Kalkulator

Blog

Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.

blog

24.06.2021 r.

fotowoltaika - czy się opłaca

panele fotowoltaiczne koszt

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/fotowoltaika.jpg

Fotowoltaika czy się opłaca?

17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za całą instalację.

Jednym słowem – na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo, ale to bardzo znaczną kwotą. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę okres zwrotu paneli słonecznych, który nierzadko “kończy się” na 8, a nawet 10 latach. Z drugiej strony – panele fotowoltaiczne pozwalają ograniczyć rachunki za prąd. To pozwala uniezależnić się od wzrostu cen dyktowanych przez lokalnych dystrybutorów energii.

 

Jeżeli w Twojej głowie rodzą się podobne wątpliwości – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim komplet informacji, które pozwolą Ci podjąć decyzję o inwestycji we własną elektrownię słoneczną. Jest to obecnie jednym z najchętniej wybieranych źródeł ekologicznej i darmowej energii elektrycznej.  

zestaw fotowoltaiczny

Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

  Jakie elementy należy wziąć pod uwagę, aby oszacować opłacalność fotowoltaiki? 

  Tematem tego artykułu będzie opłacalność fotowoltaiki. Opowiemy o czynnikach, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczącej zakupu paneli słonecznych. Jak i całej instalacji fotowoltaicznej.

   

  Omówimy, co i w jakim stopniu wpływa na ich cenę. Przede wszystkim – wskażemy, jak krok po kroku, przejść cały proces pozwalający na stwierdzenie, czy fotowoltaika w naszym przypadku jest w ogóle opłacalna. 

  Fotowoltaika – czym jest i jak działa instalacja PV? 

  Na początku warto powiedzieć sobie nieco więcej o specyfice funkcjonowania tego rodzaju źródła energii elektrycznej. Mianowicie, instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do grupy tzw. OZE (czyli odnawialnych źródeł energii). Dzieje się tak, ponieważ prąd produkowany za ich pośrednictwem pochodzi prosto z natury. Konkretniej pochodzi z promieni, które dostarcza nam słońce. 

  Co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne produkują prąd? 

  Po pierwsze – potrzebna jest gotowa fotowoltaika – składająca się z paneli słonecznych oraz wszelkich niezbędnych komponentów. Do powierzchni wspomnianych elementów docierają promienie słońca (ciepła), które powodują ruch fotonów. W konsekwencji doprowadzają do ruchu elektronów. W ten sposób wytwarza się energię (pod postacią prądu stałego).

   

  Ten z kolei trafia do kolejnych składowych instalacji (inwerterów – zwanych też falownikami), które zamieniają prąd stały w prąd zmienny. Następnie – tak wytworzona ilość energii elektrycznej trafia “dalej”. Może być wykorzystana “od razu” – chociażby do zasilania maszyn, urządzeń, sprzętów, a nawet produkcji ciepła w domu lub firmie. Natomiast, gdy jest jej nadmiar (lub bieżące zapotrzebowanie jest małe) – taką energię można przekazać bezpośrednio do sieci energetycznej. 

  Czy zakup instalacji fotowoltaicznej w ogóle się opłaca? 

  Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to proste – odpowiedź na to pytanie wymaga solidnego przygotowania. Aby można było udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy fotowoltaika się opłaca należy przeanalizować kilka bardzo istotnych czynników.

  Jak sprawdzić opłacalność fotowoltaiki? 

  Inwestycja w fotowoltaikę to przedsięwzięcie, które w określonym czasie powinno przynieść określoną stopę zwrotu. Zwrot ten liczony głównie jako ilość wyprodukowanej, a co za tym idzie – zaoszczędzonej energii elektrycznej). Aby mogło do tego dojść – zakup oraz montaż fotowoltaiki powinny zostać poprzedzone kilkoma czynnościami sprawdzającymi opłacalność takiej instalacji. 

   

  Co do nich zaliczamy? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu. Czytaj i sprawdź 6 etapów, które pozwolą Ci określić opłacalność fotowoltaiki – zarówno w Twoim domu, jak i firmie. 

  Etap pierwszy, czyli analiza cen prądu (stawki kWh)

  Dowiedz się, czy w Twoim przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej jest zasadny. Najpierw musisz zdać sobie sprawę, ile obecnie płacisz za prąd pochodzący z sieci energetycznej.  

   

  Ten krok jest raczej jednoznaczny. O ile w polskiej gospodarce oraz strategii energetycznej nic się nie zmieni (a na to się nie zanosi). Wysokość rachunków za prąd będzie stale rosła.

   

  Już teraz mamy do czynienia z regularnymi podwyżkami cen prądu. Biorąc zatem pod uwagę wszelkie okoliczności – wielu ekspertów wskazuje, że trend ten nie ulegnie zmianie. Już za kilka lat możemy mieć do czynienia z energią o 50%, a nawet 100% droższą niż obecnie. 

  Weryfikując, czy fotowoltaika się opłaca, sprawdź: 

  Jak wyglądają Twoje comiesięczne (lub w wielu przypadkach wystawiane co dwa miesiące) rachunki za prąd. Wielu specjalistów jest zdania, że produkcja własnej energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych jest zasadna. Niemniej dopiero wówczas, gdy średnie opłaty za energię dostarczaną z sieci energetycznej przekraczają pewien próg. 

   

  Niektórzy wskazują na kilkadziesiąt złotych miesięcznie – inni zaś na co najmniej 100 lub 200 złotych na miesiąc. Jedno w tym miejscu jest pewne. Jeśli Twoje rachunki za prąd są niskie – zastanów się dwa razy czy inwestycja w fotowoltaikę sprawdzi się akurat w Twoim przypadku.  

  Etap drugi, czyli określenie zapotrzebowania na prąd (zużycie energii)

  Wspomniany już etap numer jeden jest mocno powiązany z etapem numer dwa. To znaczy, analizując wysokość cen energii pochodzącej z sieci – musisz również sprawdzić, ile tak faktycznie jej zużywasz.

   

  Jeżeli zgłaszany przez Ciebie popyt jest stosunkowo mały (np. rzadko bywasz w domu lub korzystasz z ograniczonej liczby urządzeń zasilanych przez prąd). Może się okazać, że inwestycja w fotowoltaikę wcale nie jest tak bardzo trafionym pomysłem. 

  Sprawdzając, czy fotowoltaika się opłaca, przeanalizuj: 

  Ilość energii elektrycznej, którą zużywasz każdego miesiąca (czy jest to 1, 3, 4, 5, 10 kw, a może więcej – aż do 1000 kWh). Następnie, zestaw to z prognozami tego, w jaki sposób Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną zmieni się. Chodzi tutaj o przestrzeń kilku, kilkunastu oraz kilkudziesięciu lat. 

   

  Dopiero taka analiza pozwoli Ci określić, czy w Twoim przypadku inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna. 

  Etap trzeci, czyli sprawdzenie kosztów samej instalacji fotowoltaicznej 

  Samo określenie obecnych, jak i przyszłych cen energii elektrycznej oraz zestawienie ich z popytem zda się na nic. Dlatego powinieneś wziąć pod analizę  czynnik, jakim jest koszt instalacji PV. 

   

  Jest to o tyle kluczowe, ponieważ montaż instalacji fotowoltaicznych zalicza się przedsięwzięć o dużym zapotrzebowaniu na kapitał. Mówiąc wprost – “na początku” należy zainwestować stosunkowo duże pieniądze. 

   

  Dobrze dobrana fotowoltaika powinna zwrócić się maksymalnie po 8 – 10 latach. W przypadku źle dobranej – okres ten może znacznie się wydłużyć. To podstawi pod znakiem zapytania zasadność całej inwestycji w odnawialne źródła energii.  

  Analizując, czy fotowoltaika się opłaca, sprawdź: 

  Ceny samej instalacji fotowoltaicznej oraz wszystkich komponentów wchodzących w jej skład. W tym: panele fotowoltaiczne, inwertery, optymalizatory, akcesoria montażowe, okablowanie, liczniki itp.

   

  Jeśli chcesz, aby fotowoltaika zagościła w Twoim domu – musisz przygotować się na wydatek sięgający od 15000 do nawet 30000 złotych. W przypadku montażu fotowoltaiki na potrzeby firmy – koszty te mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. 

  Etap czwarty, czyli wskazanie miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych 

  Musisz wiedzieć, że wszystkie wspomniane powyżej punkty zdadzą się na nic, jeśli nie będziesz dysponować właściwą lokalizacją. Lokalizacja jest potrzebna do montażu oraz działania Twojej przyszłej instalacji PV. 

   

  W tym miejscu przeanalizuj, gdzie i w jaki sposób mogą zostać zainstalowane Twoje panele fotowoltaiczne. W przypadku fotowoltaiki na użytek prywatny mogą się one znaleźć chociażby na dachu domu jednorodzinnego. Na jego elewacji, balkonie lub chociażby na dachu garażu lub innego sąsiedniego budynku.

   

  W przypadku inwestycji firmowej – warto rozważyć wykorzystanie dachu hal, magazynów czy zakładów produkcyjnych. Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużym terenem – montaż instalacji może się odbyć bezpośrednio na gruncie. 

  Sprawdzając zasadność inwestycji w instalację fotowoltaiczną i to czy się opłaca, zweryfikuj: 

  Rodzaj oraz rozmiar posiadanej powierzchni. Nieważne, czy ostatecznie zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu, gruncie, elewacji domu, firmy lub innej konstrukcji – pamiętaj, aby jej rozmiar umożliwiał umieszczenie potrzebnej liczby paneli.

   

  W tym miejscu weź pod zobacz również ewentualne możliwości rozbudowany fotowoltaiki. To na wypadek, jakby w przyszłości Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie się zwiększyło. 

   

  W tym aspekcie upewnij się również, że wybrana lokalizacja oferuje odpowiednie warunki do produkcji zielonej energii elektrycznej. Przeanalizuj takie czynniki, jak: 

  • Orientacja – w naszej szerokości geograficznej powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być zwrócona w stronę południa. Właśnie tam znajduje się słońce, które pozwala na produkcję energii ????  
  • Kąt nachylenia – aby panele fotowoltaiczne pracowały na maksimum swoich możliwości – powinny być zwrócone do słońca pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj przyjmuje się wartość w granicach około 30 – 40 stopni.
  • Czynniki zewnętrzne – jak łatwo się domyślić – produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych wymaga słońca. W związku z tym musisz pamiętać, aby powierzchnia modułów nie była narażona na ryzyko zacienienia. Zatem, w tym miejscu sprawdź, czy wybrana lokalizacja sąsiaduje z drzewami, budynkami lub innymi obiektami, które mogą częściowo lub całkowicie zacieniać panele fotowoltaiczne. 

  Etap piąty, czyli określenie rodzaju oraz parametrów przyszłej instalacji fotowoltaicznej 

  Jeżeli wszystkie wymienione powyżej etapy mamy już za sobą – gratulacje! Jesteś na dobrej drodze, aby w Twoim domu jednorodzinnym lub firmie już wkrótce zagościła dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna. 

   

  Zanim jednak do tego dojdzie – przed Tobą jeszcze kilka ważnych spraw. Aby określić opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną (w tym panele oraz pozostałe ważne podzespoły), musisz uwzględnić absolutnie wszystkie koszty związane z tym przedsięwzięciem.  

   

  Określając, czy fotowoltaika jest opłacalna, zdecyduj o takich elementach, jak: 

  Moc instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na produkcję właściwej ilości energii elektrycznej

  Zacznij od najważniejszego, czyli określenia, ile energii elektrycznej ma produkować Twoja instalacja fotowoltaiczna. W tym miejscu przydadzą Ci się obliczenia, jakich dokonałeś podczas pierwszego oraz drugiego etapu (dla przypomnienia – znajdziesz je wyżej w tym artykule). 

   

  Określenie Twojego zapotrzebowania umożliwi Ci wskazanie mocy samej instalacji (np. 2, 3, 5 kWp), jak i parametrów oferowanych przez poszczególne panele fotowoltaiczne.

   

  Poniżej znajdziesz średnie koszty, z jakimi musisz się liczyć podczas zakupu fotowoltaiki, i które z pewnością pomogą Ci określić cenę Twojego przedsięwzięcia. 

   

  Instalacje o mocy 4 kWp to średni wydatek w granicach 17000 – 26000 zł; 5 kWp / 6 kWp – od 22000 do 35000 złotych; 10 kWp – od 32 tys. do 52 tys. złotych. Podane kwoty są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT. 

  zestaw fotowoltaiczny

  Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

  Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

   Rodzaj planowanej instalacji fotowoltaicznej, która zapewni właściwą wydajność paneli, jak i wygodę ich użytkowania 

   W tym miejscu wyróżniamy trzy podstawowe typy fotowoltaiki: on-grid, off-grid oraz hybrydową

    

   Pierwsza z nich (instalacja fotowoltaiczna on-grid) to najbardziej klasyczne rozwiązanie, które jest stosowane przez większość prywatnych, jak i firmowych użytkowników paneli fotowoltaicznych. Tego rodzaju fotowoltaika jest wyposażona w licznik dwukierunkowy oraz podłączona bezpośrednio do sieci.

    

   Jeżeli ilość produkowanego przez nią prądu przekracza bieżące zapotrzebowanie – nadmiar energii jest przekazywany do lokalnego dystrybutora (za pomocą wspomnianej sieci). Taką energię (zazwyczaj pomniejszoną o kilkadziesiąt procent) można odzyskać w określonym czasie (np. wówczas, gdy bieżący popyt mocno przewyższa możliwości produkcje samej fotowoltaiki).   

    

   Kolejna (typ instalacji fotowoltaicznej off-grid) jest zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem, które w przeciwieństwie do wymienionego wyżej – nie posiada bezpośredniego podłączenia do sieci. W tym modelu – produkowany przez m.in. panele, ale niezużywany na bieżąco – prąd musi być przechowywany w specjalnych magazynach energii (akumulatorach lub bateriach). Szczegóły dotyczące pojemności (kWh) są uzależnione od parametrów, jakie posiada konkretna instalacja (fotowoltaika).

    

   Ostatnia (fotowoltaika hybrydowa) stanowi z kolei połączenie obu wyżej wymienionych opcji. Z jednej strony posiada podłączenie do sieci, a z drugiej jest wyposażona we własne akumulatory pozwalające na magazynowanie pewnej ilości wyprodukowanego prądu. Dokładna ilość kWh zależy od specyfiki, jaką oferuje dana instalacja. 

   Który typ instalacji fotowoltaicznej opłaca się najbardziej? Jakie panele i inne podzespoły tworzące instalację wybrać?

   Mówiąc o opłacalności konkretnego typu instalacji, warto wziąć pod uwagę takie elementy, jak: finanse, swobodę oraz dostęp do odpowiedniej infrastruktury. 

    

   Instalacje fotowoltaiczne typu on-grid są najbardziej popularne, co również przekłada się na ich stosunkowo najbardziej atrakcyjną cenę. Hybrydowe wymagają dodatkowych inwestycji w tzw. magazyny energii, ale z drugiej strony zapewniają większą niezależność.

    

   Natomiast fotowoltaika off-grid również wymaga zastosowania akumulatorów lub baterii, ale z kolei nie potrzebuje dostępu do sieci energetycznej. To sprawia, że tego rodzaju instalacja do produkcji prądu ze słońca sprawdza się zwłaszcza w tzw. “trudnych” lokalizacjach. 

   Rodzaj paneli fotowoltaicznych 

   Rozróżniając typy samych instalacji fotowoltaicznych, nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jak specyfika konkretnych paneli. 

    

   Dokonując analizy opłacalności inwestycji w odnawialne źródła energii (fotowoltaikę) musisz zastanowić się, jaki rodzaj paneli PV będzie odpowiedzialny za zasilanie Twojej instalacji. W tym miejscu warto wziąć pod uwagę moduły wyposażone w 3 różne rodzaje ogniw fotowoltaicznych.

   Instalację fotowoltaiczną mogą tworzyć takie panele, jak:

   • Panele słoneczne z ogniwami monokrystalicznymi (tzw. I generacji) – rozwiązania charakteryzujące się wysoką sprawnością (od 15% do 20%) i pożądaną żywotnością (nawet 30 lat). 
   • Moduły słoneczne z ogniwami polikrystalicznymi (również tzw. I generacji) – rozwiązania notujące dobre, choć nieco gorsze wyniki niż wspomniane wyżej – ogniwa monokrystaliczne. W tym przypadku ich sprawność wynosi zazwyczaj maksymalnie 15%. 
   • Panele słoneczne z ogniwami amorficznymi (tzw. II generacji) – rozwiązanie, które może się “pochwalić” najgorszymi osiągnięciami. Ich sprawność oscyluje w granicach od 6% do 8%, natomiast żywotność – nie przekracza zazwyczaj więcej niż 10 lat. 

   Który rodzaj ogniw fotowoltaicznych będzie opłacalny w przypadku Twojej fotowoltaiki? 

   Jak widzisz, każde z wyżej wymienionych ogniw charakteryzuje się innymi parametrami użytkowymi, nieco inną wydajnością i żywotnością, a co równie ważne – różnią się od siebie także pod względem ceny.

    

   Ich możliwości przekładają się również na to, co oferuje cała fotowoltaika. Naturalnie, instalacja wyposażona w ogniwa monokrystaliczne – jest najbardziej wydajnym źródłem prądu. Instalacja z ogniwami polikrystalicznymi oferuje nieco mniej mocy. Natomiast najgorsza pod tym względem jest instalacja wyposażona w ogniwa amorficzne (ma najmniejszą moc, produkuje najmniej prądu i jest najmniej trwała).

    

   A co z ich cenami? Ogniwa monokrystaliczne wiążą się z wydatkiem na poziomie od 500 do 2000 złotych za panel, polikrystaliczne – od 500 do 1800 złotych za panel, z kolei amorficzne – od 90 do 130 zł za panel. 

   Etap szósty, czyli znalezienie wykonawcy, który zajmie się wdrożeniem fotowoltaiki 

   Ostatnim na liście (i jednocześnie równie ważnym, jak wszystkie pozostałe) krokiem jest skorzystanie z usług właściwej firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi.  

    

   Zwróć uwagę, że profesjonalna firma od fotowoltaiki świadczy swoje usługi kompleksowo. To znaczy, że poza wykonaniem projektu, zakupem komponentów, ich transportem oraz montażem – z chęcią pomoże Ci w innych aspektach, o których mówiliśmy sobie w tym artykule. 

    

   To, czy fotowoltaika się opłaca, zależy głównie od jej wykonawcy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja inwestycja była zasadna – skontaktuj się z nami. 

   W ramach współpracy zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie, dzięki któremu: 

   • Określimy zarówno Twoje obecne, jak i przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną. 
   • Wykonamy projekt instalacji fotowoltaicznej oraz dobierzemy właściwe komponenty, które pozwolą na jego wdrożenie. 
   • Weźmiemy na siebie wszelkie czynności związane z jej montażem na dachu lub w innym miejscu (od zakupu u dostawcy, poprzez transport, aż do finalnego uruchomienia i produkcji prądu). 
   • Pomożemy w załatwieniu formalności (np. podłączeniu fotowoltaiki do sieci), a także podpowiemy, w jaki sposób możesz sfinansować całe przedsięwzięcie. 

   Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne – dlaczego warto postawić na odnawialne źródła energii? 

   Bez względu na to, czy inwestycja związana z zakupem, montażem i uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej ma być przeprowadzona w Twoim domu, czy też panele fotowoltaiczne ostatecznie mają trafić do Twojej firmy. W każdym z tych przypadków wiąże się to z całym szeregiem bardzo konkretnych korzyści. 

    

   Do najpopularniejszych, na które wskazują użytkownicy fotowoltaiki, należą dane podkreślające, iż: 

   Instalacje fotowoltaiczne stanowią stałe źródło energii elektrycznej, obniżają rachunki za prąd i pozwalają płacić mniej

   Wbrew nadal powszechnej opinii wskazującej na to, że opłacalność fotowoltaiki jest niska ze względu na warunki panujące w Polsce – jest zupełnie odwrotnie. 

    

   Dobrze dobrane panele słoneczne (o właściwej mocy) produkują prąd przez cały rok. Wystarczy zapewnić im odpowiednią lokalizację (orientacja na południe) oraz dopilnować, aby na ich powierzchnię nie padał cień rzucany przez okoliczne drzewa, budynki i inne obiekty. 

    

   W zależności od rodzaju, mocy oraz rozmiaru instalacji PV– tak dobrana technologia może ograniczać wysokość rachunków za prąd (minimalizując je nawet o 90%), a w licznych przypadkach – całkowicie eliminując potrzebę ich płacenia. 

   Panele fotowoltaiczne są przyjazne naturze, jak i całemu otoczeniu 

   Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną nie dotyczy wyłącznie kwestii związanych z finansami. Należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE). Do produkcji energii elektrycznej wykorzystują wyłącznie to, co daje im sama natura, czyli promienie słoneczne. 

    

   Taka zasada funkcjonowania czyni z nich rodzaj w pełni bezpiecznych i przewidywalnych źródeł energii. Takich, które nie zużywają naturalnych zasobów naszej planety, nie wykorzystują procesów spalania, a co najważniejsze – nie przyczyniają się do zanieczyszczania oraz zatruwania: powietrza, wód oraz gleby. 

   Jak obniżyć początkowy koszt instalacji? Instalacja PV coraz bardziej opłacalna także w Polsce.

   Jak już wspomnieliśmy w poprzednich akapitach tego tekstu – zakup instalacji słonecznej zalicza się do tych przedsięwzięć, których wdrożenie może kosztować od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

    

   Trzeba przyznać, że taki wydatek jest jednym z głównych elementów świadczących o opłacalności fotowoltaiki. Jednocześnie bardzo często jest też kluczowym czynnikiem, który “odstrasza” wielu potencjalnych inwestorów, którzy chcą korzystać z darmowego prądu.

   Fotowoltaika – finansowanie. Jak otrzymać wsparcie na instalację słoneczną?

   Na szczęście, w podjęciu decyzji, czy fotowoltaika się opłaca, pomagają również liczne dotacje, ulgi oraz produkty finansowe udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. 

    

   Do pierwszej grupy wsparcia zaliczamy bezzwrotne dotacje udzielane przez instytucje państwowe. Jednym z takich projektów jest chociażby program “Mój Prąd”, który pozwala otrzymać nawet kilka tysięcy złotych na zakup i montaż fotowoltaiki. 

    

   Innym elementem wspierającym inwestycje w odnawialne źródła energii jest tzw. ulga termomodernizacyjna. Nie przyjmuje ona postaci dofinansowania, ale zamiast tego – stanowi czynnik ograniczający wysokość podatku.

    

   Osoby kupujące fotowoltaikę mogą zaliczyć ją na poczet kosztów uzyskania przychodu, co sprawia, że obniżają sumę podatku dochodowego, jaką musieliby zapłacić do Urzędu Skarbowego.

   Fotowoltaika – pożyczki, kredyty i leasingi ułatwiające przeprowadzenie inwestycji w Polsce

   Poza wyżej wymienionymi “urzędowymi” formami wsparcia inwestorów chcących zakupić własną elektrownię słoneczną – na rynku funkcjonują także produkty komercyjne.

    

   Mowa tu przede wszystkim o tzw. EKO pożyczkach, kredytach oraz leasingach, czyli produktach finansowych, które są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. W wielu przypadkach oferują wyjątkowo niskie oprocentowanie oraz atrakcyjny poziom prowizji. 

   Chcesz sprawdzić opłacalność fotowoltaiki, która ma trafić do Twojego domu lub firmy? Mamy coś dla Ciebie!

   Jak widzisz – opłacalność fotowoltaiki to kwestia, na którą wpływa bardzo wiele, czasami wyjątkowo różnorodnych i niejednoznacznych czynników. 

    

   Jeżeli po zapoznaniu się z treścią tego artykułu wiesz, że chcesz, aby zagościła w Twoim domu lub firmie, ale jednocześnie pragniesz mieć pewność, że taka inwestycja jest w 100 procentach zasadna – zapraszamy do kontaktu.

   Rosnące ceny prądu? Sprawdź, jak możesz się nimi nie przejmować!

   Jako profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem, z przyjemnością zadbamy o Twoje przedsięwzięcie “od A do Z”.

    

   Otrzymasz od nas kompleksowe wsparcie na każdym etapie – od analizy potrzeb, przygotowanie projektu, poprzez wybór komponentów, dostawę i montaż, na uruchomieniu oraz załatwieniu wszelkich formalności kończąc.

    

   W ten sposób zyskasz sprawdzoną instalację, która zapewni Ci odpowiednią moc, będzie produkowała energię i co bardzo ważne – pozwoli nie martwić się czymś takim, jak rosnące ceny prądu! 

    

   Nie czekaj, przejdź do kontaktu i przekonaj się, że z nami Twoja fotowoltaika się opłaca! 

   zestaw fotowoltaiczny

   Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

   Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

    Polecamy: Program Mój Prąd

    Warto przeczytać:

    Ile kosztuje fotowoltaika ?

    Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]

    blog

    18.11.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/10/foto-ile-paneli-fotowoltaicznych-na-1kw.png

    6

    minut czytania

    Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?

    Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?   Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.   Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]

    blog

    05.10.2021 r.

    instalacja fotowoltaiczna

    panele fotowoltaiczne koszt

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-instalacja-fotowoltaiczna-na-gruncie.jpg

    2

    minut czytania

    Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

    Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco.    Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie?   Najpopularniejszym […]

    blog

    08.09.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-dobor-pompy-ciepla.jpg

    2

    minuty czytania

    Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?

    Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]

    blog

    01.09.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-systemy-grzewcze-1.jpg

    3

    minuty czytania

    Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety

    Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]

    blog

    18.08.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-pompa-ciepla-zasady-dzialania.png

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła – zasady działania

    Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń.  Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]

    blog

    12.08.2021 r.

    pompy ciepła

    powietrzna pompa ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-fotowoltaika-zmiany-2021.jpg

    8

    minut czytania

    Zmiany w fotowoltaice 2021

    Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021?   Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń:   Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów.   Po drugie, od […]

    blog

    30.07.2021 r.

    fotowoltaika opinie

    fotowoltaika zmiany

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto_pompa-ciepla-co-to-jest.jpg

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła – co to jest

    Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na:   ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]

    blog

    12.07.2021 r.

    pompa monoblok

    pompa split

    pompy ciepła

    powietrzna pompa ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/pro.jpg

    6

    minut czytania

    Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?

    Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)?   Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]

    blog

    30.06.2021 r.

    fotowoltaika - czy się opłaca

    panele fotowoltaiczne koszt

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/jak-działa-fotowoltaika.jpg

    8

    minut czytania

    Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii

    Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną.   Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]

    blog

    24.06.2021 r.

    ekologia

    energia słoneczna

    instalacja fotowoltaiczna

    inwerter

    odnawialne źródła energii

    OZE

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/zestawy-fotowoltaiczne.jpg

    5

    minut czytania

    Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca

    Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]

    blog

    09.06.2021 r.

    energia słoneczna

    odnawialne źródła energii

    OZE

    zestawy fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/growatt.jpg

    7

    minut czytania

    Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy

    Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej.  Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.   Główną […]

    blog

    31.05.2021 r.

    falownik

    falownik growatt

    inwerter

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/fronius.jpg

    6

    minut czytania

    Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?

    Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych.   Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]

    blog

    21.05.2021 r.

    falownik

    falownik Fronius

    inwerter

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/1.jpg

    6

    minut czytania

    Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura

    Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura  Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]

    blog

    11.05.2021 r.

    ekologia

    odnawialne źródła energii

    OZE

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/10-LAT-GWARANCJI-NA-MONTAŻ.jpg

    6

    minut czytania

    Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?

    Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy.   W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]

    blog

    15.04.2021 r.

    fotowoltaika na płaskim dachu

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/pompa-ciepła.jpg

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.

    Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split?   Czym różnią […]

    blog

    08.04.2021 r.

    pompa monoblok

    pompa split

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/23.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?

    Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco.    Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]

    blog

    11.03.2021 r.

    fotowoltaika na gruncie

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompa-ciepła.jpg

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!

    Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!  Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]

    blog

    25.02.2021 r.

    pompy ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaciepła.jpg

    8

    minut czytania

    Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła

    Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]

    blog

    11.02.2021 r.

    pompy ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

    7

    minut czytania

    Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

    Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]

    blog

    28.01.2021 r.

    podwyżka cen prądu 2021

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/montaż.jpg

    9

    minut czytania

    Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku

    Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]

    blog

    08.01.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/28-2.jpg

    9

    minut czytania

    Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy

    Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]

    blog

    29.12.2020 r.

    fotowoltaika opinie

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/22-1.jpg

    5

    minut czytania

    Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

    Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości?   O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]

    blog

    10.12.2020 r.

    czyszczenie paneli fotowoltaicznych

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/20-1.jpg

    6

    minut czytania

    Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału

    Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]

    blog

    03.12.2020 r.

    Program Mój Prąd

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/foto-pompa-ciepla-i-fotowoltaika.png

    5

    minut czytania

    Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania

    Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania  Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]

    blog

    05.11.2020 r.

    pompy ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/panele.jpg

    7

    minut czytania

    Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

    Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego.     Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]

    blog

    22.10.2020 r.

    wybór paneli

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

    9

    minut czytania

    Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

    Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]

    blog

    07.10.2020 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/3.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?

    Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?  Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]

    blog

    03.09.2020 r.

    ekologia

    fotowoltaika dla rolnika

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.jpg

    8

    minut czytania

    Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

    Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna   Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy.    Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]

    blog

    28.07.2020 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/26-1.jpg

    9

    minut czytania

    Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu

    Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]

    blog

    19.05.2020 r.

    produkcja prądu

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

    Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.   Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]

    blog

    27.04.2020 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/11.jpg

    5

    minut czytania

    Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii

    Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]

    blog

    23.04.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

    Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]

    blog

    02.11.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-podwyzki-cen-pradu-2022.jpg

    2

    minuty czytania

    Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?

    Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny.   Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]

    blog

    15.09.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-jaki-falownik-do-fotowoltaiki.png

    6

    minut czytania

    Jaki falownik do fotowoltaiki

    Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach.   Jakie zadania pełni falownik? […]

    blog

    07.09.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-branza-fotowoltaiczna-.jpg

    2

    minuty czytania

    Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy

    Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]

    blog

    25.08.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-jakie-panele-fotowoltaiczne.png

    6

    minut czytania

    Jakie panele fotowoltaiczne?

    Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji?   Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy.   Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]

    blog

    12.08.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-czy-fotowoltaika-i-pompa-ciepla-to-polaczenie-idealne.jpg

    2

    minuty czytania

    Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?

    Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy.   Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]

    blog

    11.08.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-moj-prad-3-0-2021-zmiany.jpg

    6

    minut czytania

    Mój prąd 2021 zmiany

    Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin.   Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]

    blog

    16.07.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/ceny.jpg

    8

    minut czytania

    Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.

    Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.  Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar.   Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]

    blog

    08.07.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/fotowoltaika.jpg

    10

    minut czytania

    Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.

    Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]

    blog

    24.06.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele.jpg

    9

    minut czytania

    Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

    Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.   To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]

    blog

    22.06.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele-słoneczne.jpg

    9

    minut czytania

    Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać

    Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]

    blog

    02.06.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/6.jpg

    8

    minut czytania

    Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie

    Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]

    blog

    28.05.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/2-1.jpg

    8

    minut czytania

    Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca

    Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]

    blog

    13.05.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/solaredge.jpg

    6

    minut czytania

    Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.

    Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych?   […]

    blog

    29.04.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/fotowoltaika-na-działce.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści

    Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]

    blog

    13.04.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/20.jpg

    6

    minut czytania

    Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu

    Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]

    blog

    11.03.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/wyb.jpg

    3

    minuty czytania

    Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

    Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców.   Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]

    blog

    03.03.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/6.jpg

    9

    minut czytania

    Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.

    Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]

    blog

    18.02.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaaa.png

    7

    minut czytania

    Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej

    Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]

    blog

    04.02.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/ins.png

    4

    minuty czytania

    Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu

    Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]

    blog

    21.01.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/gwarancja-na-montaż.jpg

    6

    minut czytania

    Fotowoltaika gwarancja

    Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]

    blog

    08.01.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/27-1.jpg

    3

    minuty czytania

    Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega

    Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”.    Po […]

    blog

    17.12.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/24.jpg

    4

    minuty czytania

    Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

    Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej.   Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]

    blog

    04.12.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/25-1.jpg

    4

    minuty czytania

    Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?

    Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste.   Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]

    blog

    26.11.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/17.jpg

    5

    minut czytania

    Czym jest i jak działa optymalizator mocy?

    Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]

    blog

    29.10.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne