Kalkulator

Blog

Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

blog

28.01.2021 r.

podwyżka cen prądu 2021

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne podwyżki ceny prądu. 

 

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż ogólnokrajowi dostawcy energii będą serwowali podwyżki cen prądu – i to każdego roku. Podwyżka cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest bowiem jednym z nielicznych sposobów na radzenie sobie z coraz trudniejszymi warunkami panującymi na rynku energetycznym.

Podwyżki cen prądu w 2021 r – co zmieniło się od stycznia 2021 i co czeka firmy i gospodarstwa domowe w przyszłości?

W tym artykule znajdziesz informacje, skąd biorą się takie, a nie inne stawki opłat za prąd i co na nie wpływa. Jednak przede wszystkim – dowiesz się, w jaki sposób możesz się ochronić przed podwyżką ceny energii i sprawić, aby korzystanie z prądu było prawie darmowe. 

zestaw fotowoltaiczny

Dowiedz się, czy fotowoltaika jest dobrą inwestycją dla Twojego domu lub firmy!

Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

  Podwyżki cen prądu – na jakiej podstawie oblicza się ceny energii? Stawki, opłaty, warunki i inne dane dotyczące ceny prądu. 

  Dla ułatwienia posłużymy się ostatnimi zmianami ceny prądu, które miały miejsce w dniu 1 stycznia 2021 r. Wtedy to, poza pojawieniem się podwyżek cen prądu w 2021, Urząd Regulacji Energetyki, decyzją Prezesa URE wprowadził całkowicie nowe stawki, opłaty oraz podwyżki – zaliczane zarówno w przypadku odbiorców indywidualnych, jak i firmowych.

   

  Obecnie na ceny prądu wpływają takie elementy: 

  • Opłata za każdą kWh energii elektrycznej – jest to klasyczna opłata odnosząca się do faktycznego zużycia prądu. Im więcej prądu zostanie wykorzystane w ramach działania gospodarstw domowych i nie tylko – tym większe będą rachunki wystawione przez dostawcę. 

   

  • Opłata mocowa – to specyficzna stawka naliczana od wielkości zużycia prądu. Opłatę mocową zapłacą osoby fizyczne (gospodarstwa domowe), których roczne zużycie energii elektrycznej mieści się w granicach od 1200 kWh do 2800 kWh. Ponadto, odpowiednią wysokość opłaty mocowej zapłacą także osoby zużywające energię w przedziałach: poniżej 500 kWh energii elektrycznej, jak i ci mieszczący się w granicach od 500 kWh do 1200 kWh. Z dużo mniejszymi opłatami mogą się liczyć osoby z pozostałych grup odbiorców energii elektrycznej. Decyzją Prezesa URE (Urzędu Regulacji Energetyki), w 2021 roku urząd podjął postanowienie o następującym kształcie opłaty mocowej, a co za tym idzie – cen energii.

   

  W związku z tym gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie:

  2,30 zł (zużycie do 500 kWh na rok), 5,51 zł (od 500 kWh do 1200 kWh), 9,19 zł (od 1200 kWh do 2800 kWh) i 12,87 zł (powyżej 2800 kWh).

   

  • Opłata jakościowa – ten rodzaj opłaty jest ściśle powiązany z ilością wykorzystywanej energii elektrycznej.  Dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i firm (jednoosobowych działalności, sp z o.o. oraz innych) wykorzystujących energię elektryczną.

   

  • Opłata OZE – to stosunkowo nowa opłata. W 2020 r. jej stawka wyniosła 0 zł, natomiast z początkiem stycznia 2021 r. – urosła do 0,22 gr za każdą 1 kWh. Jak sama nazwa wskazuje – opłata OZE i jej wprowadzenie ma za zadanie pomagać w rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. 

   

  • Opłata kogeneracyjna – w 2020 roku było to 0,139 gr, z początkiem stycznia 2021 roku wyniesie natomiast 0 gr. To z kolei stawka mająca na celu wsparcie elektrowni zajmujących się jednoczesną produkcją prądu oraz ciepła.  

  podwyżka cen prądu 2021

  Kto odpowiada za zmiany – w tym wzrost cen energii i rachunków za prąd w naszym kraju? 

  Pośrednio za zmianą cen energii (jak i pojawiające się nowe stawki i opłaty) odpowiada wiele podmiotów. Na kształtowanie się poszczególnych stawek (tzw. opłata OZE, opłata kogeneracyjna, tzw. opłata mocowa, opłata jakościowa, dodatkowe opłaty itp.) wpływają takie czynniki, jak: 

   

  • Sytuacja rynkowa – jednym z kluczowym elementów mających bardzo istotny wpływ na kształt cen prądu jest sposób produkcji energii elektrycznej. W naszym kraju, większość prądu, z którego korzystają gospodarstwa domowe, wytwarza się z paliw stałych. Na czele tych paliw oczywiście stoi węgiel. To właśnie ceny tego surowca w dużej mierze decydują o cenach samego prądu. W grę wchodzi bowiem zarówno koszt jego wydobycia, utrzymania kopalni i pracowników, a także samego transportu. Jednak Urząd Regulacji Energetyki ma ostateczne słowo w kształtowaniu ich cen. 

   

  • Ekologia – wspominając o węglu, nie sposób pominąć jego wpływu na całe nasze środowisko. Wiąże się to także z istotnymi ograniczeniami oraz kosztami, jakie rocznie generuje ten rodzaj paliwa. Mianowicie, wzrost cen prądu jest spowodowany także poprzez wzrost stawek za emisję CO2. Wzrost rocznego zużycia energii elektrycznej (wielu mWh lub mnóstwa kWh rocznie) powoduje, że na ceny prądu zaczynają kształtować także dodatkowe “ekologiczne” opłaty.

   

  • Polityka krajowa – należy podkreślić, iż podwyżki cen energii elektrycznej, a co za tym idzie – dotykającego wszystkie gospodarstwa domowe – każdego rachunku za prąd, są mocno związane z decyzjami podejmowanymi przez osoby rządzące naszym krajem. Brak rozwoju tej gałęzi w przeszłości oraz brak konkretnych planów na przyszłość sprawiają, że prognozy dotyczące rynku mocy oraz cen energii elektrycznej nie pozostawiają złudzeń. Przez następne lata stawki opłat w przeciętnym gospodarstwie domowym będą rosły. Nie brakuje także opinii, iż prędzej czy później na rachunkach za prąd pojawią się całkiem nowe stawki. Takowe zaowocują jeszcze większym podniesieniem cen prądu.  

   

  • Regulacje międzynarodowe – nie bez znaczenia będą dla nas także decyzje i działania innych krajów, jak i instytucji międzynarodowych. Rosnąca świadomość ekologiczna może spowodować, że nowe opłaty (widoczne na rachunkach za prąd) zagoszczą nie tylko na naszym rynku, ale będą dotyczyły także całej Unii Europejskiej.  

  Co wpływa na podwyżki cen prądu dla przeciętnego gospodarstwa domowego? 

  Podsumowując, ostateczny kształt, a przede wszystkim wzrost cen prądu jest wypadkową wielu czynników. Dotyczą one gospodarki, polityki oraz szeroko pojętej ekologii. Co jest już pewne – stawki opłat i ceny za prąd będą się zmieniały. Niestety, jak wskazują zarówno analizy, jak i opinie ekspertów – zmiany te (wzrost) będą na naszą niekorzyść. 

  Kogo dotkną nadchodzące wzrosty ceny energii elektrycznej? 

  Nie ma co ukrywać, podwyżki, z którymi mamy dzisiaj do czynienia (jak i będziemy mieli w przyszłości) dotkną wszystkich odbiorców końcowych. 

   

  Może to być szczególnie uciążliwe dla grup odbiorców indywidualnych. Ta grupa ludzi do tej pory (m.in. za pomocą rządu) broni się przed zjawiskiem podwyżki cen. Niestety, obecne nowe i wyższe stawki dotrą także do każdego gospodarstwa domowego. 

   

  Przy przeciętnym zużyciu energii zbliżonym do obecnego poziomu – wyższe opłaty za energię nie będą aż takim szokiem dla przedsiębiorstw. Wszystko przez fakt, że polskie firmy mają z nimi do czynienia praktycznie każdego roku. 

   

  Jedno jest jednak pewne. Perspektywa płacenia rocznie ok. 1,5, 2, a nawet ok. 3,5 razy większych rachunków – dla nikogo nie będzie miła. Pytanie, czy da się temu jakość zaradzić? 

  zestaw fotowoltaiczny

  Dowiedz się, czy fotowoltaika jest dobrą inwestycją dla Twojego domu lub firmy!

  Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

   Jak poradzić sobie z galopującym wzrostem cen prądu w Polsce? 

   Na rynku istnieje co najmniej kilka sprawdzonych rozwiązań oraz “trików”, które pozwalają ograniczyć wysokość comiesięcznych rachunków. Jakich? O tym opowiemy już za moment. Zatem, co zrobić, aby Twoje rachunki za prąd były niższe?  

   Zrezygnuj z niektórych urządzeń i ogranicz zużycie energii elektrycznej 

   Pierwszy z nich jest najbardziej prozaiczny i dotyczy… po prostu zmniejszenia bieżącego zużycia prądu. Aby płacić mniej, można zrezygnować z części wykorzystywanych na co dzień urządzeń. Wystarczy wyłączyć telewizor, komputer, rzadziej korzystać z kuchenki, a także ograniczyć używanie oświetlenia. Z pewnością sposób ten należy do najbardziej drastycznych. Jednak z całą pewnością skutecznie obniża opłaty za prąd – zarówno miesięcznie, jak i rocznie. 

   Poszukaj innego, tańszego dostawcy prądu 

   Drugi nie wymaga aż tak dużych zmian trybu życia. Zamiast rezygnować z komfortu i przyjemności – wystarczy po prostu rozejrzeć się za innymi dostawcami prądu. Na naszym rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują różne ceny. Różnice nie są powalająco wielkie. Przy umiejętnej zmianie operatora – w skali miesiąca, jak i rocznie można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. 

   Polecamy zapoznanie się ze stawkami oferowanymi przez takich dostawców prądu, jak: PGE Obrót, Enea, Tauron, Innogy oraz Energa. 

   podwyżka cen prądu 2021

   Korzystaj z energii elektrycznej tylko w wybranych godzinach 

   Jeśli nie chcesz pogodzić się z podnoszeniem cen prądu w 2021 – ratunkiem dla Ciebie mogą być tzw. taryfy. Na rynku mocy funkcjonują spółki obrotu energią, które oferują stawki uzależnione od czasu korzystania z energii elektrycznej. 

   Do najbardziej popularnych zaliczamy:  

    

   • G12 – czyli taryfę przewidującą 2 rodzaje stawek za prąd. Tańszą (dostępną w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00 – 6:00 w dni robocze). Jak i droższą – funkcjonującą w pozostałym czasie (także w dni robocze). Na rynku istnieją również dodatkowe warianty taryf G12. G12n, do której wlicza się też niedzielę oraz G12w, do której wlicza się całe weekendy. 

    

   • G13 – czyli taryfa podzielona aż na 3 rodzaje stawek: tańsze (funkcjonujące w godzinach przedpołudniowych), droższe (oferowane w godzinach popołudniowych) oraz średnie (działające przez resztę doby). 

     

   Czujesz, że żaden z powyższych sposobów nie jest do końca satysfakcjonujący? Zatem, mamy dla Ciebie coś jeszcze… 

   Postaw na odnawialne źródła energii 

   Wiedz, że aby płacić mniej za prąd, wcale nie musisz rezygnować z poczucia komfortu.  Tym bardziej szukać innych dostawców tańszej energii elektrycznej. Zamiast tego – możesz zacząć produkować prąd na własną rękę! 

   Pomoże Ci w tym nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która z powodzeniem zasili zarówno Twoje gospodarstwo domowe. Ponadto, doskonale odnajdzie się jako źródło zasilania obiektów firmowych czy budynków należących do Twojego gospodarstwa rolnego. 

   Fotowoltaika – jak działa? 

   Działanie fotowoltaiki sprowadza się do bardzo prostego procesu. Do zainstalowanych w odpowiednim miejscu paneli fotowoltaicznych (w naszym przypadku powinna być to orientacja południowa) docierają promienie słoneczne. Następnie, poprzez szereg odpowiednich urządzeń, są one zamieniane w energię elektryczną, która trafia do gniazdek i jest wykorzystywana do zasilania urządzeń. Każdy z nas posiada w domu liczne sprzęty, maszyny, a nawet ogrzewanie. 

    

   Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna (o odpowiedniej mocy oraz konfiguracji) pozwala ograniczyć rachunki za prąd do niezbędnego minimum. Nie brakuje również przykładów, w których fotowoltaika pozwoliła na całkowite wyeliminowanie opłat z tytułu zużycia energii elektrycznej. 

   Zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznej 

   Użytkowanie instalacji fotowoltaicznych niesie za sobą naprawdę wiele, bardzo pozytywnych skutków. Są one dobre nie tylko dla samych odbiorców (i ich portfeli), ale także otaczającego nas – środowiska naturalnego. Do najbardziej kluczowych korzyści zaliczamy: 

   Uodpornienie się na dodatkowe opłaty, podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenie wysokości każdego rachunku za prąd  

   Produkcja własnego prądu elektrycznego przed odbiorców końcowych sprawia, że ceny prądu schodzą na dalszy plan. Nadmiar produkowanej energii przekazywany jest do sieci, z której można go odebrać w sytuacji wzrostu bieżącego zapotrzebowania. W ten oto sposób rachunki za prąd mogą być naprawdę symboliczne (np. 1,5 zł miesięcznie) lub wynosić okrągłe zero złotych. 

   Wsparcie walki o ochronę środowiska i lepsze jutro dla przyszłych pokoleń 

   Fotowoltaika to także wielki ukłon w stronę naszej planety. Jak wiadomo, produkcja energii pochodzącej ze słońca nie zużywa i nie niszczy naturalnych zasobów Ziemi. Ponadto, jest całkowicie odnawialna i bez emisyjna, co czyni są z niej jeden z najzdrowszych i najefektywniejszych sposobów produkcji prądu. 

   Odnawialne źródła energii słonecznej wpływają na ochronę środowiska, jak i nas samych. Dzięki nim ogranicza się spalanie węgla, ropy, gazu oraz drewna. A tym samym sposobem wpływa na czystsze i zdrowsze powietrze. 

   Namacalne oszczędności i zyski generowane przez kilkanaście najbliższych lat 

   Fotowoltaika stanowi również doskonały sposób na długoterminową inwestycję. Instalacje fotowoltaiczne mają długą żywotność (średnio przez 25 lat produkują prąd na 100% swoich możliwości). W połączeniu ze stopą zwrotu szacowaną zazwyczaj na 8 – 10 lat, oferują aż kilkanaście lat czystego zysku. To nawet od kilku do kilkunastu tysięcy zł rocznie!

   Na uwagę zasługuje nie tylko sam fakt regularnych oszczędności płynących z produkcji darmowego i ekologicznego prądu. Liczy się również to, że w naszym kraju dostępne są bardzo atrakcyjne dotacje – sięgające jednorazowo nawet kilku tysięcy złotych. Dzięki nim cała inwestycja w odnawialne źródła energii jest jeszcze bardziej opłacalna i atrakcyjna. 

   Ciągłe podwyżki cen prądu i wzrost rachunków za energię – też masz ich dość? 

   W takim razie dość czekania! Skontaktuj się z nami, aby w Twoim gospodarstwie domowym, firmie, a nawet gospodarstwie rolnym zagościła profesjonalna instalacja fotowoltaiczna. 

    

   Z naszą pomocą  osobiście zaczniesz produkować własną energię elektryczną! Weźmiemy pod uwagę dane z 2020 r. i sprawdzimy, ile kWh rocznie czy mWh na rok zużywasz. Na tej podstawie zaproponujemy gotowe i trwałe rozwiązania, które zaopatrzą Cię w energię elektryczną i pozwolą cieszyć się praktycznie darmowym prądem.

    

   Dołącz do odbiorców darmowego i ekologicznego prądy liczonego w kWh, a przez lata – może nawet w mWh. Zadzwoń lub skorzystaj z poczty e-mail, aby poznać szczegóły i otrzymać w pełni darmową wycenę.

   zestaw fotowoltaiczny

   Dowiedz się, czy fotowoltaika jest dobrą inwestycją dla Twojego domu lub firmy!

   Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

    Polecamy Program Mój Prąd

    Warto przeczytać:

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/jak-działa-fotowoltaika.jpg

    Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii

    Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną.   Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]

    blog

    24.06.2021 r.

    fotowoltaika

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/zestawy-fotowoltaiczne.jpg

    5

    minut czytania

    Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca

    Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]

    blog

    09.06.2021 r.

    zestawy fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/growatt.jpg

    7

    minut czytania

    Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy

    Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej.  Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.   Główną […]

    blog

    31.05.2021 r.

    falownik growatt

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/fronius.jpg

    6

    minut czytania

    Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?

    Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych.   Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]

    blog

    21.05.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/1.jpg

    6

    minut czytania

    Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura

    Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura  Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]

    blog

    11.05.2021 r.

    Odnawialne źródła energii

    OZE

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/10-LAT-GWARANCJI-NA-MONTAŻ.jpg

    6

    minut czytania

    Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?

    Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy.   W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]

    blog

    15.04.2021 r.

    fotowoltaika na płaskim dachu

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/pompa-ciepła.jpg

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.

    Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split?   Czym różnią […]

    blog

    08.04.2021 r.

    pompa monoblok

    pompa split

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/23.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?

    Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco.    Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]

    blog

    11.03.2021 r.

    fotowoltaika na gruncie

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompa-ciepła.jpg

    9

    minut czytania

    Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!

    Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!  Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]

    blog

    25.02.2021 r.

    pompa ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaciepła.jpg

    8

    minut czytania

    Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła

    Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]

    blog

    11.02.2021 r.

    pompa ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

    7

    minut czytania

    Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

    Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]

    blog

    28.01.2021 r.

    podwyżka cen prądu 2021

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/montaż.jpg

    9

    minut czytania

    Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku

    Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]

    blog

    08.01.2021 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/28-2.jpg

    9

    minut czytania

    Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy

    Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]

    blog

    29.12.2020 r.

    fotowoltaika opinie

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/22-1.jpg

    5

    minut czytania

    Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

    Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości?   O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]

    blog

    10.12.2020 r.

    czyszczenie paneli fotowoltaicznych

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/20-1.jpg

    6

    minut czytania

    Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału

    Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany w drugiej połowie 2021 roku.   Co ważne! Dotacja na fotowoltaikę z nowej edycji programu będzie przyznawana również Prosumentom, którzy poniosą wydatki związane z tą inwestycją PRZED URUCHOMIENIEM NOWEGO NABORU!   […]

    blog

    03.12.2020 r.

    Program Mój Prąd

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/nibe.jpg

    5

    minut czytania

    Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania

    Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania  Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]

    blog

    05.11.2020 r.

    pompa ciepła

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/panele.jpg

    7

    minut czytania

    Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

    Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego.     Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]

    blog

    22.10.2020 r.

    jak wybrać panele

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

    9

    minut czytania

    Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

    Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]

    blog

    07.10.2020 r.

    fotowoltaika opłacalność

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/3.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?

    Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?  Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]

    blog

    03.09.2020 r.

    ekologia

    fotowoltaika dla rolnika

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.jpg

    8

    minut czytania

    Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

    Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna   Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy.    Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]

    blog

    28.07.2020 r.

    fotowoltaika cena

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/26-1.jpg

    9

    minut czytania

    Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu

    Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]

    blog

    19.05.2020 r.

    ogniwo fotowoltaczne

    produkcja prądu

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

    Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.   Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]

    blog

    27.04.2020 r.

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/11.jpg

    5

    minut czytania

    Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii

    Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]

    blog

    23.04.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele.jpg

    9

    minut czytania

    Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

    Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.   To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]

    blog

    22.06.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele-słoneczne.jpg

    9

    minut czytania

    Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać

    Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]

    blog

    02.06.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/6.jpg

    8

    minut czytania

    Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie

    Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]

    blog

    28.05.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/2-1.jpg

    8

    minut czytania

    Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca

    Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]

    blog

    13.05.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/solaredge.jpg

    6

    minut czytania

    Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.

    Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych?   […]

    blog

    29.04.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/fotowoltaika-na-działce.jpg

    7

    minut czytania

    Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści

    Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]

    blog

    13.04.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/20.jpg

    6

    minut czytania

    Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu

    Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]

    blog

    11.03.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/wyb.jpg

    3

    minuty czytania

    Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

    Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców.   Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]

    blog

    03.03.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/6.jpg

    9

    minut czytania

    Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.

    Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]

    blog

    18.02.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaaa.png

    7

    minut czytania

    Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej

    Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]

    blog

    04.02.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/ins.png

    4

    minuty czytania

    Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu

    Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]

    blog

    21.01.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/gwarancja-na-montaż.jpg

    6

    minut czytania

    Fotowoltaika gwarancja

    Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]

    blog

    08.01.2021 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/27-1.jpg

    3

    minuty czytania

    Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega

    Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”.    Po […]

    blog

    17.12.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/24.jpg

    4

    minuty czytania

    Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

    Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej.   Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]

    blog

    04.12.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/25-1.jpg

    4

    minuty czytania

    Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?

    Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste.   Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]

    blog

    26.11.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/17.jpg

    5

    minut czytania

    Czym jest i jak działa optymalizator mocy?

    Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]

    blog

    29.10.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/ULGA.jpg

    5

    minut czytania

    Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?

    Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?  Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki.     Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]

    blog

    15.10.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/9-1.jpg

    6

    minut czytania

    Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów

    Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów Każda instalacja fotowoltaiczna, aby spełniania swoje zadanie (czytaj: produkowała darmowy prąd o odpowiedniej mocy, przekazywany do domu lub sieci), musi składać się z kilku niezbędnych elementów. Do jednego z kluczowych zaliczamy falownik będący częścią instalacji PV i często występujący również pod nazwą inwertera solarnego.    Co warto […]

    blog

    10.09.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/08/5.jpg

    6

    minut czytania

    Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?

    Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?  Coroczne zmiany w cenach prądu dla firm i nie tylko, nie pozostawiają żadnych złudzeń. Koszty energii elektrycznej z roku na rok będą coraz wyższe. Obecny rok (2021) przynosi przedsiębiorcom następne podwyżki, które spowodują, że ich wydatki na prąd po raz kolejny wzrosły o ponad połowę (porównując to […]

    blog

    24.08.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/06/4.jpg

    7

    minut czytania

    Farmy fotowoltaiczne w Polsce

    Farmy fotowoltaiczne w Polsce Najpopularniejszą metodą pozyskiwania światła słonecznego w celu wytworzenia darmowej energii jest bez wątpienia fotowoltaika. Szybko staje się jedną z najbardziej preferowanych inwestycji dla firm i niezależnych inwestorów. Farmy, to wielkoskalowe zastosowania systemów fotowoltaicznych (PV), zapewniające źródło bezpiecznej, lokalnie wytwarzanej energii odnawialnej przez wiele lat po budowie.   Ziemia wykorzystywana pod farmę […]

    blog

    30.06.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/12.jpg

    8

    minut czytania

    Taryfa G11, czyli pełen zestaw informacji na temat najbardziej popularnego sposobu rozliczania rachunków za prąd

    Taryfa G11 Jest jedną z podstawowych taryf, którą znajdziemy w ofertach większości dostawców oraz sprzedawców prądu elektrycznego w Polsce. Bardzo często występuje także pod innymi nazwami, takimi jak: taryfa jednostrefowa, taryfa całodobowa oraz taryfa uniwersalna. Wszystko przez fakt, że jest dedykowana tzw. klientom indywidualnym, dla których sposób rozliczania zużycia energii powinien być maksymalnie uproszczony oraz […]

    blog

    18.05.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne

    https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/8.jpg

    7

    minut czytania

    kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają? 

    kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają?  Korzystanie z energii elektrycznej, zarówno tej pochodzącej bezpośrednio z sieci, jak i tej, której główne źródło stanowi instalacja fotowoltaiczna, wiąże się również z koniecznością operowania pewnymi pojęciami i jednostkami.  Do kluczowych z nich należą wspomniane w tytule: kWh energii elektrycznej oraz kWp. Co warto […]

    blog

    25.04.2020 r.

    ekologia

    panele fotowoltaiczne