Kalkulator

Blog

Ile kosztuje fotowoltaika ?

blog

18.11.2021 r.

Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne.

Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne mogą być stosowane zarówno na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych, jak firm, a nawet większych wspólnot. W każdym z tych przypadków przynoszą wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd. W tym artykule zajmiemy się kosztami inwestycji w fotowoltaikę.

Po co inwestować w fotowoltaikę?

Pozyskiwanie energii ze światła słonecznego nie wpływa szkodliwie na środowisko naturalne, jak tradycyjne metody oparte na wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych. Dodatkowo, produkowanie własnej energii elektrycznej przynosi wymierne korzyści finansowe:

 • radykalnie zmniejsza rachunki za prąd
 • pozwala na znaczne uniezależnienie się od ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej.

Prąd produkowany przez fotowoltaikę jest dostępny w gniazdkach elektrycznych w domu lub w firmie i jest wykorzystywany przez działające urządzenia. Nadmiar prądu przekazywany jest do sieci energetycznej. Dopiero, gdy panele pv nie dostarczają dostatecznej ilości prądu (np. nocą), urządzenia zasilane są z sieci energetycznej.

Przy obecnie obowiązujących przepisach, możemy “odebrać” z sieci do 80% oddanego wcześniej prądu. W ten sposób – przy odpowiednio zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej – możemy zredukować rachunki za prąd niemal do zera.

Czy obsługa instalacji fotowoltaicznej jest kłopotliwa?

Jak już wspomnieliśmy, pozyskiwanie energii ze słońca jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym i nie emituje szkodliwych dla środowiska substancji oraz pyłów. Jako jedno z najczystszych źródeł energii jest przede wszystkim korzystne dla zdrowia jego bezpośrednich użytkowników.

Posiadając własną energię elektryczną, możemy ograniczyć lub całkiem wyeliminować z naszego otoczenia technologie oparte na spalaniu paliw.

Szczególnie dobre rezultaty daje połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, jako sposobem na ogrzanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji o tej technologii można znaleźć w artykule Pompa ciepła – zasady działania.

Obsługa instalacji fotowoltaicznej nie wymaga od nas zaangażowania. Mają na to wpływ dwa zasadnicze aspekty.

Po pierwsze, zarówno produkcja prądu, jak jego zamiana na prąd przemienny używany przez urządzenia jest w pełni zautomatyzowana. Co więcej, bezobsługowo odbywa się także dystrybucja prądu do gniazdek i współpraca z siecią energetyczną.

Po drugie, dzięki stale udoskonalanej technologii i coraz wyższej jakości materiałów możemy się cieszyć wydajną pracą modułów fotowoltaicznych przez długie lata. Znajduje to odzwierciedlenie w długości tzw. gwarancji na uzysk oferowanej przez producentów. Mimo, że panele słoneczne z każdym rokiem tracą część swojej początkowej mocy, to wielu producentów gwarantuje, że po upływie 25 lat moc panelu nie spadnie poniżej 80%.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na całościową cenę instalacji fotowoltaicznej ma wpływ szereg czynników. Do najistotniejszych należą:

 • moc instalacji;
 • jakość wybranych paneli i akcesoriów;
 • rodzaj instalacji (dachowa, gruntowa);
 • kształt, rozmiar i pokrycie dachu (w przypadku instalacji dachowej);
 • podatność na zacienienia.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym aspektom, na przykładzie gospodarstwa domowego zamieszkałego przez 4-osobową rodzinę.

Wpływ mocy instalacji na koszt fotowoltaiki.

Planowana moc instalacji jest jednym z podstawowych czynników wpływających na koszt inwestycji. W przypadku gospodarstw domowych często wystarczająca jest fotowoltaika o mocy 3 kWP. Taka instalacja jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd w przypadku 4-osobowej rodziny.

Aby uzyskać instalację o wspomnianej mocy 3 kWP, musimy liczyć się z zakupem ok. 10-12 paneli fotowoltaicznych. Jest to najdroższy element całej inwestycji. Cena paneli zależy od producenta, rodzaju, jakości i specyficznych parametrów. Koszt jednego panelu może się wahać od kilkuset złotych do nawet 2.000 zł.

Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele. Mózgiem całej instalacji jest inwerter, czyli inaczej falownik.

To urządzenie odpowiada który między innymi za zamianę prądu stałego produkowanego przez panele na prąd przemienny dostępny w gniazdkach. Koszt zakupu falownika może sięgać do 20% całej instalacji.

Co wpływa na koszt fotowoltaiki na dachu?

Na koszty instalacji fotowoltaicznych duży wpływ mają takie elementy jak konstrukcja mocująca, przewody, akcesoria oraz montaż. Przeciętnie stanowi to ok. 15 % inwestycji. Cena tych elementów zależy w znacznym stopniu od miejsca montażu fotowoltaiki.

W przypadku bardzo popularnych konstrukcji dachowych duże znaczenie ma stopień nachylenia dachu, a także jego kształt i rodzaj pokrycia. Np. w przypadku dachów płaskich potrzebna jest dodatkowa konstrukcja umożliwiająca optymalne nachylenie paneli względem słońca. Większe koszty generuje także instalacja paneli na dachach o nieregularnych kształtach.

Większość pokryć dachowych jest odpowiednia dla fotowoltaiki, chociaż np. montaż na dachu betonowym jest nieco prostszy niż w przypadku pokrycia dachówką ceramiczną.

Należy także wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcji, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku bardzo starych budynków. Pojedynczy moduł o standardowym rozmiarze waży od 18 do 25 kg. Orientacyjnie możemy przyjąć, że obciążenie panelami wynosi ok 20kg/m. W tej sytuacji nośność dachu nie powinna być mniejsza niż 250 kg/m2.

Kiedy instalacja fotowoltaiki na dachu jest problematyczna?

Możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku najlepiej zlecić ekspertowi. Dobre firmy instalujące zapewniają audyt nieruchomości i przygotowanie projektu optymalnej instalacji. Jednak sami możemy zidentyfikować kilka przypadków, gdy skorzystanie z dachu na potrzeby fotowoltaiki może się okazać problematyczne. Są to:

 • dachy na bardzo starych budynkach;
 • dachy o bardzo nieregularnym kształcie;
 • dachy narażone na stale zacienienia (drzewa, wieże, elementy samego dachu);
 • dachy jednospadowe o ekspozycji północnej.

W takiej sytuacji warto zainteresować się opcją montażu modułów fotowoltaicznych na gruncie.

Zalety fotowoltaiki na gruncie.

Instalacja fotowoltaiki na gruncie ma swoje zalety. Po pierwsze, zyskujemy możliwość optymalnego ustawienia orientacji i nachylenia modułów pv względem słońca, co przekłada się na większą wydajność całej instalacji.

Po drugie, czynności konserwacyjne, przede wszystkim czyszczenie paneli jest znacznie łatwiejsze, a więc tańsze. Po trzecie, ewentualna wymiana uszkodzonego modułu także jest prostsza niż w przypadku instalacji na dachu.

Koszt fotowoltaiki na gruncie.

Jednak koszty instalacji fotowoltaiki na gruncie są nieco wyższe od rozwiązań dachowych. Wpływa na to między innymi konieczność użycia specjalnych konstrukcji pod panele. Znaczenie ma także odległość modułów od budynku, a więc długość trasy kablowej biegnącej gruntem.

Czasem potrzebne jest także wykonanie ogrodzenia zabezpieczającego konstrukcję z modułami. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować na przykład w sytuacji, gdy na posesji mogą przebywać dzieci lub zwierzęta.

Średnia powierzchnia jaką zajmuje instalacja na gruncie to 4m x 7m (ok. 28m2). Dla większych instalacji, powyżej 4,5 kWP moduły mogą być umieszczone na dwóch (lub więcej) stelażach. Wtedy należy wziąć pod uwagę odpowiednią odległość między rzędami, aby moduły nie zacieniały się wzajemnie.

Jak zacienienie paneli wpływa na koszt instalacji?

Sytuacja, gdy słońce zajdzie i nie oświetla wszystkich paneli jest naturalnym zjawiskiem. Z większym wyzwaniem mamy do czynienia, gdy część modułu pv znajduje się w słońcu, a część jest zacieniona. Taki efekt może wywołać cień rzucany przez wysoki obiekt o określonej porze dnia (przydomowe drzewo, komin itp.).

Nierównomierne nasłonecznienie powoduje duży wzrost temperatury w środku modułu, co może prowadzić do uszkodzenia ogniw. Panele fotowoltaliczne posiadają wbudowane zabezpieczenie w postaci diod bocznikowych, które wyłączają część modułu zagrożoną przegrzaniem. Elementy te nie są jednak niezniszczalne i są przeznaczone do niwelowania skutków pojawienia się okazjonalnego źródła cienia (dźwig pracujący w sąsiedztwie, ptasie guano itp.).

Jeśli chcemy uniknąć kosztów związanych z dodatkowymi zabezpieczeniami, najlepiej na etapie projektu unikać lokalizacji panelu w miejscu codziennie narażonym na zacienianie. Zdarza się jednak, że uwarunkowania otoczenia nie pozwalają uniknąć częściowego zacienienia panelu o danej porze.

W takich okolicznościach warto zainwestować w mikrofalowniki lub optymalizatory mocy, które umożliwiają niezależne sterowanie poszczególnymi modułami fotowoltaicznymi.

Mikrofalowniki, czyli inaczej mikroinwertery konwertują prąd stały na przemienny dla każdego panelu oddzielnie. Takie rozwiązanie nie tylko niweluje skutki zacienienia fragmentów instalacji, ale też ułatwia ewentualne dodanie kolejnych modułów w przyszłości. Jednak większa ilość urządzeń elektronicznych w systemie podwyższa koszt całej instalacji.

Nieco prostszymi, a tym samym tańszymi urządzeniami są optymalizatory mocy. Ich zastosowanie nie zwalnia nas jednak od zakupu centralnego falownika dla całej instalacji, gdyż samodzielnie nie konwertuja prądu stałego na przemienny. Wiele przydatnych informacji o różnych rodzajach inwerterów znajdziecie w artykule: Jaki falownik dla fotowoltaiki?

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Na rynku istnieje ogromny wybór paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie technologią wykonania, wyglądem, rozmiarem i parametrami.

Decyzja o wyborze konkretnych powinna modułów uwzględniać najważniejsze parametry, takie jak moc nominalna, sprawność modułu, temperatura ogniw przy pracy znamionowej, współczynnik temperaturowy czy roczny spadek mocy.

Powinniśmy się kierować także reputacją marki producenta oraz warunkami gwarancji w relacji do ceny produktu. Pomocne są także prestiżowe rankingi, takie jak Tier-1 (wiarygodność marki) czy testy PVEL (parametry techniczne). Wyczerpujące informacje na temat paneli pv oraz podpowiedzi dotyczące ich wyboru umieściliśmy w artykule Jakie panele fotowoltaiczne.

Przyszedł czas na kilka słów dotyczących tak subiektywnej kwestii, jak estetyka. Tańsze panele polikrystaliczne mają charakterystyczny niebieski kolor i zazwyczaj kontrastują z elewacją budynku. Z kolei ciemna barwa paneli monokrystalicznych ułatwia wkomponowanie fotowoltaiki w tradycyjny wygląd budynku. Dostępne są także panele full black z jednolitą ciemną powierzchnię bez charakterystycznych jasnych punktów.

Na koniec praktyczna uwaga – wybór paneli znanych firm oraz zatrudnienie kompetentnej firmy instalującej to najlepszy sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Na oszacowanie kosztów montażu fotowoltaiki wpływają różnice związane ze specyfiką budynku, budową dachu, lokalizacją oraz zapotrzebowaniem na prąd. O finalnym koszcie mogą decydować także dodatkowe czynniki, jak dostępność rozdzielni prądu zmiennego i pracochłonność dociągnięcia do niej okablowania. Podobne uwarunkowania mają wpływ także na czas wykonania instalacji.

Zazwyczaj cena jednostkowa za montaż 1 kW maleje wraz ze wzrostem mocy systemu. Jednak z uwagi na większą ilość modułów pv montowanych w większych instalacjach, sumaryczny koszt usługi jest oczywiście wyższy.

W większości przypadków możemy przyjąć, że koszt instalacji fotowoltaiki wynosi od ok. 700 do 1000 zł za 1 kW. Ustalenie finalnych kosztów instalacji dotyczy konkretnego projektu.

Zakup modułów pv bez montażu

Należy zaznaczyć, że istnieje możliwość zakupu modułów fotowoltaicznych bez montażu i samodzielne znalezienie instalatora. W takiej sytuacji koniecznie powinien to być certyfikowany specjalista. Samodzielny montaż może prowadzić do szeregu problemów począwszy od błędów projektu i wykonania po wadliwe działanie i utratę gwarancji.

Rozwiązaniem zapewniającym największy komfort i bezpieczeństwo jest łączny zakup paneli i innych elementów instalacji wraz z projektem i montażem. W ten sposób ograniczamy ryzyko wadliwie wykonanej usługi, a w razie awarii zyskujemy możliwość reklamacji.

Czas montażu instalacji fotowoltaicznej

Duży wpływ na czas montażu instalacji pv jest wykonanie dobrego projektu. Dlatego optymalne jest zlecenie opracowania projektu i realizacji montażu tej samej profesjonalnej firmie. Unikamy wtedy opóźnień związanych z adaptacją projektu oraz “rozmycia odpowiedzialności” między różnymi wykonawcami usług.

Czas montażu może także zależeć od warunków pogodowych, dostępności potrzebnych podzespołów czy “niespodzianek” budowlanych – np. usterek dachu niewidocznych przy powierzchownych oględzinach.

Reasumując, montaż paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego w standardowych warunkach może zająć tylko kilka godzin lub 1 -2 dni. Instalacje o większej mocy, na przykład na potrzeby firm produkcyjnych mogą trwać znacznie dłużej, nawet kilkanaście dni.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu?

We wcześniejszej części artykułu omówiliśmy kilka czynników warunkujących koszt inwestycji w fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Należą do nich:

 • moc instalacji zaspokajająca potrzeby danego gospodarstwa domowego;
 • rodzaj konstrukcji;
 • kondycja budynku;
 • rodzaj paneli;
 • uwarunkowania otoczenia; ewentualne dodatkowe elementy instalacji (np. mikroinwertery).

Na łączny koszt inwestycji składają się panele fotowoltaiczne, falownik i inne elementy instalacji (np. optymalizatory mocy czy okablowanie), rodzaj konstrukcji czy pracochłonność montażu.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, możemy pokusić się o oszacowanie kosztu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zamieszkanego przez kilkuosobową rodzinę. Koszty takiej inwestycji (obejmujące podatek VAT) zazwyczaj mieszczą się w przedziale 15.000 zł – 30.000 zł.

Instalacja paneli fotowoltaicznych w firmie.

Montaż paneli słonecznych staje się coraz popularniejszą formą pozyskiwania energii elektrycznej nie tylko dla gospodarstw indywidualnych, ale także dla przedsiębiorców. W przypadku firm instalacja fotowoltaiczna zasila m.in. maszyny produkcyjne, urządzenia elektryczne, np. chłodnie przemysłowe czy biurowy sprzęt elektroniczny.

Czy instalacja fotowoltaiczna dla firmy ma sens?

W przypadku firm prowadzących działalność przede wszystkim podczas dnia, bardzo korzystny jest współczynnik autokonsumpcji, czyli optymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii, bez konieczności oddawania nadmiaru prądu do sieci energetycznej.

Posiadając własną mikroelektrownię, przedsiębiorstwo może zredukować ryzyko przestojów produkcji na skutek letnich ograniczeń poboru prądu.

Odnawialna energia jest też coraz częściej wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w zakładzie pracy. Popularność zdobywają rozwiązania łączące fotowoltaikę z pompami ciepła.

Działania proekologiczne wpływają na wizerunek firmy.

Istotne są także korzyści wizerunkowe związane z wykorzystywaniem paneli fotowoltaicznych, a tym samym ograniczenie przez firmę emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Działania na rzecz środowiska naturalnego są bardzo dobrze postrzegane zarówno przez klientów jak kontrahentów i umacniają prestiż firmy na rynku.

Z kim realizować inwestycję w fotowoltaikę?

Kompetentny i godny zaufania kontrahent ma ogromne znaczenie w każdej współpracy. Identyczne zasady obowiązują w przypadku wyboru instalatora paneli fotowoltaicznych. Kompleksowa obsługa powinna obejmować analizę potrzeb klienta, audyt energetyczny i opracowanie rozwiązania dostosowanego do konkretnego przypadku.

Firma instalująca powinna posiadać certyfikowanych wykonawców oraz przedstawić projekt wykonawczy pozwalający na montaż paneli w sposób bezpieczny i zapewniający optymalną wydajność.

Spośród instalatorów oferujących fotowoltaikę dla firm warto jest wybrać partnera zapewniającego kompleksową obsługę całego procesu, obejmującą wsparcie w załatwieniu formalności związanych z instalacją fotowoltaiki.

Inną kluczową cechą wiarygodnej firmy zajmującej się instalacją paneli słonecznych jest udzielenie gwarancji powykonawczej oraz oferta serwisowej.

Realizacja całego procesu przez jednego wykonawcę pozwala uniknąć ryzyka nieprawidłowości “na styku” poszczególnych etapów. Jednoznaczna odpowiedzialność za cały projekt ma szczególne znaczenie przy realizacji inwestycji wpływającej na funkcjonowanie przedsiębiorstwa inwestora.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla firmy?

Podobne, jak w przypadku gospodarstw domowych, koszt montażu paneli fotowoltaicznych w firmie zależy od szeregu czynników, w tym:

 • mocy instalacji wynikającej z zapotrzebowania na energię,
 • wybranych paneli fotowoltaicznych;
 • lokalizacji i rodzaju instalacji;
 • renomy firmy instalującej;

Ceny instalacji mogą się także różnić w zależności od miasta i regionu Polski.

Uwzględniając najbardziej typowe uwarunkowania można przyjąć, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW to koszt od kilkunastu do ok. 20.000 zł. Dla większych mikroelektrowni fotowoltaicznych, o mocy rzędu 9kW, należy liczyć się z kosztem pomiędzy 20.000 zł a 36.000 zł.

W kalkulacji opłacalności inwestycji warto uwzględnić także środki przeznaczone na bieżącą eksploatację instalacji, jak czyszczenie i przegląd paneli słonecznych. Warto także rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej.

Wiele przedsiębiorstw może starać o dofinansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 17 grudnia 2021 prowadzi nabór do programu “Energia Plus“. Można także ubiegać się o dofinansowanie z Regionalnych Programów Operacyjnych, bezzwrotnych dopłat czy kredytów udzielanych na preferencyjnych zasadach.

Dodatkowo, zakup wszystkich niezbędnych do montażu elementów, jak i paneli można odliczyć od podatku dochodowego.

Podsumowanie – czy fotowoltaika się opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne ma za zadanie przynieść znaczące oszczędności w opłatach za prąd przez wiele następnych lat. Uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej nabiera szczególnego znaczenia w kontekście znacznych podwyżek zapowiedzianych już na 2022 rok.

Stopień opłacalności i czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę są ściśle zależne od indywidualnych uwarunkowań i wynikającej z nich ceny instalacji.

Szacuje się, że średni czas zwrotu inwestycji w energię ze słońca waha się w przedziale od 5 do 10 lat. Czynnikami decydującymi o szybkości zwrotu z inwestycji są między innymi:

 • wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną;
 • tempo wzrostu cen prądu.

Przy dużym użyciu energii elektrycznej czas odzyskania środków zainwestowanych w panele fotowoltaiczne jest krótszy. Na tempo zwrotu z inwestycji wpływ ma także wysokość i harmonogram nadchodzących podwyżek prądu.

Warto przeczytać:

Ile kosztuje fotowoltaika ?

Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]

blog

18.11.2021 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/10/foto-ile-paneli-fotowoltaicznych-na-1kw.png

6

minut czytania

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?   Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.   Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]

blog

05.10.2021 r.

instalacja fotowoltaiczna

panele fotowoltaiczne koszt

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-instalacja-fotowoltaiczna-na-gruncie.jpg

2

minut czytania

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco.    Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie?   Najpopularniejszym […]

blog

08.09.2021 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-dobor-pompy-ciepla.jpg

2

minuty czytania

Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?

Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]

blog

01.09.2021 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-systemy-grzewcze-1.jpg

3

minuty czytania

Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety

Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]

blog

18.08.2021 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-pompa-ciepla-zasady-dzialania.png

9

minut czytania

Pompa ciepła – zasady działania

Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń.  Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]

blog

12.08.2021 r.

pompy ciepła

powietrzna pompa ciepła

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-fotowoltaika-zmiany-2021.jpg

8

minut czytania

Zmiany w fotowoltaice 2021

Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021?   Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń:   Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów.   Po drugie, od […]

blog

30.07.2021 r.

fotowoltaika opinie

fotowoltaika zmiany

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto_pompa-ciepla-co-to-jest.jpg

9

minut czytania

Pompa ciepła – co to jest

Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na:   ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]

blog

12.07.2021 r.

pompa monoblok

pompa split

pompy ciepła

powietrzna pompa ciepła

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/pro.jpg

6

minut czytania

Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)?   Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]

blog

30.06.2021 r.

fotowoltaika - czy się opłaca

panele fotowoltaiczne koszt

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/jak-działa-fotowoltaika.jpg

8

minut czytania

Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii

Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną.   Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]

blog

24.06.2021 r.

ekologia

energia słoneczna

instalacja fotowoltaiczna

inwerter

odnawialne źródła energii

OZE

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/zestawy-fotowoltaiczne.jpg

5

minut czytania

Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca

Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]

blog

09.06.2021 r.

energia słoneczna

odnawialne źródła energii

OZE

zestawy fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/growatt.jpg

7

minut czytania

Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy

Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej.  Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.   Główną […]

blog

31.05.2021 r.

falownik

falownik growatt

inwerter

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/fronius.jpg

6

minut czytania

Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?

Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych.   Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]

blog

21.05.2021 r.

falownik

falownik Fronius

inwerter

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/1.jpg

6

minut czytania

Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura

Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura  Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]

blog

11.05.2021 r.

ekologia

odnawialne źródła energii

OZE

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/10-LAT-GWARANCJI-NA-MONTAŻ.jpg

6

minut czytania

Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?

Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy.   W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]

blog

15.04.2021 r.

fotowoltaika na płaskim dachu

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/pompa-ciepła.jpg

9

minut czytania

Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.

Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split?   Czym różnią […]

blog

08.04.2021 r.

pompa monoblok

pompa split

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/23.jpg

7

minut czytania

Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco.    Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]

blog

11.03.2021 r.

fotowoltaika na gruncie

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompa-ciepła.jpg

9

minut czytania

Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!

Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!  Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]

blog

25.02.2021 r.

pompy ciepła

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaciepła.jpg

8

minut czytania

Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]

blog

11.02.2021 r.

pompy ciepła

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

7

minut czytania

Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]

blog

28.01.2021 r.

podwyżka cen prądu 2021

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/montaż.jpg

9

minut czytania

Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku

Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]

blog

08.01.2021 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/28-2.jpg

9

minut czytania

Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy

Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]

blog

29.12.2020 r.

fotowoltaika opinie

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/22-1.jpg

5

minut czytania

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości?   O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]

blog

10.12.2020 r.

czyszczenie paneli fotowoltaicznych

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/20-1.jpg

6

minut czytania

Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału

Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]

blog

03.12.2020 r.

Program Mój Prąd

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/foto-pompa-ciepla-i-fotowoltaika.png

5

minut czytania

Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania

Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania  Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]

blog

05.11.2020 r.

pompy ciepła

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/panele.jpg

7

minut czytania

Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego.     Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]

blog

22.10.2020 r.

wybór paneli

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

9

minut czytania

Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]

blog

07.10.2020 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/3.jpg

7

minut czytania

Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?

Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?  Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]

blog

03.09.2020 r.

ekologia

fotowoltaika dla rolnika

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.jpg

8

minut czytania

Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna   Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy.    Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]

blog

28.07.2020 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/26-1.jpg

9

minut czytania

Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu

Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]

blog

19.05.2020 r.

produkcja prądu

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

7

minut czytania

Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.   Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]

blog

27.04.2020 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/11.jpg

5

minut czytania

Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii

Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]

blog

23.04.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]

blog

02.11.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-podwyzki-cen-pradu-2022.jpg

2

minuty czytania

Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?

Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny.   Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]

blog

15.09.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-jaki-falownik-do-fotowoltaiki.png

6

minut czytania

Jaki falownik do fotowoltaiki

Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach.   Jakie zadania pełni falownik? […]

blog

07.09.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-branza-fotowoltaiczna-.jpg

2

minuty czytania

Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy

Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]

blog

25.08.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-jakie-panele-fotowoltaiczne.png

6

minut czytania

Jakie panele fotowoltaiczne?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji?   Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy.   Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]

blog

12.08.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-czy-fotowoltaika-i-pompa-ciepla-to-polaczenie-idealne.jpg

2

minuty czytania

Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?

Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy.   Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]

blog

11.08.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-moj-prad-3-0-2021-zmiany.jpg

6

minut czytania

Mój prąd 2021 zmiany

Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin.   Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]

blog

16.07.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/ceny.jpg

8

minut czytania

Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.  Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar.   Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]

blog

08.07.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/fotowoltaika.jpg

10

minut czytania

Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.

Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]

blog

24.06.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele.jpg

9

minut czytania

Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.   To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]

blog

22.06.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele-słoneczne.jpg

9

minut czytania

Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać

Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]

blog

02.06.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/6.jpg

8

minut czytania

Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie

Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]

blog

28.05.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/2-1.jpg

8

minut czytania

Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca

Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]

blog

13.05.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/solaredge.jpg

6

minut czytania

Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.

Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych?   […]

blog

29.04.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/fotowoltaika-na-działce.jpg

7

minut czytania

Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści

Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]

blog

13.04.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/20.jpg

6

minut czytania

Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu

Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]

blog

11.03.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/wyb.jpg

3

minuty czytania

Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców.   Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]

blog

03.03.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/6.jpg

9

minut czytania

Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.

Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]

blog

18.02.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaaa.png

7

minut czytania

Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej

Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]

blog

04.02.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/ins.png

4

minuty czytania

Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu

Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]

blog

21.01.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/gwarancja-na-montaż.jpg

6

minut czytania

Fotowoltaika gwarancja

Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]

blog

08.01.2021 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/27-1.jpg

3

minuty czytania

Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega

Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”.    Po […]

blog

17.12.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/24.jpg

4

minuty czytania

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej.   Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]

blog

04.12.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/25-1.jpg

4

minuty czytania

Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?

Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste.   Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]

blog

26.11.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/17.jpg

5

minut czytania

Czym jest i jak działa optymalizator mocy?

Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]

blog

29.10.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/ULGA.jpg

5

minut czytania

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?  Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki.     Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]

blog

15.10.2020 r.

ekologia

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/9-1.jpg

6

minut czytania

Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów

Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów Każda instalacja fotowoltaiczna, aby spełniania swoje zadanie (czytaj: produkowała darmowy prąd o odpowiedniej mocy, przekazywany do domu lub sieci), musi składać się z kilku niezbędnych elementów. Do jednego z kluczowych zaliczamy falownik będący częścią instalacji PV i często występujący również pod nazwą inwertera solarnego.    Co warto […]

blog