Kalkulator

O FIRMIE

Fotowoltaika małopolska

Fotowoltaika małopolska

fotowoltaika

Fotowoltaika małopolskie

Energia słoneczna jest jednym z najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można ją przekształcić w energię elektryczną, którą zasilimy wszyskie urządzenia wykorzystywane w domach, przedsiębiorstwach czy w gospodarstwach rolnych.

Rynek OZE województwa małopolskiego rozwija się nieustannie – dlaczego na instalacje fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej osób? Czy fotowoltaika w województwie małopolskim rzeczywiście się opłaca?

  Chcesz wiedzieć jakiej wielkości instalacji potrzebujesz oraz jaki będzie jej ostateczny koszt?

  Wypełnij formularz i skorzystaj z darmowej wyceny instalacji!

  Fotowoltaika województwa małopolskiego – charakterystyka

  Niezaprzeczalnie coraz powszechniejsze stają się instalacje fotowoltaiczne w województwie małopolskim. Rynek fotowoltaiki, choćby w mieście Kraków, czy Nowy Sącz, jest dość rozbudowany – powstały liczne firmy oferujące usługi montażu instalacji fotowoltaicznych w Małopolsce. Natomiast czy warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne na terenie województwa małopolskiego? Przede wszystkim powinno się dobrze prześledzić aktualne statystyki, zarówno te odnoszące się do wzrostu cen energii, jak i technologiczne np. powstawanie nowych mikroinstalacji, czy farm fotowoltaicznych.

   

  Smog…

  Ponadto, jak wiemy Kraków boryka się ze smogiem, a zamontowanie instalacji fotowoltaicznej przez mieszkańców pomoże uporać się z tym problemem raz na zawsze. Jak przed każdą inwestycją należy zwracać uwagę na panujące trendy, nie tylko globalne, ale także lokalne, małopolskie. Okazuje się, że inwestycje w panele słoneczne wzrastają nieprzerwanie od lat, a sami eksperci uważają, że fotowoltaika w najbliższych dekadach będzie miała się bardzo dobrze i będzie się rozwijać. Oznacza to, że warto pomyśleć nad założeniem instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, zwłaszcza że istnieją dotacje i dofinansowania, a w kolejnych latach nieuniknione są wzrosty cen prądu, co dodatkowo zachęca do zainwestowania w fotowoltaikę.

  fotowoltaika

  Fotowoltaika Małopolska

  Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się nieustannie, a jego udział sukcesywnie wzrasta. Trend wzrostowy jest zdeterminowany również zobowiązaniami międzynarodowymi w ramach Unii Europejskiej. Wobec tych zobowiązań w 2020r. udział OZE w zużyciu energii powinien wynieść 15%. Zgodnie z raportem Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” łączna moc OZE wynosiła w maju ubiegłego roku ok. 300 MW – to ok. 30 000 systemów fotowoltaicznych. Można uznać, że to w zasadzie wciąż niezbyt wiele w stosunku do innych państw zachodnioeuropejskich, takich jak Niemcy. Niemniej autorzy raportu szacują, iż do 2020r. rynek OZE w naszym kraju – przede wszystkim dzięki systemowi aukcyjnemu jak i konieczności wywiązania się ze wspomnianych powyżej zobowiązań międzynarodowych – nabierze tempa.

  Analizy…

  Według analiz łączna moc zamontowanych systemów solarnych w 2020r. powinna wynieść 1,2-1,5 GW. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia oraz ONZ, Polska znajduje się w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Szacunkowa Norma na 2020r. została przekroczona w naszym państwie o ponad 72%. Zanieczyszczone powietrze, co za tym idzie wszechobecny smog nie dziwi już mieszkańców większości polskich miast. Raport ONZ wskazuje, że pośród najmocniej zanieczyszczonych miast w Polsce są: Kraków, Opoczno, Wodzisław Śląski, Oświęcim, Rybnik, Nowy Sącz.

  Problem ze smogiem jest niezwykle poważny – wnioskuje się, iż smog jest przyczyną przedwczesnej śmierci ponad 50 000 Polaków. Rząd, jako rozwiązanie tego problemu wskazuje na inwestowanie w odnawialne źródła energii, na których czele wyłania się właśnie fotowoltaika. Każdy gospodarstwo domowe ma określone zapotrzebowanie na prąd, a pozyskanie jak największej ilości energii elektrycznej z promieni słonecznych to marzenie dla miasta Kraków.

  Fotowoltaika w domu

  Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym, to generalnie inwestycja na długie lata. Celem jest tutaj przede wszystkim zmniejszenie kosztów użytkowanej energii elektrycznej. W dobie nieustannych i nieuchronnych podwyżek cen prądu, instalacja fotowoltaiczna może okazać się wartościowym rozwiązaniem, by w dłuższej perspektywie zminimalizować koszty związane z rachunkami za energię. Województwo małopolskie na czele z miastem Kraków zainteresowało się tematem czystego powietrza. Na dachach domostw możemy zobaczyć przybywającą ilość modułów solarnych. Być może w przyszłości Kraków opanuje tylko czyste powietrze, piękna Małopolska na to zasługuje.

  zestaw fotowoltaiczny

  Czy fotowoltaika sprawdzi się w Twoim domu lub firmie?

  Zostaw nam numer telefonu, przygotujemy analizę specjalnie dla Ciebie!

   Koszty instalacji paneli – Kraków, Małopolska

   Montażu instalacji dokonuje oczywiście profesjonalna firma za pośrednictwem specjalistów, którzy przeprowadzą audyt i ocenią inwestycję pod wieloma względami. Podstawową sprawą jest cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Aby zacząć proces oszczędzania trzeba najpierw zapłacić, zainwestować. Wydane pieniądze będą w tym przypadku sprawą względną, ponieważ cenę zakupu oraz montażu traktować trzeba z uwzględnieniem zwrotów poniesionych kosztów w kolejnych latach.

    

   Koszty…

   Niemniej wypada pamiętać, iż wstępny koszt nie będzie mały, a to dlatego, że inwestujemy w najnowszą technologię. Panele wraz ze sprzętem towarzyszącym, czyli inwerterem (falownik), który zmienia prąd stały na przemienny, a także zabezpieczenia, kable i często akumulator z regulatorem ładowania. Wartość instalacji będzie oczywiście zdeterminowana rocznym zużyciem prądu, tzn. że im ono większe, tym droższa będzie cała instalacja. Wnioskuje się, że przy zużyciu ok. 3,5 MWh rocznie cena instalacji będzie oscylować w granicach ok. 18 000 zł. Z kolei przy zużyciu ok. 10 MWh, koszty mogą wynieść ok. 40 000 zł. Sprawdź: koszt fotowoltaiki.

   fotowoltaika dolnośląskie

   Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuje Twój dom?

   Ilość wykorzystanych modułów zależy oczywiście od rocznego zużycia prądu przez domowników. Przyjmijmy, że standardowy dom jednorodzinny zużywa w ciągu roku ok. 3 000 kWh. W takim przypadku będziemy potrzebować 10 paneli o mocy np. 300 kWp, a powierzchnię jaką zajmą na dachu można łatwo wyliczyć po określeniu wymiarów jednego modułu. Jeśli wymiary panelu to np. 1m / 1,65m, to zapotrzebowanie wyniesie ok. 17 metrów kwadratowych.

    

   Montaż…

   Przed montażem fotowoltaiki warto zadbać o projekt. Znajdziesz tam zwizualizowaną instalację, moc jaką wyprodukuje w okresie roku i oszczędności jakie wygeneruje. Nie trzeba ubiegać się o zgodę na montaż. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, panele fotowoltaiczne nie muszą być instalowane na dachu, niemniej z racji na większy dostęp do promieniowania słonecznego taka opcja wydaje się lepsza. Jednakże istotną kwestią jest branie pod uwagę kąta nachylenia dachu (optymalne nachylenie jest pomiędzy 30 a 40 stopni), a także kierunek montażu (np. południowy, wtedy wydajność modułów jest najwyższa). Należy jednak zauważyć, że instalacje na dachu są tańsze w montażu od tych, które osadzane są w specjalnie przygotowanych konstrukcjach na podłożu.

   Dach płaski…

   Trzeba także wspomnieć o sposobności instalowania modułów na dachach płaskich, ale w tym celu stosuje się nowoczesne zestawy montażowe, a także tzw. ekierki, za pomocą których można ułożyć panele pod należytym kątem. Można przyjąć, iż większe miasta, jak Kraków, Wrocław, Warszawa, Katowice itd. słyną z różnorakiej architektury, jednakże mniejsze miejscowości jak Nowy Sącz, Tarnów czy Zakopane potrafią zadziwić zarówno tradycją jak i nowoczesnością.

   fotowoltaika dolnośląskie
   fotowoltaika dolnośląskie

   Przez wiele lat energia czerpana z instalacji fotowoltaicznej jest właściwie za darmo, bo wykorzystywane są tylko promienie świetlne. Korzystając z niej, nie wpływamy na zanieczyszczenie powietrza, nie ma mowy o emitowaniu spalin czy innych toksycznych substancji.

   zestaw fotowoltaiczny

   Czy fotowoltaika sprawdzi się w Twoim domu lub firmie?

   Zostaw nam numer telefonu, przygotujemy analizę specjalnie dla Ciebie!

    Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie

    Koszt pełnej instalacji fotowoltaicznej nie musi odstraszać. Powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników sprzyjających OZE np. oszczędność pieniędzy w związku z niższymi rachunkami za prąd jak i działające w Polsce od lat regionalne programy pomocowe – w mieście Kraków w tym zakresie pomaga choćby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można także liczyć na finansowane z funduszy unijnych. Małopolskie może więc liczyć na wsparcie na wysokim poziomie.

     

    Ulga termoizolacyjna…

    Istotną kwestią jest ulga termoizolacyjna obowiązująca od od 2019r., dzięki niej właściciel nieruchomości ma możliwość odliczyć od podatku dochodowego nawet do 53 000 zł. Nie można ukrywać faktu, że decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wiąże się z niemałym wydatkiem, niemniej każdy kolejny rok będzie przekonywał o tym, jak dużo zaoszczędziliśmy dzięki fotowoltaice. Instalacja będzie służyć przez kolejne dziesięciolecia, będzie służyć kolejnym pokoleniom. Przyjęto, że po upływie okresu gwarancyjnego, czyli po 25 latach, instalacja pracuje nieustannie na 80% swoich możliwości. Dane odnośnie wydajności systemu znajdują się w kartach katalogowych modułów.

    Program „Czyste powietrze” – Kraków

    Na potrzeby promocji OZE powstał program “Czyste powietrze”, który objął m.in. Kraków i małopolskie. Koncepcja ta wspiera szereg działań, do którym zaliczamy: inwestycje skupiające się wymianie starych źródeł ciepła jak np. piece i kotły, a także montaż zupełnie nowych źródeł ciepła, termomodernizacja budynków, montaż lub modernizacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zakładanie odnawialnych źródeł energii, jak kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej, a także montaż wentylacji mechanicznej.

     

    Koszty…

    Jeśli mowa o kosztach kwalifikowanych, obejmują one m.in. całkowity demontaż wraz z wymianą wszelkich źródeł ciepła na paliwa stałe np. kocioł na węgiel wymieniony zostaje na kocioł na biomasę. Oferowany jest także zakup oraz montaż kotłów na paliwa stałe, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody. Istnieje możliwość docieplenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych nieruchomości, wymiana stolarki zewnętrznej, montaż instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zakup oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika. Czas realizacji tego przedsięwzięcia jest szacowany na 24 miesiące od daty podpisania umowy.

    Dofinansowanie…

    Mamy do wyboru dwie formy dofinansowania – dotacja albo pożyczka. Omawiając kwotę dofinansowania, to jest ona zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Sama wartość kosztów kwalifikowanych inwestycji jest ustalona w granicach od 7 000 zł do 53 000 zł. Przyjmuje się, że maksymalna kwota dotacji wynosi 53 000 zł na dom jednorodzinny. W sytuacji przekroczenia kwoty 53 000 zł, nieplanowane koszty mogą zostać dofinansowane na zasadzie pożyczki, której szacunkowy okres spłaty to 15 lat. Reasumując miasto Kraków daje możliwość na “Czyste powietrze” i warto tę sposobność w wykorzystać w pełni.