Kalkulator

Dofinansowanie

Dofinansowanie

Pomożemy Ci zdobyć dofinansowanie dla Twojej instalacji!

Prześlij nam Twój numer telefonu i wskaż województwo. Doradca skontaktuje się z Tobą i opowie jak najlepiej pozyskać finansowanie.

 

  dofinansowanie fotowoltaiki

  Program Mój Prąd

  dofinansowanie fotowoltaiki

  Program Czyste Powietrze

  dofinansowanie fotowoltaiki

  Ulga Temomodernizacyjna

  dofinansowanie fotowoltaiki

  Prosument

  dofinansowanie fotowoltaiki

  Regionalne Programy

  Program Mój Prąd
  – 3000 zł dofinansowania
  do instalacji fotowoltaicznej.

  Każda osoba fizyczna inwestująca w instalacje fotowoltaiczne może liczyć na zwrot do 50% kosztów, ale nie może to być więcej niż 3 000 zł.

  Programem objęte są instalacje o mocy 2-10 kilowata (2 kw – 10 kw). Do wniosku o dofinansowanie konieczne będzie załączenie:

  • faktury
  • dowodu zapłaty faktury
  • dokumentu potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej

  Wypłatą funduszy na ten cel i obsługą programu zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inicjatywa ta ma pomóc zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec Unii Europejskiej.

  Program Mój Prąd rozpoczął się 23 lipca 2019 i staje się coraz bardziej popularny. Podczas pierwszego naboru naliczono ponad 10 tysięcy wniosków, gdzie łączne dofinansowanie wyniosło ponad 55 milionów złotych! Na sam projekt przeznaczono miliard złotych.

  Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0, w związku z czym pojawiło się sporo pytań związanych z tym rodzajem dofinansowania.

  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 jest realizowany od 1 lipca 2021 roku. Co ważne! Dotacja na fotowoltaikę z nowej edycji programu będzie przyznawana również Prosumentom, którzy poniosą wydatki związane z tą inwestycją PRZED URUCHOMIENIEM NOWEGO NABORU! Do dofinansowania kwalifikują się także projekty zakończone, opłacone oraz podłączone do sieci po 31 stycznia 2020 roku.

  Możesz otrzymać 3000 zł bezzwrotnej
  dotacji na instalację! Poznaj program “Mój prąd”

  Skorzystaj z DARMOWEJ WYCENY instalacji już teraz! Skontaktuj się z nami

  Czy można złożyć wniosek on-line?

  Jak najbardziej istnieje możliwość wnioskowania przez internet. Ze względu na okres pandemii jest to wręcz wskazane.

  Od 31.03.2020r. można składać wyłącznie e-wnioski. Niemniej w tym celu musimy posiadać profil zaufany lub e-dowód. Profil zaufany najbezpieczniej założyć przez system bankowości elektronicznej swojego banku.

  Od czego zacząć?

  Kiedy posiadamy już Profil Zaufany, należy przygotować elektroniczne wersje potrzebnych dokumentów, które należy załączyć do wniosku, a są to:

  • Kopia faktury za dostawę oraz montaż fotowoltaiki.
  • Dowód zapłaty faktury albo oświadczenie o dokonaniu płatności.
  • Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy.
  • Należy złożyć oświadczenie w przypadku samodzielnego montażu instalacji. Zakładając, że posiada się niezbędne kwalifikacje, by wykonać montaż samodzielnie.
  • Jeżeli wniosek składany jest w imieniu osoby, która ubiega się o dofinansowanie, wówczas należy złożyć dokument pełnomocnictwa – wzór obowiązuje od 22.05.2020 r.

  Co dalej…

  Jeśli zbierzemy komplet dokumentacji, możemy śmiało przystąpić do złożenia wniosku o dofinansowanie. Kolejnym krokiem jest zalogowanie na portalu GOV.PL klikając w opcję MÓJ GOV (w prawym górnym rogu), a następnie wybranie usługi „Skorzystaj z programu Mój Prąd”.

  • Wybierz przycisk „złóż wniosek o dofinansowanie”.
  • Zaloguj się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodem.
  • Wypełnij wniosek i koniecznie upewnij się, że Twój adres e-mail został wpisany poprawnie. To właśnie na ten adres otrzymasz decyzję.
  • Załącz wymagane dokumenty.
  • Sprawdź wniosek i złóż na nim podpis elektroniczny za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu
  • Wyślij wniosek ze wszystkimi załącznikami.

  Na podany adres e-mail oraz na Twoją skrzynkę ePUAP na stronie MÓJ GOV, otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku.

  Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać dofinansowane?

  Czy program Mój Prąd jest w zasięgu Twojej ręki? Aby ubiegać się o dofinansowanie z programu Mój Prąd należy spełnić poniższe warunków:

  • program dotyczy wyłącznie nowych instalacji – zainstalowane mogą być komponenty, które nie są starsze niż 24 miesiące.
  • Wielkość instalacji nie może być większa niż 10 kw.
  • Po drugie, program “Mój Prąd” obejmuje nowe instalacje fotowoltaiczne – nie uzyskamy dofinansowania na rozbudowę działającej instalacji. Dodatkowo, jak możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Energii, jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o dodatkowe wsparcie w ramach programu Mój Prąd.
  • Każdy beneficjent musi zezwolić na przeprowadzenie kontroli instalacji fotowoltaicznej w okresie 3 lat od dnia wypłaty dotacji.
  • Dane osobowe – należy wyrazić zgodę na ich przetwarzanie.

                  santander bank

  Potrzebujesz wsparcia na zakup instalacji fotowoltaicznej?

  We współpracy z bankiem Credit Agricole i Santander możemy zaproponować Ci najtańszy kredyt na fotowoltaikę na rynku!

  oprocentowanie 3%

  minimum formalności

  decyzja w 15 minut

  finansowanie nawet na 10 lat

  bez prowizji

  Popularne pytania dotyczące finansowania

  Czy można równocześnie skorzystać z innego dofinansowania?

  Niestety nie ma opcji, by skorzystać z dwóch programów obejmujących fotowoltaika dofinansowanie rownocześnie. Korzystając z programu Mój Prąd nie możemy skorzystać np. z programu Czyste Powietrze.

  Czy do wniosku można dołączyć więcej niż jedną fakturę?

  Jak najbardziej większa ilość faktur jest dopuszczalna. Dla przykładu, jedna może być na zakup i dostawę instalacji, a druga na sam montaż.

  Czy dofinansowanie na fotowoltaikę z programem Mój Prąd jest opodatkowane?

  Dofinansowanie, które zostanie przyznane w ramach programu Mój Prąd, nie jest w żadnym wypadku opodatkowane. Nie ma obowiązku wykazywać tych otrzymanych środków w zeznaniu rocznym.

  Specyfikacja kosztów kwalifikowanych

  We wszystkich dokumentach w kwestii dotacji jest napisane, że dotacja pokrywa jakiś procent kosztów kwalifikowanych. Czym więc są te koszty? Do kosztów kwalifikowanych, czyli wydatków zaliczamy takie, które mogą zostać pokryte przez program. Pozostałe wydatki określane się mianem kosztów niekwalifikowanych.

  Aby coś mogło zaliczyć się do kosztów kwalifikowanych, określony koszt musi zostać poniesiony w odpowiednim czasie. Reguły zakładają, że wszelkie koszty mogą być poniesione wyłącznie po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Z tego wynika, wszelkie koszty poniesione wcześniej nie mogą zaliczyć się do kosztów kwalifikowanych. Co równie ważne – dany koszt musi być niezbędny do poprawnej realizacji inwestycji oraz zostać zaakceptowany przez instytucje odpowiedzialne za obsługę określonego programu.

  Czy jest możliwość otrzymania dotacji na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

  Niestety nie ma takiej opcji. Do programu Mój Prąd kwalifikują się wyłącznie nowe instalacje, które zostały przyłączone do sieci po dniu ogłoszenia programu (tj. od 23 lipca 2019 roku, czyli po powstaniu programu). Reasumując rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej nie podlega dofinansowaniu.

  Czy wykorzystując program Mój Prąd można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

  Jak najbardziej można! Dzięki temu połączeniu opłacalność instalacji fotowoltaicznych wzrasta! Niemniej, w takim przypadku należy przedstawić całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej, jak i kwotę dofinansowania, którą uzyskaliśmy w ramach programu Mój Prąd. Kwota, od której zostanie odliczony podatek zostanie pomniejszona o wartość otrzymanego dofinansowania.

  Czy panele fotowoltaiczne muszą zostać zainstalowane na dachu budynku mieszkalnego?

  Nie ma konieczności montowania instalacji fotowoltaicznej na dachu. Fotowoltaika może zostać zainstalowana również na budynku gospodarczym albo gruncie – miejsce montażu nie ma znaczenia. Należy mieć na uwadze, że instalacja musi zostać podłączona przez OSD do licznika dwukierunkowego w Punkcie Poboru Mocy. Musi być także zawarta umowa kompleksowa.

  Dodatkowo warto pamiętać o możliwości odliczenia kosztów inwestycji od podatku!

  Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją. Decydując się na panele słoneczne oszczędzamy na rachunkach za prąd, ale i zarabiamy. Ponadto, instalacje fotowoltaiczne są zupełnie bezobsługowe i niemal bezawaryjne, co ważne – objęte są wieloletnią gwarancją!

  Mamy do wyboru wiele korzystnych dofinansowań – w tym programy lokalne, wojewódzkie, rządowe oraz unijne. Reasumując, jeżeli inwestycja w fotowoltaikę będzie kosztować ok. 40 tysięcy złotych, wówczas, korzystając z proponowanego wsparcia finansowego, zapłacimy nawet o połowę mniej!

  Ulga termomodernizacyjna

  Zgodnie z ustawą z dnia 1 stycznia 2019 r., osoby instalujące fotowoltaikę mogą odliczyć od podatku koszty, jakie poniosły z racji termomodernizacji budynku. Ulga termoizolacyjna została stworzona po to, by udzielać wsparcia dla remontów i prac termomodernizacyjnych. Za sprawą tej ulgi można pomniejszyć podatek dochodowy od wartości inwestycji. Program ma na celu wsparcie dla OZE. Można odliczyć od podatku dochodowego instalację do 53 000 zł (z VAT).

  Ulga termomodernizacyjna do pobrania

  Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

  Program Ulga Termomodernizacyjna skierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Może być to być np. budynek wolnostojący w zabudowie bliźniaczej, szeregowej albo grupowej. Należy pamietać, że osoby fizyczne, które nie są w posiadaniu prawa własności nie mają tym samym możliwości odliczenia inwestycji od podatku. Ponadto, budynek mieszkalny może zostać podzielony na maksymalnie dwa lokale lub posiadać jeden lokal mieszkalny, a także jeden użytkowy (lokal użytkowy nie może przekroczyć 30% powierzchni budynku).

  Jeśli mamy zamiar odliczyć fotowoltaikę od podatku, a nie mamy możliwości zamontowania paneli na dachu, istnieje zawsze szansa zainstalowania mikroinstalacji na budynku gospodarczym albo garażu, który przynależy do budynku mieszkalnego. Program Ulga Termomodernizacyjna jest doskonałym rozwiązaniem wspierającym odnawialne źródła energii.

  Czym jest termomodernizacja?

  Termomodernizacja zmienia całkowicie lub częściowo źródło energii na odnawialne. W tym przypadku mowa o fotowoltaice i energii elektrycznej, może być to także pompa ciepła jak i inne, tego typu rozwiązania. Podczas termomodernizacji dokonuje się zmiany starych źródeł ciepła na takie, które zmniejszają zapotrzebowanie energii zużywanej na ogrzewanie nieruchomości, a także podgrzewanie wody użytkowej. Do termomodernizacji zaliczamy także wymianę okien, ocieplenie budynku. Termomodernizację wykorzystuje się w celu zmniejszenia zużycia strat energii pierwotnej poprzez lokalne sieci ciepłownicze, jak np. wymiana kotła.

  Program Czyste Powietrze

  Celem programu jest eliminacja szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery. Substancje te, powstają na skutek niskiej emisji, czy z m.in. ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem paliw kopalnych oraz niskiej jakości paliwa. W ramach programu oferowana jest wymiana starych źródeł ciepła na nowoczesne, które spełniają najwyższe normy. Mowa tutaj funduszu na prace termomodernizacyjne, czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Należy wspomnieć, że oferta na fotowoltaika dofinansowanie 2019 może różnić się od tej na 2020r.

  KOSZTY MIKROINSTALACJI MOGĄ ZOSTAĆ DOFINANSOWANE W 100% W FORMIE POŻYCZKI, OPROCENTOWANIE NIE MNIEJ NIŻ 2%

  15.05.2020 r. pojawiła się nowa wersja Programu Czyste Powietrze oraz szereg zmian związanych z przyznawaniem dotacji do wymiany pieca i termomodernizacji domów istniejących. Zmiany wprowadzone w regulaminie mają na celu uproszczenie zasad przyznawania dofinansowań, skrócenie czasu oczekiwania na decyzję oraz ograniczenie ilości dokumentów, które musimy załączyć do wniosku. Sprawdź fotowoltaiki dofinansowanie na 2021r.

  Poznaj program Czyste Powietrze

   

  Program Czyste Powietrze obejmuje:

  • Wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów) na nowe źródła ciepła spełniające normy Programu, jak pompy ciepła.
  • Instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej).
  • Docieplenie budynku.
  • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  Najlepsze fotowoltaiczne dofinansowanie?

  To kwestia bardzo indywidualna. Oprócz powyższych programów istnieją także regionalne. Możemy wymienić Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które należy śledzić na bieżąco.

  Najlepiej jednak skontaktować się z Doradcą Energetycznym, który pomoże w doborze najlepszej opcji dla Twojej inwestycji. Skontaktuj się z nami po bezpłatną konsultację.