?
Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ? Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]
05.10.2021 r.
instalacja fotowoltaiczna
panele fotowoltaiczne koszt
2
minut czytania
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety
Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco. Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie? Najpopularniejszym […]
08.09.2021 r.
2
minuty czytania
Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?
Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]
01.09.2021 r.
3
minuty czytania
Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety
Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]
18.08.2021 r.
9
minut czytania
Pompa ciepła – zasady działania
Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń. Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]
12.08.2021 r.
pompy ciepła
powietrzna pompa ciepła
8
minut czytania
Zmiany w fotowoltaice 2021
Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021? Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń: Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów. Po drugie, od […]
30.07.2021 r.
fotowoltaika opinie
fotowoltaika zmiany
9
minut czytania
Pompa ciepła – co to jest
Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na: ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]
12.07.2021 r.
pompa monoblok
pompa split
pompy ciepła
powietrzna pompa ciepła
6
minut czytania
Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?
Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)? Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]
30.06.2021 r.
fotowoltaika - czy się opłaca
panele fotowoltaiczne koszt
8
minut czytania
Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii
Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną. Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]
24.06.2021 r.
ekologia
energia słoneczna
instalacja fotowoltaiczna
inwerter
odnawialne źródła energii
OZE
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca
Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]
09.06.2021 r.
energia słoneczna
odnawialne źródła energii
OZE
zestawy fotowoltaiczne
7
minut czytania
Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy
Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej. Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku. Główną […]
31.05.2021 r.
falownik
falownik growatt
inwerter
6
minut czytania
Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?
Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych. Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]
21.05.2021 r.
falownik
falownik Fronius
inwerter
6
minut czytania
Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura
Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]
11.05.2021 r.
ekologia
odnawialne źródła energii
OZE
6
minut czytania
Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?
Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy. W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]
15.04.2021 r.
fotowoltaika na płaskim dachu
9
minut czytania
Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.
Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split? Czym różnią […]
08.04.2021 r.
pompa monoblok
pompa split
7
minut czytania
Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco. Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]
11.03.2021 r.
fotowoltaika na gruncie
9
minut czytania
Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!
Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca! Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]
25.02.2021 r.
pompy ciepła
8
minut czytania
Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]
11.02.2021 r.
pompy ciepła
7
minut czytania
Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?
Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]
28.01.2021 r.
podwyżka cen prądu 2021
9
minut czytania
Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku
Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]
08.01.2021 r.
9
minut czytania
Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy
Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]
29.12.2020 r.
fotowoltaika opinie
5
minut czytania
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości? O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]
10.12.2020 r.
czyszczenie paneli fotowoltaicznych
6
minut czytania
Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału
Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]
03.12.2020 r.
Program Mój Prąd
5
minut czytania
Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania
Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]
05.11.2020 r.
pompy ciepła
7
minut czytania
Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?
Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego. Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]
22.10.2020 r.
wybór paneli
9
minut czytania
Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]
07.10.2020 r.
7
minut czytania
Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?
Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE? Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]
03.09.2020 r.
ekologia
fotowoltaika dla rolnika
8
minut czytania
Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna
Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy. Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]
28.07.2020 r.
9
minut czytania
Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu
Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]
19.05.2020 r.
produkcja prądu
7
minut czytania
Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści
Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim – jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie. Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]
27.04.2020 r.
5
minut czytania
Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii
Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]
23.04.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem
Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]
02.11.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?
Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny. Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]
15.09.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Jaki falownik do fotowoltaiki
Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach. Jakie zadania pełni falownik? […]
07.09.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy
Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]
25.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Jakie panele fotowoltaiczne?
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji? Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy. Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]
12.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
2
minuty czytania
Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?
Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy. Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]
11.08.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Mój prąd 2021 zmiany
Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin. Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]
16.07.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej. Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar. Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]
08.07.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
10
minut czytania
Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.
Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]
24.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]
22.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać
Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]
02.06.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]
28.05.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
8
minut czytania
Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca
Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]
13.05.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.
Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych? […]
29.04.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
7
minut czytania
Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści
Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]
13.04.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu
Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]
11.03.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
3
minuty czytania
Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?
Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]
03.03.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
9
minut czytania
Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.
Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]
18.02.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
7
minut czytania
Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej
Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]
04.02.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu
Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]
21.01.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
6
minut czytania
Fotowoltaika gwarancja
Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]
08.01.2021 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
3
minuty czytania
Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega
Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”. Po […]
17.12.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej
Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej. Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]
04.12.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
4
minuty czytania
Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?
Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste. Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]
26.11.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Czym jest i jak działa optymalizator mocy?
Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]
29.10.2020 r.
ekologia
panele fotowoltaiczne
5
minut czytania
Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?
Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę? Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki. Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]