Kalkulator

Blog

Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

blog

27.04.2020 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

Fotowoltaika – co to jest?

Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.

 

Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska fotowoltaicznego. Czyli najprościej ujmując – procesu polegającego na przemianie promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Mianem fotowoltaiki, potocznie nazywamy także same instalacje – urządzenia do pozyskiwania energii właśnie z tego, w pełni naturalnego i odnawialnego źródła.

Jak powstaje energia? Szczegółowy opis działania instalacji fotowoltaicznej

Dowiedz się jak działa fotowoltaika. Całą mechanikę działania instalacji można sprowadzić do 3 prostych kroków:

1.     Na panele fotowoltaiczne pada światło słoneczne. W tym miejscu dochodzi do reakcji, w której foton wprawia w ruch elektrony, a te z kolej wywołują powstawanie napięcia.

2.     Tak powstały prąd stały o odpowiedniej mocy – przechodzi z paneli prosto do falownika. Wtedy też z prądu stałego przeistacza się w prąd przemienny.

3.     W ten sposób pozyskana moc, dysponuje większym napięciem. Dzięki temu prąd w postaci energii elektrycznej, “blokuje” ten dostarczany z sieci i powoduje, że w pierwszej kolejności zużywany jest darmowy.

Budowa instalacji fotowoltaicznej – co wchodzi w jej skład?

Do całości elementów składających się na system instalacji fotowoltaicznej zaliczają się:

  • Panele fotowoltaiczne, odpowiedzialne za pobieranie energii ze słońca. Do nich dołączone są również elementy montażowe – mające na celu sprawną i trwałą instalację paneli. Sprawdź także: panele fotowoltaiczne cena
  •  Inwerter, którego rolą jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny, a co za tym idzie – w tym przypadku produkowanie energii.

  • Zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które z kolei mają chronić Twój budynek oraz całą instalację. Zarówno na wypadek wyładowań, jak i występowania groźnych przepięć.

 

zestaw fotowoltaiczny

Czy fotowoltaika sprawdzi się w Twoim domu?

Zostaw nam numer telefonu, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

    Kto może korzystać z mocy, którą dostarcza instalacja fotowoltaiczna?

    Do niedawna, moc tego rodzaju instalacji była wykorzystywana głównie w przypadku większych firmy oraz instytucji państwowych. Energia pozyskiwana w ten sposób, dużą popularnością cieszyła się zwłaszcza pośród szpitali oraz urzędów.

    Obecnie, instalacja fotowoltaiczna i produkowana z niej energia, coraz częściej wykorzystywane są także przez osoby fizyczne – mieszkające zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budownictwie wielorodzinnym.

    Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej – gdzie sprawdzi się najlepiej?

    Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana praktycznie w każdym miejscu. Warto pamiętać jednak o zapewnieniu im odpowiedniego dostępu do sieci i światła, stabilności oraz bezpieczeństwa. W związku z tym, doskonale sprawdzą się jako element instalowany na:

    • Dachu domu jednorodzinnego, budynku wielorodzinnego, jak i obiektu o innym przeznaczeniu.
    • Płaskim terenie, czyli na przykład: na polu, czy na działce.
    • Specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji: maszcie, wieży, rusztowaniu itp.
    • Bardziej nietypowych okolicznościach. Według różnych danych, coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć panele instalowane na balkonach, tarasach, altankach, garażach, a nawet ścianach.

    Fotowoltaika

    O czym pamiętać i czego unikać podczas montażu fotowoltaiki?

    Najważniejsze jest to, aby zadbać o to, aby ogniwa fotowoltaiczne miały odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne. To znaczy,  że zestawy fotowoltaiczne wymagaja zapewnienia im lokalizacji, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii docierającej do ziemi.  

    W tym celu należy unikać:

    • Montażu instalacji na dachach o orientacji północnej.

    • Miejsc z dużą ilością drzew, budynków lub innych obiektów, które mogą rzucać cień.

    • Instalacji urządzeń w miejscach z bardzo ograniczoną ilością dni słonecznych i z brakiem dostępu do sieci.

    Korzyści płynące z używania paneli fotowoltaicznych

    Właściwie ciężko doszukiwać się jakichkolwiek negatywnych aspektów wynikających bezpośrednio z używania instalacji fotowoltaicznej. Jedynym może być koszt samej inwestycji – nierzadko zamykający się w kwocie od 20 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z uwagi na to, że na coraz więcej tego typu przedsięwzięć można uzyskać dotację – nie jest to wcale tak przerażająca perspektywa. Sprawdź także czy fotowoltaika się opłaca.

    Najważniejszymi pozytywami wynikającymi z użytkowania fotowoltaiki są m.in.:

    ·      Darmowa energia elektryczna i prawie zerowe rachunki za prąd.

    Dobrze skonfigurowana fotowoltaika pozwala pozyskiwać energię i jednocześnie ograniczać koszty prądu nawet o 90%. Przyjmując za przykład średniej wielkości dom jednorodzinny – miesięczne rachunki za prąd mogą wynosić zaledwie 10 zł.

    ·      Możliwość dodatkowego zarobku.

    W przypadku wygenerowania większej mocy, niż ta wynikająca z bieżącego zapotrzebowania domu, mieszkania bądź obiektu – nadwyżka energii trafia do sieci. A to sprawia, że posiadana przez Ciebie instalacja, może stać się dodatkowym źródłem nie tylko mocy, ale również zysku.

    ·      Praktycznie bezobsługowe działanie.

    Profesjonalnie zamontowana, a ponadto wykonana z wysokiej jakości elementów instalacja, potrafi działać naprawdę długo. Pozyskując energię, bez konieczności przeprowadzania napraw.

    ·      Długa żywotność całych instalacji.

    A co za tym idzie – praktycznie brak kosztów związanych z ich naprawą. Większość oferowanych obecnie systemów posiada kilkuletnią gwarancję producenta na same urządzenia. Ponadto, wiele firm zapewnia również dodatkową gwarancję – mówiącą o tym, że efektywność paneli (i ich mocy) nie spadnie poniżej 80% – i to przez blisko 25 lat!

    ·      Dbałość o środowisko naturalne.

    Fotowoltaika to również ukłon w stronę matki natury. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje to, co pochodzi bezpośrednio z przyrody, czyli światło słoneczne. A to, w przeciwieństwie do prądu pozyskiwanego ze spalania węgla, gazu czy ropy, jest po prostu w 100% ekologiczne.

     

    Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznych?

    Dokładne koszty związane z zakupem samych urządzeń, jak i ich późniejszej instalacji, zależą od kilku czynników, na podstawie których szacuje się ostateczną cenę.

     

    Pierwszym z nich jest konkretne zapotrzebowanie na moc. To znaczy, ile prądu mają wytworzyć dane panele, aby sprostać wymaganiom konkretnego gospodarstwa domowego czy też firmy. Jak pewnie się domyślasz – im większą moc i apetyt na energię ma posiadać Twój system – tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić ?.

     

    Drugim, również wartym podkreślenia kosztem, jest ten związany z usytuowaniem samej instalacji. Czyli między innymi, gdzie i w jaki sposób ma być ona zamontowana. Im bardziej wyszukany, a przez to trudniejszy sposób montażu (np. skomplikowana konstrukcja, panele daleko od licznika itp.), tym cena będzie naturalnie wyższa.

     

    Trzeci aspekt wpływający na cenę danych instalacji, to kwestie związane z transportem. Dotyczy to zarówno samego sprzętu, jak i ekipy montażowej. Im dalej od miejsca planowanego montażu – tym cena będzie ciut wyższa.

    Jak znaleźć sprawdzonych wykonawców i monterów instalacji fotowoltaicznych?

    fotowoltaika

    FOTOWOLTAIKA NA KAŻDĄ KIESZEŃ

    Najlepiej – kontaktując się z fachowcami, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach. Już teraz napisz do nas lub zadzwoń, aby poznać szczegóły i przebieg naszej współpracy.

    Przeprowadzimy darmową konsultację, dobierzemy najbardziej optymalne rozwiązania, a także przygotujemy w pełni darmową wycenę. Jeśli zdecydujesz się, aby montaż paneli fotowoltaicznych wykonała nasza firma – dobierzemy także dogodny termin.

    Zapewnimy Ci własną ekipę montażową, wykonamy instalację, pomożemy w załatwieniu wszelkich formalności (np. zgłoszeniu do dystrybucji). Na koniec zagwarantujemy bezpieczeństwo w postaci dedykowanego wsparcia serwisowego. Oferujemy kompleksowy zestaw usług oraz produktów – zobacz naszą ofertę.

     

    Polecamy Mój Prąd