Kalkulator

Blog

Jakie panele fotowoltaiczne?

blog

12.08.2021 r.

instalacja fotowoltaiczna

ogniwo fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-jakie-panele-fotowoltaiczne.png

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji?

 

Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy.

 

Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną częścią całej instalacji, w której skład wchodzą także: inwerter (falownik), konstrukcja nośna oraz kable i złączki. W tym artykule skoncentrujemy się na kryteriach wyboru paneli fotowoltaicznych.

 

Na rozgrzewkę w kilku słowach przybliżymy zasadę działania fotowoltaiki. Jest to przydatne, aby zrozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami paneli oraz właściwie interpretować opisujące je parametry.

 

Fotowoltaika – jak to działa?

Zasadę działania instalacji fotowoltaicznej można opisać w dwóch zdaniach: Panele fotowoltaiczne zabierają energię z promieni słonecznych i produkują prąd stały. Następnie inwerter przekształca go na prąd przemienny dostępny w domowych gniazdkach (o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz).

 

Podczas pracy fotowoltaiki, na bieżąco w domu można wykorzystać ok. 30% wyprodukowanej energii elektrycznej. Niewykorzystany prąd przekazywany jest do sieci energetycznej.

 

W przypadku instalacji o mocy do 10 kWh, aż 80 % “zmagazynowanego” w sieci prądu można wykorzystać w czasie, gdy fotowoltaika nie pracuje (w nocy) lub działa mniej wydajnie (okres zimy). Dobrze dobrana instalacja pozwala uzyskać mniej więcej zerowy bilans roczny. Czyli za prąd płacisz… 0 zł.

 

Więcej o zasadach rozliczania oraz planowanych zmianach w fotowoltaice przeczytasz tutaj.

zestaw fotowoltaiczny

Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

    Czego dowiesz się z artykułu “Jakie panele fotowoltaiczne?”

     

    W artykule poruszamy szereg tematów związanych z wyborem optymalnych paneli słonecznych dla danej instalacji. Do najważniejszych zagadnień należą:

     

    •  Jakie są typowe rodzaje ogniw i paneli fotowoltaicznych?
    •  Jakie znaczenie mają parametry opisujące panele fotowoltaiczne?
    • Co naprawdę oznaczają różne rodzaje gwarancji?
    • Co zagraża wydajnej pracy fotowoltaiki?
    • Jakiego producenta wybrać?
    • Jakie znaczenie ma solidność wykonania instalacji?

     

    Wybór paneli a przeznaczenie instalacji fotowoltaicznej

     

    Decyzja, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, w dużym stopniu zależy od przeznaczenia danej instalacji, możliwości montażu oraz warunków, w jakich będzie eksploatowana.

    Inne kryteria wyboru będą kluczowe w przypadku farm fotowoltaicznych, a inne dla instalacji dachowych zaspokajających potrzeby domu jednorodzinnego.

     

    Przykładowo, dla opłacalności farmy fotowoltaicznej nieco mniejsze znaczenie ma sprawność paneli, którą rekompensuje duża powierzchnia instalacji. W takim przypadku można się zastanowić nad relatywnie tańszymi produktami. Tym bardziej, że ewentualna wymiana uszkodzonego panelu jest tańsza i mniej kłopotliwa niż naprawa konstrukcji dachowych. W takich instalacjach bardzo korzystny może się okazać wybór paneli fotowoltaicznych dwustronnych (bifacial).

     

    Z kolei planując instalację na dachu budynku musimy się liczyć z ograniczeniem powierzchni. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się panele pozwalające na wyciągnięcie większej mocy z metra kwadratowego instalacji. Inaczej mówiąc – panele charakteryzujące się wyższą sprawnością.

     

    Rodzajom paneli oraz ich parametrom przyjrzymy się dokładniej w dalszej części artykułu.

     

    Sprawność paneli fotowoltaicznych i… estetyka

    O ile w przypadku farm fotowoltaicznych kwestie związane z wyglądem paneli schodzą na drugi plan, to mają one spore znaczenie dla wielu inwestorów planujących instalacje na dachu budynku. Także instalacje gruntowe w bezpośrednim sąsiedztwie domu mogą lepiej lub gorzej komponować się wizualnie z otoczeniem.

     

    Faktem jest, że niebieskie panele polikrystaliczne zazwyczaj odcinają się od kolorystyki dachu i elewacji. Głęboka ciemna barwa paneli monokrystalicznych ułatwia dopasowanie wizualne fotowoltaiki do wykończenia dachu.

     

    Jeszcze bardziej spektakularny efekt można uzyskać wybierając panele full black – z czarną folią i ramą. Otrzymujemy w ten sposób jednolitą ciemną powierzchnię bez charakterystycznych białych “kropek”.

     

    Jak zwykle w przypadku dodatkowych wymagań, musimy się liczyć z nieco większym wydatkiem. Czarne tło panelu full black może nam odpowiadać ze względów estetycznych, jednak ciemne powierzchnie mocniej się nagrzewają. A  to jest niekorzystne dla wydajności paneli pv. Tak więc, aby uzyskać satysfakcjonujące parametry instalacji, stosuje się lepsze – a więc również droższe – ogniwa fotowoltaiczne.

     

    Rodzaje paneli fotowoltaicznych

     

    Na początek ciekawostka – w artykułach dotyczących fotowoltaiki można się spotkać z określeniami “panele fotowoltaiczne” oraz “panele pv“. Wyrażenia te są stosowane zamiennie, gdyż pv jest skrótem od angielskiego przymiotnika “photovoltaic”, czyli fotowoltaiczny.

     

    Podobnie zamiennie używane są określenia “panel fotowoltaiczny” i “moduł fotowoltaiczny”.

     

    Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje modułów fotowoltaicznych, jednak nie tylko konstrukcja decyduje o ich wydajności czy niezawodności. Istotną rolę gra także staranność wykonania paneli przez producenta. W zależności od jakości maszyn, doświadczenia i dojrzałości procesów wytwarzania, ten sam projekt może finalnie dać produkt zupełnie innej klasy.

     

    Dlatego oprócz parametrów technicznych paneli pv, istotny jest także wybór odpowiedniego producenta, oferujących dobrą jakość w sensownej cenie. W osobnym fragmencie artykułu podpowiemy, w jaki sposób można zweryfikować informacje o producentach paneli fotowoltaicznych.

     

    Najpierw jednak skoncentrujemy się na dostępnych na rynku rodzajach paneli. Elementem mającym zasadniczy wpływ na właściwości i różnice między poszczególnymi rodzajami paneli pv są ogniwa fotowoltaiczne.

     

    Co to są ogniwa fotowoltaiczne?

    Ogniwa fotowoltaiczne to są półprzewodniki, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny. Takim półprzewodnikiem, powszechnie wykorzystywanym zarówno w fotowoltaice, jak praktycznie we wszelkich zastosowaniach elektronicznych – jest krzem.

     

    W jaki sposób ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd? Otóż fotony z promieni słonecznych uderzają w elektrony w kryształach krzemu i wprawiają je w ruch. A przecież prąd elektryczny jest de facto ruchem elektronów. Jednak aby opisany proces miał miejsce, krzem w ogniwach fotowoltaicznych musi mieć postać krystaliczną.

     

    Tak więc różnice w wyglądzie i właściwościach paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych sprowadzają się do sposobu wytwarzania krystalicznej postaci krzemu używanego w ogniwach.

     

    Czym się różnią panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne?

    Zarówno panele monokrystaliczne, jak polikrystaliczne są zbudowane z wielu połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Z punktu widzenia użytkownika, oba rodzaje paneli różnią się między sobą zarówno wydajnością, jak wyglądem.

     

    Niemniej z technicznego punktu widzenia różnica między nimi polega na sposobie wytworzenia ogniw fotowoltaicznych.

     

    Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne

    Ogniwo polikrystaliczne składa się z kilku kryształów krzemu pociętych w równe kwadraty. Proces produkcji ogniw tego typu jest stosunkowo prosty, co przekłada się na niższą cenę paneli polikrystalicznych.

     

    Ogniwa polikrystaliczne mają jednak niższą wydajność niż monokrystaliczne. Dzieje się tak dlatego, że łączone kryształy ograniczają swobodę ruchu elektronów. To z kolei wpływa na ilość generowanego prądu.

     

    Wydajność standardowych paneli polikrystalicznych waha się między 14 a 16%. Wartości te należy rozumieć jako procent energii dostarczonej przez słońce, która zostaje przetworzona na energię elektryczną.

     

    Z punktu widzenia swobody ruchu elektronów bardziej korzystana jest mniejsza ilość kryształów w ogniwie fotowoltaicznym. Tak więc prace rozwojowe koncentrują się na uzyskaniu jak największych kryształów krzemu.

     

    W ostatnim czasie wyprodukowane zostały panele z polikrystalicznymi ogniwami o wydajności 19,1% (producent Suntech), lecz nie są one jeszcze dostępne na rynku prywatnych instalacji fotowoltaicznych.

    Konsekwencją widocznej nieregularnej struktury krzemowej ogniw polikrystalicznych jest niebieski kolor paneli. Na intensywność tego koloru ma wpływ także powłoka antyrefleksyjna.

     

    Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne

    W przeciwieństwie do ogniw polikrystalicznych, ogniwo monokrystaliczne jest zbudowane z jednego dużego kryształu krzemu. Taka budowa zapewnia swobodny przepływ elektronów, a co za tym idzie większą wydajność. Jednak proces produkcji dużego monokryształu krzemu jest bardziej złożony i przez to droższy.

     

    Wyprodukowany specjalną metodą (wynalezioną przez polskiego chemika Jana Czochralskiego) monokryształ krzemu ma kształt cylindryczny. Dzięki jednorodnej strukturze posiada ciemnogranatowy, prawie czarny kolor.

     

    Aby uzyskać pojedyncze ogniwa, cylinder tnie się na plastry – które siłą rzeczy są okrągłe. Inaczej, niż w przypadku przylegających do siebie kwadratów, powierzchnia złożona z okrągłych ogniw miałaby dużo “niezagospodarowanych” prześwitów. Aby tego uniknąć, wykonuje się dodatkową operację docięcia plastrów. Tak powstaje ogniwo o charakterystycznym kształcie kwadratu ze ściętymi rogami.

     

    Przez puste przestrzenie między ciemnymi ogniwami widać warstwę tła panelu. Daje to wizualny efekt jaśniejszych punktów regularnie rozmieszczonych na czarnym tle, czyli charakterystyczny wygląd panelu monokrystalicznego. Takie panele są często wybierane z przyczyn estetycznych, gdyż ich niemal czarny kolor mniej rzuca się w oczy niż niebieski i łatwiej go wkomponować harmonijnie w otoczenie (np. wykończenie dachu).

    Dla wielu inwestorów jeszcze bardziej atrakcyjne są panele typu full black – z czarnym tłem i ramą. Dzięki temu instalacja posiada jednolitą ciemną powierzchnię. O tym typie paneli powiemy kilka słów więcej w dalszej części.

    Jednak nie wygląd jest podstawową zaletą paneli zbudowanych z ogniw monokrystalicznych. Przede wszystkim posiadają one wysoką wydajność. W przypadku paneli ze średniej półki osiąga ona wartości z przedziału od 16 do 20%. Najdroższe modele mogą się pochwalić jeszcze wyższą wydajnością, nawet powyżej 23%.

     

    Inną zaletą ogniw monokrystalicznych jest ich niższy współczynnik temperaturowy, czyli procent utraty wydajności przy rozgrzaniu się ogniwa o kolejny stopnień Celsjusza. Na marginesie, o ile panele fotowoltaiczne lubią duże nasłonecznienie, to nie przepadają za wysokimi temperaturami.

     

    Paradoksalnie więc, instalacje zlokalizowane w krajach o klimacie umiarkowanym (jak Polska) mają lepsze warunki pracy niż działające na równiku!

     

    Ogniwa fotowoltaiczne jednostronne (monofacial) i dwustronne (bifacial)

    Tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne (zarówno polikrystaliczne jak monokrystaliczne) produkują prąd, gdy są naświetlane z jednej strony. W związku z tym określa się je jako jednostronne (monofacial). Panele oparte na ogniwach jednostronnych często posiadają szybę od strony aktywnej oraz tylną warstwę folii ochronnej. 

     

    W przeciwieństwie do nich, ogniwa dwustronne (bifacial) mają dwie warstwy aktywne, więc mogą pochłaniać światło z obu stron. W związku z tym, panele wykorzystujące takie ogniwa posiadają tafle szkła zarówno z przodu jak z tyłu (panele typu szkło-szkło). Dwustronna absorbcja światła sprawia, że panele bifacial mogą wydajnie pracować w różnych warunkach padania promieni słonecznych (np. rano i wieczorem).

     

    Oczywiście nie ma sensu montować paneli dwustronnych na dachu. W takim przypadku możemy poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej stosując jednostronne moduły z ogniwami PERC (z ang. Passivated Emitter and Rear Cell). Ogniwa PERC posiadają tzw. reflektor mocy czyli dodatkową warstwę aluminiowej powłoki (dielektryka), która odbija światło i powtórnie kieruje je do płytki krzemowej. Dzięki temu, prąd produkowany jest również z wykorzystaniem światła odbitego od spodniej części ogniwa.

     

    Optymalizacja wychwytywania promieniowania słonecznego w technologii PERC ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dostęp światła do paneli bywa czasowo ograniczony. Na przykład przez drzewa ocieniające dach o określonej porze dnia.

     

    Ogniwa fotowoltaiczne cięte na pół czyli ogniwa HCC

    Tradycyjne ogniwo fotowoltaiczne ma wymiary 156×156 mm, przy czym w typowym panelu opartym o technologię krzemową mieści się ich 60. Ogniwo HCC (z ang. Half Cut Cell) ma o o połowę mniejszy rozmiar, więc w panelu typu Half Cut mieści się 120 ogniw. Ale to nie wymiary są najistotniejsze w tym rozwiązaniu.

     

    Badania przeprowadzone w norweskiej firmie REC wykazały, że ogniwo przecięte na pół i ułożone w dwa bloki ma mniejszą wewnętrzną rezystancję i większą odporność na temperaturę. Tym samym moduły fotowoltaiczne złożone z takich ogniw mają lepsze parametry decydujące o osiąganej mocy z metra kwadratowego. Wymierne osiągnięcia wynikające z technologii half cut to:

     

    • 5-10 Wp mocy więcej z modułu PV;
    • czterokrotne zmniejszenie straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV;
    • obniżenie o 50% prądu transportowanego przez busbary (szynowody), co powoduje spadek oporu i elektrycznego (wzrost wydajności przy wysokim natężenia promieniowania słonecznego);
    • lepszy współczynnik wypełnienia modułu PV;
    • wyższa sprawność modułu o około 1,5-3%;
    • nieco większa odporność na mikropęknięcia.

    Istotną sprawą dla upowszechnienia modułów w technologii half cut jest fakt, że wdrożenie tego rozwiązania nie wpływa znacząco na koszty produkcji.

     

    Jednak w tej “beczce miodu” znajdziemy też przysłowiową łyżkę dziegciu. Ogniwa HCC są statystycznie częściej narażone na rozwarstwienie niż ogniwa fotowoltaiczne całe. Dotyczy to przede wszystkim modułów od producentów, którzy stosunkowo niedawno zaczęli stosować tę technologię.

     

    Panele o konstrukcji opartej o ogniwa cięte na pół dobrze sprawdzają się w systemie fotowoltaiki gruntowej lub zamontowanej na płaskim dachu. W takich instalacjach zdarza się (np. wieczorem), że jeden rząd modułów zasłania kolejne, znajdujące się za nim. Zastosowanie ogniw ułożonych w dwa bloki zmniejsza straty mocy związane z zacienieniem.

     

    Rozmiar paneli fotowoltaicznych

    Standardowe panele fotowoltaiczne do użytku prywatnego składają się z 60 ogniw całych lub 120 ogniw ciętych na pół. Na ogół ogniwa są ułożone w 6 kolumnach. Typowy rozmiar modułów fotowoltaicznych spotykanych w instalacjach dachowych to około 165 cm x 100 cm. Przy czym moc paneli monokrystalicznych w takim rozmiarze mieści się w przedziale od 310 do 370 Wp.

     

    Oczywiście dokładne wymiary konkretnego panelu znajdziemy w jego karcie katalogowej.

     

    Podejmując decyzję, jakie panele fotowoltaiczne wybrać w konkretnym przypadku, musimy wykonać szereg obliczeń. Na podstawie rocznego zużycia prądu określamy potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej. Warto też uwzględnić możliwe zmiany zużycia prądu w przyszłości (dodatkowy sprzęt, liczba domowników). Aby osiągnąć założoną moc domowej fotowoltaiki musimy zastosować potrzebną ilość modułów pv o określonej mocy.

     

    Z kolei znając wymiary wybranych paneli, możemy obliczyć powierzchnię dachu potrzebną do montażu instalacji. Przykładowo, instalacja dachowa o mocy 4 kW wykonana z paneli w standardowych wymiarach zajmie powierzchnię ok. 26 m2.

     

    Zdarzają się sytuacje, gdy nie dysponujemy powierzchnią dachu wymaganą dla danej mocy instalacji. Czasem musimy zrezygnować z obszaru zacienionego przez komin lub inny obiekt. Wtedy można uwzględnić w projekcie panele fotowoltaiczne o innym rozmiarze i większej mocy.

     

    Ciężar paneli fotowoltaicznych

    Pisząc o rozmiarze paneli fotowoltaicznych nie sposób pominąć kwestie związane z ich ciężarem. Ma to szczególne znaczenie, jeśli planujemy instalację na dachu budynku. Pojedynczy moduł w standardowym rozmiarze na ogół waży od 18 do 25 kg. Jeśli przyjmiemy, że przeciętne obciążenie modułami wynosi 20kg/m2, to nośność dachu nie powinna być mniejsza niż 250 kg/m2.

     

    Instalacje o mocy przewyższającej 10 kW zazwyczaj są zbyt ciężkie, by korzystać z przestrzeni dachowej. W takiej sytuacji system paneli fotowoltaicznych montowany jest na gruncie z wykorzystaniem wytrzymałych konstrukcji wsporczych. Dodatkowym atutem instalacji gruntowej jest możliwość wyboru optymalnego nachylenia paneli względem kąta padania promieni słonecznych.

     

    Panele fotowoltaiczne szkło-folia i panele szkło-szkło

    W instalacjach domowych najbardziej popularne są panele fotowoltaiczne, które z przodu posiadają warstwę szkła, a od spodu folię zabezpieczającą typu PET. Oczywiście panele szkło – folia mają rację bytu wyłącznie w przypadku ogniw jednostronnych.

     

    Oczywistą zaletą modułów szkło – folia jest ich niższa cena oraz dostępność u dużej liczby producentów. Ponadto moduły fotowoltaiczne tego typu ważą przeciętnie o ok. 6 kg mniej niż panele z dwoma szklanymi płytami. Ten aspekt nabiera szczególnego znaczenia, jeśli myślimy o instalacji na dachu domu.

     

    Wadą relatywnie cienkich paneli  szkło-folia jest ich większa podatność na odkształcenia. To z kolei zwiększa ryzyko mikrouszkodzeń mogących prowadzić do spadku wydajności modułów.

     

    Ostatnio rośnie popularność paneli fotowoltaicznych szkło – szkło posiadających szklane płyty zarówno wierzchniej, jak spodniej w warstwie. Oczywiście taka konstrukcja (określana także mianem double glass) jest typowa dla paneli dwustronnych.

     

    Jednak moduły fotowoltaiczne szkło – szkło mają istotne zalety, nawet jeśli są w nich zastosowane fotoogniwa jednostronne.

     

    Po pierwsze, szkło jest odporne na czynniki chemiczne, a więc w mniejszym stopniu niż folia ulega wpływowi atmosfery. Ma to odzwierciedlenie w długości gwarancji na uzysk udzielanej przez producentów. Przeciętna gwarancja dla paneli z warstwą folii PET wynosi 25 lat, podczas gdy dla modułów typu double glass standardem jest 30 lat.

     

    Po drugie, moduły fotowoltaiczne szkło – szkło mają sztywną konstrukcję, więc są niewrażliwe na mikropęknięcia ogniw.

     

    Do mniej korzystnych cech paneli słonecznych szkło-szkło można zaliczyć ich wyższą cenę oraz większą wagę. Ponadto szyba jest cięższa od folii, co zwiększa ryzyko jej odklejenia (szczególnie w przypadku modułów bezbramkowych). Odsłonięte w ten sposób ogniwa są bardziej narażone na korozję. Niemniej wysokiej jakości moduły szkło-szkło są uznawane za niezwykle trwałe.

    zestaw fotowoltaiczny

    Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

    Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

      Parametry paneli fotowoltaicznych

       

      Decyzję, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji może ułatwić znajomość najważniejszych parametrów charakteryzujących moduły pv. Oprócz mocy nominalnej, istotne znaczenie mają takie współczynniki jak sprawność modułu, temperatura ogniw przy pracy znamionowej, współczynnik temperaturowy czy roczny spadek mocy.

       

      Poniżej znajdziesz listę kluczowych parametrów podawanych przez producentów paneli fotowoltaicznych.

       

      Moc w punkcie MPP

      Moc w punkcie MPP (ang. Maximum Power Point) – jest to moc w punkcie mocy maksymalnej/szczytowej, uzyskiwana przez moduły fotowoltaiczne w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Standardowe warunki (STC – Standard Test Conditions), w których sprawdzane są właściwości paneli fotowoltaicznych, to temperatura 25 stopni Celsjusza oraz nasłonecznienie 1000 W/m2.

       

      Moc paneli w NMOT/NOCT

      Współczynnik NMOT (Nominal Module/Cell Operating Temperature) podany na karcie produktu oznacza, że moduły były testowane w warunkach pracy zbliżonych do rzeczywistych. Za takie warunki uznaje się natężenie promieniowania słonecznego 800 W/m², prędkość wiatru 1 m/s i temperaturę otoczenia 20°C. Korzystna jest jak największa wartość mocy w NOCT.

       

      Sprawność modułu

      Ten parametr określa, ile procent otrzymanej energii słonecznej zostanie przekształcona w energię elektryczną w warunkach testowych STC (Standard Test Conditions).  Sprawność paneli fotowoltaicznych ma tym większe znaczenie, im mniejszą powierzchnię możemy wykorzystać na instalację modułów pv. Niższa sprawność oznacza większą powierzchnią konieczną do uzyskania porównywalnej mocy.

       

      Temperatura ogniw przy pracy znamionowej (NMOT/NOCT)

      Parametr ten określa temperaturę, jaką osiąga panel przy normalnych warunkach pracy. Współczynnik NMOT dla modułu dobrej jakości nie powinien przekroczyć 45 stopni Celsjusza. Ogólnie – im niższa wartość tego parametru, tym lepiej.

       

      Współczynnik temperaturowy

      Temperatura, w której testowane są panele fotowoltaiczne wynosi 25 stopni Celsjusza. Z każdym stopniem powyżej tej wartości, maleje wydajność modułów. Współczynnik temperatury -0,35%/°C oznacza, że przy wzroście temperatury o 1 stopień powyżej 25°C wydajność modułu spada o 35%. Dlatego najbardziej korzystne są jak najmniejsze wartości tego parametru.

       

      Roczny spadek mocy

      Sprawność modułów fotowoltaicznych zmniejsza się w miarę upływu czasu. Zazwyczaj w pierwszym roku panele tracą najwięcej sprawności, bo około 2-3%. W kolejnych latach spadek sprawności wynosi mniej, np 0,6%/rok. Reasumując, im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepiej.

      Większość producentów deklaruje sprawność paneli na poziomie 80% po 25 latach, chociaż zdarzają się inne wartości.

       

      Co zagraża wydajnej pracy paneli fotowoltaicznych?

       

      Gdy zastanawiamy się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, zależy nam oczywiście na mocy i sprawności instalacji. Jednak duże znaczenie przywiązujemy także do długoletniej wydajnej i bezawaryjnej pracy.

       

      W tym kontekście ważne jest odróżnienie realnych zagrożeń od czysto hipotetycznych. W dalszej części zajmiemy się nie tyle listą możliwych uszkodzeń, lecz powiemy o najważniejszych czynnikach prowadzących do powstawania usterek. Zacznijmy od pozornie niewinnego – lecz nie dla fotowoltaiki – cienia.

       

      Kiedy cień jest niebezpieczny?

      Zagrożenie związane z cieniem nie dotyczy sytuacji, gdy słońce nie oświetla paneli o danej porze dania lub po prostu jest skryte za chmurami.

       

      Problem pojawia się wtedy, gdy część modułu jest nasłoneczniona, a inna część pozostaje w cieniu. Prowadzi to do bardzo dużego wzrostu temperatury w środku modułu, co może skutkować uszkodzeniem ogniw. Takie częściowe zacienienie może być spowodowane nawet zabrudzeniem części panelu (na przykład ptasim guanem).

       

      Zabezpieczeniem przed skutkami częściowego zacienienia są diody bocznikowe, które wyłączają część modułu zagrożoną przegrzaniem. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego wzrostu temperatury i ogniwa pozostają nieuszkodzone.

       

      Jednak diody bocznikowe nie są niezniszczalne i zgodnie z przeznaczeniem powinny działać w przypadku pojawienia się okazjonalnego źródła cienia. Dlatego na etapie planowania instalacji należy unikać umieszczenia panelu w miejscu, gdzie jest codziennie zacieniany.

       

      Czasem uwarunkowania związane z architekturą i otoczeniem (np. lokalizacją drzewa) nie pozwalają na uniknięcie systematycznego częściowego zacienienia panelu o danej porze. W takim przypadku wskazane jest uwzględnienie w instalacji mikrofalowników lub optymalizatorów mocy.

       

      Podstawowe zagrożenie – niewłaściwa instalacja

       

      Na etapie planowania instalacji pv często koncentrujemy się na zagadnieniu, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla naszych potrzeb. I oczywiście jest to istotna kwestia. Jednak wybór nawet najlepszych (lub najdroższych) paneli nie zapewni sukcesu, jeśli powierzymy ich instalację niekompetentnemu wykonawcy.

       

      Aby nie być gołosłownym, oprzemy się na wspólnym raporcie Instytutu TÜV Rheinland oraz SolarBankability. W zaprezentowanym zestawieniu problemów dotyczących fotowoltaiki, na pierwszy plan wybija się niewłaściwa instalacja (pierwsze miejsce wśród najbardziej kosztownych problemów oraz drugie wśród najczęściej występujących).

       

      Nawet jeśli montaż paneli pv nie wydaje się szczególnie komplikowany, to już staranność wykonania instalacji nie jest niestety domeną wszystkich wykonawców.

       

      Niedoświadczonym lub mniej starannym instalatorom zdarzają się takie błędy jak chodzenie po panelach czy ich upuszczenie, przypadkowe uderzenie modułu narzędziem, niewłaściwe zabezpieczenie podczas transportu czy zbyt mocne dociąganie śrub podczas montażu. Późniejsze problemy mogą też wynikać z niezgodnego z instrukcją wykonania instalacji.

       

      Jaki z tego wniosek? Wybór wykonawcy wyłącznie na podstawie oferowanej niskiej ceny montażu może się okazać “strzałem w stopę”.

       

      Przygotowanie ekip montażowych, szkolenia, wdrożenie wysokich standardów pracy – to wszystko kosztuje i nie pozostaje bez wpływu na cenę instalacji. Jednak korzyści z zatrudnienia doświadczonego wykonawcy są odczuwalne w kolejnych latach. I chodzi tutaj nie tylko o staranność wykonania instalacji, ale także o fachowe podpowiedzi dotyczące optymalizacji całego rozwiązania.

       

      Natomiast początkowa “oszczędność” związana z zatrudnieniem nieprofesjonalnego wykonawcy znacznie zwiększa ryzyko dużych wydatków w przyszłości.

      zestaw fotowoltaiczny

      Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

      Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

        Grad, śnieg i pioruny – czyli strach ma wielkie oczy

        Zdarzenia takie, jak grad czy uderzenie pioruna znajdują się bardzo daleko na liście problemów dotykających instalacje fotowoltaiczne uwzględnione w raporcie TÜV Rheinland. W tym samym dokumencie możemy znaleźć informację odnoszącą się do farm fotowoltaicznych: “Pioruny, burze i gradobicia powodują spadek mocy zaledwie w przypadku 10% modułów elektrowni i wydają się obniżać całkowitą moc systemu o mniej niż 1%”.

         

        Potencjalni inwestorzy często obawiają się skutków opadów gradu. Cóż, obraz bryłek lodu uderzających w szklane powłoki naszych paneli po prostu przemawia do wyobraźni. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie mniej dramatyczna.

         

        Przede wszystkim intensywność burz gradowych oraz wielkość gradzin jest bardzo różna. Nawet bardzo odporny panel raczej nie przetrwałby uderzenia kilkunastocentymetrową bryłą lodu, ale… ile gradzin ma wielkość strusiego jaja? Prawda jest taka, że większość gradowych burz nie stanowi poważnego zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznej.

         

        Ponadto częstotliwość występowania opadów gradu różni się w zależności od miejsca – ich prawdopodobieństwo w danej lokalizacji można ustalić na podstawie map z zaznaczonymi szlakami gradowymi.

         

        Jeśli opady śniegu i gradu są częstym zjawiskiem w Twojej okolicy, wybierz panele fotowoltaiczne z dużą wytrzymałością na śnieg i/lub na obciążenia od przodu. Skąd wziąć informację o wytrzymałości poszczególnych paneli? Można sięgnąć po prestiżowe testy wykonywane i publikowane przez instytutu PVEL.

         

        Testem najbardziej interesującym nas w tym przypadku jest Próba obciążeń dynamicznych. Właśnie ta próba sprawdza odporność paneli na mikropęknięcia oraz pękanie poszczególnych elementów pod wpływem uciążliwych warunków i obciążeń, śniegu, wiatru, nieodpowiedniego transportu itp.

         

        Kolejnym sensownym działaniem jest ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji na dachu domu, korzystnie jest ją włączyć w ubezpieczenie całego budynku. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia – powinny one obejmować ochronę od gradobić.

         

        I wreszcie ryzyko uszkodzeń w trudnych warunkach możemy zminimalizować już na etapie montażu instalacji. W jaki sposób? Po prostu powierzając montaż paneli kompetentnemu wykonawcy.

         

        Gwarancja na panele fotowoltaiczne – rodzaje i znaczenie

         

        Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku zazwyczaj są sprzedawane z “25-letnią gwarancją działania”. Brzmi nieźle, ale przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach. Kluczowe jest rozróżnienie pomiędzy gwarancją produktu oraz gwarancją na moc. Zignorowanie tej kwestii prowadzi do nieporozumień.

         

        Gwarancja na uzysk, czyli 25 lat gwarancji… na co?

        Panele słoneczne z każdym rokiem tracą część swojej początkowej mocy. Jako punkt odniesienia możemy przyjąć spadek rzędu 0,7% / rok. Liniowa gwarancja mocy czyli gwarancja na uzysk określa minimalną wydajność panelu fotowoltaicznego w danym okresie czasu. Przykładowo, producent gwarantuje, że po upływie 25 lat moc panelu nie spadnie poniżej 80%.

         

        Oczywiście nie oznacza to, że po zakończeniu okresu gwarancji panel przestanie działać. Jednak w kolejnych latach możemy się spodziewać się szybszej utraty wydajności.

         

        I tu dochodzimy do kluczowego momentu. Opisywana gwarancja obejmuje jedynie powolną, normalną utratę mocy. Niestety, nie możemy się powołać na gwarancję na uzysk , jeśli panel przestanie działać z powodu wadliwego wykonania.

         

        W takim wypadku istotna jest gwarancja produktu.

         

        Gwarancja na produkt / gwarancja materiałowa

        Właśnie ta gwarancja obejmuje wady materiału oraz wykonania, jak odklejanie się folii, źle podłączone ogniwa, wystąpienie rdzy itp.  Długość tej gwarancji może być ważnym wskaźnikiem przy wyborze panelu fotowoltaicznego, gdyż de facto odzwierciedla zaufanie producenta do własnego produktu 🙂

         

        Tak więc, jeżeli producent udziela gwarancji na produkt na okres krótszy niż 10 lat, powinniśmy podejść do oferowanego modułu z dużą ostrożnością.

         

        Gwarancja produktu ma oczywiście swoje ograniczenia. Na pewno nie obejmie uszkodzeń w wyniku kataklizmów (np. huraganu) czy celowych działań (np. w wyniku aktów wandalizmu).

         

        Gwarancja wykonawcy / instalatora

        Jest to dodatkowa gwarancja występująca równolegle do gwarancji udzielonych przez producenta. Na początku należy zauważyć, że nie każdy wykonawca jej udziela!

         

        Podstawą do podjęcia takiego zobowiązania wobec klientów jest stabilna obecność wykonawcy na rynku oraz zaufanie do wyszkolenia i solidności własnych ekip montażowych.

         

        Promika Solar udziela swoim klientom 12-letniej gwarancji obejmującej jakość montażu i wszystkich komponentów instalacji, jak panele fotowoltaiczne, falownik sieciowy, optymalizator mocy, konstrukcja montażowa, zabezpieczenia elektryczne i okablowanie. Oczywiście ta gwarancja działa jednocześnie i niezależnie od gwarancji producentów. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie fotowoltaika-gwarancja.

         

        Reasumując, jeśli kupimy produkt, który posiada gwarancje:

         

        • na uzysk rzędu 30 lat;
        • na produkt na okres 12 lat;
        • i dodatkowo gwarancję od wykonawcy na montaż i użyte komponenty

        – to możemy cieszyć się spokojem ducha przez długie lata!

         

        Wybór producenta

         

        Na stronach internetowych możemy znaleźć wiele rankingów związanych z rynkiem fotowolatiki, dotyczących zarówno konkretnych modułów pv, jak ich producentów. W przypadku oceny firm produkujących panele fotowoltaiczne, największym prestiżem cieszą:

         

        • nadawany przez Bloomberg’a status Tier-1
        • badania niezawodności wykonywane przez instytut PV Evolution Lab (PVEL)

         

        Status Tier-1 wg Bloomberg’a

        Angielskie słowo “tier” oznacza po prostu “poziom”. Bloomberg New Energy Finance stworzył system klas Tier, który służy do mierzenia zaufania banków oraz inwestorów do produktów danej marki. Zestawienia wykonywane są co kwartał.

         

        Przyznanie danej firmie statusu Tier 1 jest dla niej bardzo nobilitujące. Takim poziomem zaufania banków cieszy się jedynie ok. 2% przedsiębiorstw z danej branży!

         

        Kryteria przyznania statusu Tier 1

        Status Tier 1 oznacza, że banki chętnie finansują farmy fotowoltaiczne zbudowane z paneli danego producenta. Tier-1 jest przyznawany, jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat dany producent sprzedał panele słoneczne własnej produkcji na:

         

        •  sześć różnych projektów fotowoltaicznych
        •  o mocy powyżej 1,5MWp
        • finansowanych przez sześć różnych banków
        • bez regresu (banki biorą pełną odpowiedzialność za usterki modułów).

        .

        Producent Tier-1 – co to oznacza?

        Jeśli firma posiada status Tier-1, to oznacza, że posiada atuty:

         

        • markę uznaną na rynku;
        • duże moce przerobowe zakładów;
        • dobry stosunek ceny do jakości.

        Wśród firm, które systematycznie znajdują się w kwartalnych zestawieniach Tier-1 możemy znaleźć między innymi takich producentów jak LONGi, SunPower, Suntech, REC Group, a także Risen czy Boviet. Oczywiście to przykłady i lista takich firm jest dłuższa.

         

        Status Tier-1 Bloomberg’a odzwierciedla ocenę sektora bankowego. Jest to ważny wskaźnik, lecz do oceny jakości produktów potrzebujemy także ekspertyz technicznych. Tutaj pomocne są badania niezawodności niezależnych instytutów, takich jak PV Evolution Lab (znany jako PVEL).

         

        Badania niezawodności instytutu PVEL

        PV Evolution Lab co roku testuje niezawodność paneli fotowoltaicznych rożnych producentów. W ramach badań wykonywane są następujące próby:

         

        • cykli termicznych,
        • wilgoci i ciepła,
        • obciążeń dynamicznych,
        • PID (z ang. Potential Induced Degradation) – test degradacji wywołanej różnicą potencjałów,
        • LID (Light-Induced Degradation) i LETID (Light and Elevated Temperature-Induced Degradation) – test degradacji wywołanej światłem (głównie UV) oraz test degradacji wywołanej podwyższoną temperaturą i światłem.

         

        Status TOP PERFORMER

        Jeśli seria paneli pomyślnie przejdzie daną próbę, otrzymuje status Top Performer. Wśród firm, których produkty uzyskują status Top Performer w 2021 roku znajdują się m.in. ET Solar, SunPower / Maxeon, QCells, Boviet, LONGi czy Risen.

         

        Jakie panele fotowoltaiczne wybrać – podsumowanie

         

        Gdy przystępujemy do analizy, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla naszej instalacji, jesteśmy dosłownie zalani morzem informacji. Mamy do wyboru wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, różniących się technologią (np. moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne), parametrami technicznymi (np. moc, sprawność), a także parametrami fizycznymi (rozmiar, waga). Musimy także porównać warunki różnych rodzajów gwarancji.

         

        Do tego dochodzą informacje o producentach i poszukiwanie wykonawcy, który będzie jednocześnie ekspertem w dziedzinie fotowoltaiki.

         

        Dlatego warto uporządkować listę kryteriów wyboru od najważniejszych do nieco mniej istotnych.

         

        Najważniejsze kryteria wyboru paneli fotowoltaicznych

        1. Wykonawca / Instalator (wiarygodny wykonawca pomoże nam nie tylko wybrać panele, ale też pozostałe elementy instalacji)
        2. Cena paneli
        3. Reputacja marki
        4. Warunki gwarancji
        5. Rankingi, np. Tier-1, PVEL
        6. Parametry w kartach produktów
        7. Technologia (często jest ona zależna od przeznaczenia, warunków pracy i lokalizacji)

         

        Rada na koniec

        Na koniec czas na małe zaskoczenie. Złożone zagadnienie wyboru paneli fotowoltaicznych można sprowadzić do jednej rady: nie kupuj najtańszych paneli nieznanych marek i nie współpracuj z przygodnymi instalatorami.

         

        To naprawdę działa!

        zestaw fotowoltaiczny

        Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

        Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

          Polecamy: Program Mój Prąd

          Warto przeczytać:

          Ile kosztuje fotowoltaika ?

          Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]

          blog

          18.11.2021 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/10/foto-ile-paneli-fotowoltaicznych-na-1kw.png

          6

          minut czytania

          Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?

          Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?   Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.   Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]

          blog

          05.10.2021 r.

          instalacja fotowoltaiczna

          panele fotowoltaiczne koszt

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-instalacja-fotowoltaiczna-na-gruncie.jpg

          2

          minut czytania

          Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

          Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco.    Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie?   Najpopularniejszym […]

          blog

          08.09.2021 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-dobor-pompy-ciepla.jpg

          2

          minuty czytania

          Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?

          Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]

          blog

          01.09.2021 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-systemy-grzewcze-1.jpg

          3

          minuty czytania

          Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety

          Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]

          blog

          18.08.2021 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-pompa-ciepla-zasady-dzialania.png

          9

          minut czytania

          Pompa ciepła – zasady działania

          Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń.  Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]

          blog

          12.08.2021 r.

          pompy ciepła

          powietrzna pompa ciepła

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-fotowoltaika-zmiany-2021.jpg

          8

          minut czytania

          Zmiany w fotowoltaice 2021

          Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021?   Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń:   Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów.   Po drugie, od […]

          blog

          30.07.2021 r.

          fotowoltaika opinie

          fotowoltaika zmiany

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto_pompa-ciepla-co-to-jest.jpg

          9

          minut czytania

          Pompa ciepła – co to jest

          Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na:   ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]

          blog

          12.07.2021 r.

          pompa monoblok

          pompa split

          pompy ciepła

          powietrzna pompa ciepła

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/pro.jpg

          6

          minut czytania

          Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?

          Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)?   Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]

          blog

          30.06.2021 r.

          fotowoltaika - czy się opłaca

          panele fotowoltaiczne koszt

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/jak-działa-fotowoltaika.jpg

          8

          minut czytania

          Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii

          Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną.   Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]

          blog

          24.06.2021 r.

          ekologia

          energia słoneczna

          instalacja fotowoltaiczna

          inwerter

          odnawialne źródła energii

          OZE

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/zestawy-fotowoltaiczne.jpg

          5

          minut czytania

          Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca

          Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]

          blog

          09.06.2021 r.

          energia słoneczna

          odnawialne źródła energii

          OZE

          zestawy fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/growatt.jpg

          7

          minut czytania

          Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy

          Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej.  Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.   Główną […]

          blog

          31.05.2021 r.

          falownik

          falownik growatt

          inwerter

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/fronius.jpg

          6

          minut czytania

          Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?

          Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych.   Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]

          blog

          21.05.2021 r.

          falownik

          falownik Fronius

          inwerter

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/1.jpg

          6

          minut czytania

          Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura

          Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura  Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]

          blog

          11.05.2021 r.

          ekologia

          odnawialne źródła energii

          OZE

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/10-LAT-GWARANCJI-NA-MONTAŻ.jpg

          6

          minut czytania

          Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?

          Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy.   W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]

          blog

          15.04.2021 r.

          fotowoltaika na płaskim dachu

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/pompa-ciepła.jpg

          9

          minut czytania

          Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.

          Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split?   Czym różnią […]

          blog

          08.04.2021 r.

          pompa monoblok

          pompa split

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/23.jpg

          7

          minut czytania

          Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?

          Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco.    Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]

          blog

          11.03.2021 r.

          fotowoltaika na gruncie

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompa-ciepła.jpg

          9

          minut czytania

          Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!

          Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!  Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]

          blog

          25.02.2021 r.

          pompy ciepła

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaciepła.jpg

          8

          minut czytania

          Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła

          Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]

          blog

          11.02.2021 r.

          pompy ciepła

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

          7

          minut czytania

          Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

          Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]

          blog

          28.01.2021 r.

          podwyżka cen prądu 2021

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/montaż.jpg

          9

          minut czytania

          Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku

          Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]

          blog

          08.01.2021 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/28-2.jpg

          9

          minut czytania

          Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy

          Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]

          blog

          29.12.2020 r.

          fotowoltaika opinie

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/22-1.jpg

          5

          minut czytania

          Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

          Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości?   O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]

          blog

          10.12.2020 r.

          czyszczenie paneli fotowoltaicznych

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/20-1.jpg

          6

          minut czytania

          Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału

          Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]

          blog

          03.12.2020 r.

          Program Mój Prąd

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/foto-pompa-ciepla-i-fotowoltaika.png

          5

          minut czytania

          Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania

          Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania  Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]

          blog

          05.11.2020 r.

          pompy ciepła

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/panele.jpg

          7

          minut czytania

          Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

          Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego.     Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]

          blog

          22.10.2020 r.

          wybór paneli

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

          9

          minut czytania

          Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

          Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]

          blog

          07.10.2020 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/3.jpg

          7

          minut czytania

          Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?

          Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?  Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]

          blog

          03.09.2020 r.

          ekologia

          fotowoltaika dla rolnika

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.jpg

          8

          minut czytania

          Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

          Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna   Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy.    Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]

          blog

          28.07.2020 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/26-1.jpg

          9

          minut czytania

          Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu

          Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]

          blog

          19.05.2020 r.

          produkcja prądu

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

          7

          minut czytania

          Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

          Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.   Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]

          blog

          27.04.2020 r.

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/11.jpg

          5

          minut czytania

          Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii

          Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]

          blog

          23.04.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

          Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]

          blog

          02.11.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-podwyzki-cen-pradu-2022.jpg

          2

          minuty czytania

          Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?

          Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny.   Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]

          blog

          15.09.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-jaki-falownik-do-fotowoltaiki.png

          6

          minut czytania

          Jaki falownik do fotowoltaiki

          Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach.   Jakie zadania pełni falownik? […]

          blog

          07.09.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-branza-fotowoltaiczna-.jpg

          2

          minuty czytania

          Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy

          Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]

          blog

          25.08.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-jakie-panele-fotowoltaiczne.png

          6

          minut czytania

          Jakie panele fotowoltaiczne?

          Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji?   Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy.   Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]

          blog

          12.08.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-czy-fotowoltaika-i-pompa-ciepla-to-polaczenie-idealne.jpg

          2

          minuty czytania

          Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?

          Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy.   Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]

          blog

          11.08.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-moj-prad-3-0-2021-zmiany.jpg

          6

          minut czytania

          Mój prąd 2021 zmiany

          Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin.   Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]

          blog

          16.07.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/ceny.jpg

          8

          minut czytania

          Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.

          Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.  Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar.   Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]

          blog

          08.07.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/fotowoltaika.jpg

          10

          minut czytania

          Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.

          Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]

          blog

          24.06.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele.jpg

          9

          minut czytania

          Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

          Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.   To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]

          blog

          22.06.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele-słoneczne.jpg

          9

          minut czytania

          Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać

          Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]

          blog

          02.06.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/6.jpg

          8

          minut czytania

          Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie

          Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]

          blog

          28.05.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/2-1.jpg

          8

          minut czytania

          Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca

          Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]

          blog

          13.05.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/solaredge.jpg

          6

          minut czytania

          Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.

          Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych?   […]

          blog

          29.04.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/fotowoltaika-na-działce.jpg

          7

          minut czytania

          Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści

          Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]

          blog

          13.04.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/20.jpg

          6

          minut czytania

          Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu

          Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]

          blog

          11.03.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/wyb.jpg

          3

          minuty czytania

          Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

          Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców.   Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]

          blog

          03.03.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/6.jpg

          9

          minut czytania

          Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.

          Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]

          blog

          18.02.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaaa.png

          7

          minut czytania

          Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej

          Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]

          blog

          04.02.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/ins.png

          4

          minuty czytania

          Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu

          Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]

          blog

          21.01.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/gwarancja-na-montaż.jpg

          6

          minut czytania

          Fotowoltaika gwarancja

          Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]

          blog

          08.01.2021 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/27-1.jpg

          3

          minuty czytania

          Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega

          Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”.    Po […]

          blog

          17.12.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/24.jpg

          4

          minuty czytania

          Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

          Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej.   Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]

          blog

          04.12.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/25-1.jpg

          4

          minuty czytania

          Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?

          Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste.   Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]

          blog

          26.11.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/17.jpg

          5

          minut czytania

          Czym jest i jak działa optymalizator mocy?

          Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]

          blog

          29.10.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/ULGA.jpg

          5

          minut czytania

          Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?

          Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?  Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki.     Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]

          blog

          15.10.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/9-1.jpg

          6

          minut czytania

          Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów

          Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów Każda instalacja fotowoltaiczna, aby spełniania swoje zadanie (czytaj: produkowała darmowy prąd o odpowiedniej mocy, przekazywany do domu lub sieci), musi składać się z kilku niezbędnych elementów. Do jednego z kluczowych zaliczamy falownik będący częścią instalacji PV i często występujący również pod nazwą inwertera solarnego.    Co warto […]

          blog

          10.09.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/08/5.jpg

          6

          minut czytania

          Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?

          Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?  Coroczne zmiany w cenach prądu dla firm i nie tylko, nie pozostawiają żadnych złudzeń. Koszty energii elektrycznej z roku na rok będą coraz wyższe. Obecny rok (2021) przynosi przedsiębiorcom następne podwyżki, które spowodują, że ich wydatki na prąd po raz kolejny wzrosły o ponad połowę (porównując to […]

          blog

          24.08.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/06/4.jpg

          7

          minut czytania

          Farmy fotowoltaiczne w Polsce

          Farmy fotowoltaiczne w Polsce Najpopularniejszą metodą pozyskiwania światła słonecznego w celu wytworzenia darmowej energii jest bez wątpienia fotowoltaika. Szybko staje się jedną z najbardziej preferowanych inwestycji dla firm i niezależnych inwestorów. Farmy, to wielkoskalowe zastosowania systemów fotowoltaicznych (PV), zapewniające źródło bezpiecznej, lokalnie wytwarzanej energii odnawialnej przez wiele lat po budowie.   Ziemia wykorzystywana pod farmę […]

          blog

          30.06.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/12.jpg

          8

          minut czytania

          Taryfa G11, czyli pełen zestaw informacji na temat najbardziej popularnego sposobu rozliczania rachunków za prąd

          Taryfa G11 Jest jedną z podstawowych taryf, którą znajdziemy w ofertach większości dostawców oraz sprzedawców prądu elektrycznego w Polsce. Bardzo często występuje także pod innymi nazwami, takimi jak: taryfa jednostrefowa, taryfa całodobowa oraz taryfa uniwersalna. Wszystko przez fakt, że jest dedykowana tzw. klientom indywidualnym, dla których sposób rozliczania zużycia energii powinien być maksymalnie uproszczony oraz […]

          blog

          18.05.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne

          https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/8.jpg

          7

          minut czytania

          kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają? 

          kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają?  Korzystanie z energii elektrycznej, zarówno tej pochodzącej bezpośrednio z sieci, jak i tej, której główne źródło stanowi instalacja fotowoltaiczna, wiąże się również z koniecznością operowania pewnymi pojęciami i jednostkami.  Do kluczowych z nich należą wspomniane w tytule: kWh energii elektrycznej oraz kWp. Co warto […]

          blog

          25.04.2020 r.

          ekologia

          panele fotowoltaiczne