Kalkulator

Blog

Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

blog

07.10.2020 r.

https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają absolutnie żadnych złudzeń. Według ekspertów i analityków – z każdym kolejnym rokiem za energię trzeba będzie płacić jeszcze więcej. 

Jeżeli zależy Ci na znacznym ograniczeniu wydatków na zakup energii, a w wielu przypadkach nawet ich całkowitym wyeliminowaniu – zastanów się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Dzięki nim zyskasz nie tylko darmowe źródło energii elektrycznej, ale przyczynisz się także do ochrony środowiska naturalnego. 

Fotowoltaika, czyli pomysł na darmową energię pochodząca prosto ze słońca

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na produkcję energii elektrycznej wytwarzanej za pomocą promieni słonecznych. To one, docierając do powierzchni paneli słonecznych, w zaawansowanym procesie są zamieniane na energię. Ją z kolei z powodzeniem można wykorzystać do zasilenia urządzeń domowych, sprzętów firmowych, jak i wielu innych rzeczy. Więcej na temat zagadnień związanych z fotowoltaiką i zachodzących w niej procesów powiedzieliśmy sobie w innym artykule, do którego lektury zapraszamy Cię później. Znajdziesz go na naszym blogu!

Tymczasem pozwól, że opowiemy Ci więcej na temat opłacalności zastosowania takiej technologii oraz tego, co dzięki niej możesz zyskać Ty, Twój dom i rodzina, należąca do Ciebie firma, a nawet gospodarstwo rolne, którym zarządzasz.

zestaw fotowoltaiczny

Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

    Koszty i potencjalne zyski. Czy fotowoltaika w ogóle się opłaca? 

    Pozwól, że na tak postawione pytanie odpowiemy Ci w poniższym artykule. Dowiesz się z niego wszystkiego na temat rentowności tego rodzaju systemu i instalacji. Poznasz miejsca, gdzie instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się najlepiej, a także uzmysłowisz sobie, w jakich sytuacjach nie warto inwestować w energię pozyskiwaną z elektrowni słonecznej. Wygospodaruj kilka minut wolnego czasu. Przygotuj sobie ciepłą herbatę lub ulubioną kawę – przed Tobą naprawdę potężny i merytoryczny wpis o opłacalności technologii pozyskiwania energii ze słońca ?! 

    Koszty poniesione na zakup i uruchomienie instalacji fotowoltaicznych. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć? 

    Zaczniemy od tego, co z pewnością jest dla Ciebie najważniejsze. Mianowicie, ile przyjdzie Ci zapłacić za zakup, montaż oraz dalsze użytkowanie Twojej instalacji PV. Dla większej transparentności i Twojej wygody, podzielimy to na 3 główne sekcje. Jedną – dotyczącą kwestii wydatkowania pieniędzy na zakup fotowoltaiki.

     

    Drugą – związaną z koniecznością opłacenia usług specjalistów od montażu instalacji. Trzecią – uwzględniającą koszty wynikające z serwisowania, remontowania, naprawiania i konserwowania całego systemu fotowoltaicznego (zarówno paneli, jak i osprzętu niezbędnego do ich funkcjonowania).

    Zakup systemu fotowoltaicznego, czyli jaki będzie koszt Twojej instalacji? 

    Cena takiej elektrowni słonecznej zależy od kilku ważnych czynników. Po pierwsze jest to oczywiście jej rozmiar. Jak łatwo przewidzieć, im większa instalacja, tym większe koszty związane z jej zakupem. Wpływ na ten obszar ma również kolejny element, czyli jakość podzespołów oraz poziom ich zaawansowania technologicznego. Tu również obędzie się bez niespodzianek. Bowiem im bardziej rozwinięty i nowoczesny produkt, tym więcej gotówki trzeba przeznaczyć na jego zakup. Ostatnim elementem będą koszty, jakie przyjdzie Ci ponieść z uwagi na opcje dodatkowe wybranej instalacji.

     

    Najczęstszym aspektem wpływającym na finalny rozmiar takiej inwestycji jest możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego. Standardowo mieści się on w granicach od 5 do 10 lat (w zależności od wybranych podzespołów). Natomiast wielu producentów daje możliwość dodatkowego przedłużenia tej ochrony – i to nawet do 20 bądź 25 lat. Jest jednak jeden mały haczyk – koszty takiej gwarancji są zazwyczaj dosyć wysokie i znacznie podnoszą wartość całej instalacji. Czy to się opłaca? Tę opinię pozostawiamy Tobie ?! 

    opłacalność fotowoltaiki

    Cena czy jakość? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu elementów do produkcji energii? 

    O opłacalności fotowoltaiki świadczy zarówno jej wydajność, jak i bezawaryjność. Im dłużej i “na wyższych obrotach” będzie dla Ciebie pracowała, tym więcej darmowej energii pozyskasz. W tym miejscu doskonale sprawdza się zasada mówiąca o tym, że większe koszty poniesione na początku takiego przedsięwzięcia, pozwalają cieszyć się większą efektywnością, a przede wszystkim ograniczyć wydatki w przyszłości.

    Montaż, czyli ile wyniosą koszty jej transportu i zainstalowania we wskazanym miejscu? 

    Długość i efektywność paneli słonecznych, jak i całego systemu odnawialnych źródeł energii zależy od dwóch podstawowych czynników. Pierwszego, o którym wspomnieliśmy powyżej, czyli jakości i bezawaryjności samych podzespołów. Drugiego, czyli tego, kto i w jaki sposób zajmie się montażem i konfiguracją instalacji fotowoltaicznej. 

     

    Już pewnie zdajesz sobie sprawę, że na jednym, jak i na drugim nie warto oszczędzać. Doskonały system zamontowany przez niedoświadczonych instalatorów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Profesjonalni monteży pracujący na kiepskim sprzęcie również nie zdadzą egzaminu. Dlatego zadbaj o to, aby wraz z jakością fotowoltaiki, podążała również fachowość firmy zajmującej się jej montażem.

     

    Jak tego dopilnować? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie zapoznaj się z opiniami i recenzjami. Zarówno tymi dotyczącymi sprzętu, jak i ekipy montażowej. Dobre przygotowanie pozwoli Ci na uniknięcie wielu rozczarowań, a także zaoszczędzenie sporej ilości czasu i gotówki.

    zestaw fotowoltaiczny

    Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

    Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

      Serwis, czyli na jakie koszty musisz się przygotować w trakcie użytkowania systemu OZE? 

      Serwis fotowoltaiki to przede wszystkim dbanie o jej nienaganny stan (czystość paneli fotowoltaicznych) oraz dokonywanie ich regularnych przeglądów. Pierwsze poważne inwestycje zaczynają się dopiero po okresie gwarancyjnych (chyba, że zdecydujesz się na zakup przedłużonej gwarancji). Okres pełnej wydajności instalacji ma zazwyczaj około 25 lat. Po tym czasie część z nich może stracić swoją efektywność, przez co produkcja prądu spadnie od kilku do nawet kilkunastu procent. 

      Zatem, ile przyjdzie Ci zapłacić za panele i całą fotowoltaikę? Koszt zakupu i montażu

      Na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, że finalna cena zależy od rozmiaru, jak i specyfiki konkretnego rozwiązania. 

       

      Więcej na temat kosztów związanych z inwestycją w fotowoltaikę znajdziesz pod tym adresem: Fotowoltaika cena – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jesteśmy przekonani, że lektura tego artykułu zaspokoi cały Twój głód wiedzy na temat cen instalacji fotowoltaicznych ?. A tymczasem pozwól, że wrócimy do tematyki opłacalności zainwestowania w źródła darmowej energii.

      Fotowoltaika w Polsce. Komu opłaca się najbardziej? 

      Ze względu na szerokie możliwości zastosowania tych odnawialnych źródeł energii – opłacalność fotowoltaiki można definiować na kilka różnych sposobów. Wszystko przez fakt, że z jej dobrodziejstw mogą korzystać zarówno firmy, gospodarstwa rolne, jak i osoby prywatne. Kilka słów o każdej z tych grup beneficjentów znajdziesz poniżej.

      opłacalność fotowoltaiki

      Opłacalność fotowoltaiki dla klientów indywidualnych. Czy takie źródła energii sprawdzą się w Twoim domu? 

      Fotowoltaika jest doskonałym sposobem na widoczną redukcję lub całkowite wyeliminowanie wydatków ponoszonych na zakup prądu z sieci (od elektrowni). Dobrze dobrana i skonfigurowana instalacja oraz towarzyszące jej panele fotowoltaiczne z powodzeniem wygenerują energię potrzebną każdej rodzinie do zasilania wszystkich kluczowych urządzeń jej gospodarstwa domowego. 

       

      Dodatkowo, jeśli dojdzie do nadprodukcji takiego prądu – jego nadwyżka może być regularnie przekazywana do sieci, a następnie wykorzystywana w innym czasie. 

      Opłacalność fotowoltaiki dla firm. Czy panele fotowoltaiczne to dobry wybór dla Twojego przedsiębiorstwa? 

      Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście! Zwłaszcza, jeśli mówimy o biznesie cechującym się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, i w którym istotną część kosztów stanowią właśnie rachunki za energię. 

       

      Podobnie jak w odniesieniu do osób prywatnych, w przypadku wyprodukowania większej ilości prądu – klienci firmowi mogą przekazać jego nadwyżki do sieci. 

       

      Chcesz wiedzieć więcej na temat instalacji fotowoltaicznych dla sektora przedsiębiorstw? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca? 

      Opłacalność fotowoltaiki dla rolników. Czy warto postawić na te odnawialne źródła energii? 

      Podobne korzyści do tych osiąganych przez przedsiębiorców mogą odnieść także rolnicy. Fotowoltaika może ograniczyć lub całkowicie wyeliminować koszty związane z rachunkami za energię. Między tymi grupami jest jednak jedna drobna różnica. Osoby wykorzystujące instalacje fotowoltaiczne do prowadzenia gospodarstw rolnych, nie mogą sprzedawać nadwyżek prądu do sieci. 

       

      Potrzebujesz więcej informacji instalacji dedykowanym do wykorzystania w gospodarstwach rolnych? W takim razie kliknij i przeczytaj ten wpis: Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE? 

       

      A jeśli pozostajemy przy temacie sposobów wykorzystania nadwyżek prądu… 

      zestaw fotowoltaiczny

      Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

      Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

        Co zrobić z nadprodukcją energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych? 

        Kolejnym aspektem przemawiającym za opłacalnością fotowoltaiki jest fakt, że takiego prądu nie trzeba konsumować od razu po wytworzeniu. Jeśli bieżące zapotrzebowanie jest akurat mniejsze lub sama instalacja produkuje znacznie więcej energii elektrycznej – jej nadwyżkę można odpowiednio zagospodarować. 

         

        W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch sposobach: 

         

        • Przekazanie prądu do sieci – jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, w którym to niepotrzebna na daną chwilę energia elektryczna, jest po prostu przesyłana do odpowiedniej elektrowni. Taką energię można potem odzyskać, pamiętając jednak o pewnych zasadach. W przypadku odbioru w ciągu 12 miesięcy – można odzyskać maksymalnie 70 – 80% wcześniej przekazanej energii.

         

        • Zasilenie własnych akumulatorów – w przypadku braku podłączenia do sieci, można zdecydować się na inwestycję we własne magazyny prądu (przyjmujące formę akumulatorów bądź baterii). Ze swojej strony nie rekomendujemy takiego podejścia, ponieważ wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi, a dodatkowo potrafi sprawiać wiele kłopotów już na etapie użytkowania. Jednym z największych przeciwwskazań są chociażby ograniczone pojemności akumulatorów, a także konieczność wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni do ich składowania w sieci. Należy również pamiętać o tym, że tego rodzaju magazyny wymagają odpowiedniej konserwacji, co wpływa chociażby na generowanie dodatkowych kosztów.

        Jak sfinansować zakup fotowoltaiki i wchodzących w jej skład paneli słonecznych? 

        O opłacalności przedsięwzięcia związanego z inwestycją w fotowoltaikę świadczy nie tylko ilość pozyskanej energii, czas ich użytkowania czy sposoby zagospodarowania tak wytworzonego prądu. Na ekonomiczność takiego działania może wpływać również to, w jaki sposób postanowisz je sfinansować. I w tym miejscu również czeka Cię bardzo miłe zaskoczenie.

        Dotacje podnoszące opłacalność fotowoltaiki. Sposoby i rozwiązania dostępne w Polsce

        Dotacje na fotowoltaikę stanowią jeden z najlepszych sposobów podnoszenia opłacalności tego rodzaju inwestycji. Wszystko przez fakt, że w większości przypadków są to świadczenia bezzwrotne, czyli takie, których nie musisz oddawać, i które nie generują dodatkowych kosztów. Zobacz, z jakich form wsparcia możesz skorzystać: 

         

        • Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz ubiegać się o przyznanie odpowiedniej dotacji na pozyskiwanie energii dla domu. Obecnie jej wysokość wynosi około 5000 złotych, co w zależności od typu i rozmiaru wybranego systemu fotowoltaicznego, może stanowić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent całej Twojej inwestycji. 

         

        • Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz wdrożyć instalację fotowoltaiczną w celu redukcji kosztów swojej firmy – z powodzeniem możesz rozejrzeć się za licznymi dotacjami lub innymi formami pomocy finansowej udzielanymi przez państwo. Pamiętaj, że inwestycja w fotowoltaikę pozwoli Ci na dokonanie odliczeń podatków, co również wpłynie na jej opłacalność. 

         

        • Jeśli jesteś rolnikiem i fotowoltaika ma znaleźć się w Twoim gospodarstwie rolnym – koniecznie zapoznaj się z szerokimi możliwościami oferowanymi przez dedykowane programy rządowe. Pamiętaj, że takie przedsięwzięcie umożliwi Ci również uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych płynących z tytułu ulg i odliczeń podatkowych. 

        Inne atrakcyjne opcje, dzięki którym sfinansujesz koszt OZE

        W sytuacji, gdy nie uda Ci się skorzystać z żadnego z wyżej wymienionych sposobów – musisz pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele innych form wsparcia finansowego. Do najpopularniejszych zaliczamy chociażby produkty finansowe dedykowane właśnie odnawialnym źródłom energii. W swoich ofertach ma je coraz więcej banków.  

         

        Zarówno leasingi, jak i kredyty tego typu, charakteryzują mniejszą ilością formalności, a także bardziej atrakcyjnymi warunkami finansowania. Zdarzają się nawet takie z zerową prowizją!

        Tradycyjne podejście do finansowania fotowoltaiki w Polsce

        Pamiętaj, że w ostateczności możesz również postawić na stare i poczciwe kredyty bankowe. A jeśli dysponujesz odpowiednio dużym zapasem gotówki – sfinansować zakup i montaż fotowoltaiki z własnej kieszeni. 

        Fotowoltaika w domu i jej wpływ na wartość nieruchomości w Polsce

        Na inwestycję w odnawialną energię elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne, warto spojrzeć również pod nieco innym kątem. Biorąc pod uwagę długi okres użytkowania (przypomnijmy, że może on sięgać aż do 25 lat), instalacje fotowoltaiczne to źródła energii, które bardzo wolno tracą swoją wartość. 

         

        Jeśli w tym czasie przyjdzie Ci sprzedać dom, działkę, gospodarstwo rolne czy teren bądź budynki należące do Twojej firmy – wiedz, że z fotowoltaiką będą warte znacznie więcej niż bez tego rodzaju instalacji. Istotnym aspektem może być również to, że dzięki obecności OZE, uda Ci się je sprzedać dużo szybciej ?. 

        Ekologia – fotowoltaika jest również opłacalna dla naszego środowiska 

        Odstawmy na chwilę na bok wszelkie wyliczenia i kalkulacje odnoszące się głównie do pieniędzy. W tym miejscu chcemy podkreślić, że inwestycja w odnawialne źródła energii to również wielki ukłon w stronę naszej mocno zmęczonej i zanieczyszczonej planety. 

         

        Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych możemy nie tylko ograniczać koszty prądu, oddawać jego nadwyżkę do sieci czy też zapewniać sobie tyle mocy, ile potrzebujemy. W tym wszystkim liczy się również fakt, iż każde 10 kw (jak i mniej) sprawia, że Ziemia zyskuje dodatkowy “oddech”.   

        Generowanie prądu…

        Stosowanie paneli pozwala na generowanie prądu z całkowicie odnawialnego źródła energii, czyli słońca. W związku z tym, korzystanie z instalacji fotowoltaicznych przyczynia się do znacznego ograniczenia eksploatacji miejsca, w którym my wszyscy żyjemy. W tym: zapobieganiu wydobyciu węgla, ropy czy gazu, a nawet wycinania lasów.

         

        Krok za tymi pozytywnym aspektami stosowania instalacji PV idzie także coś, co czujemy i widzimy: czyste i zdrowe powietrze, niczym niezanieczyszczone rzeki, jeziora, morza i oceany, bogata roślinność i zwierzęta.

         

        Tak! Choć może wydawać się to abstrakcyjne, długoterminowe i powszechne użytkowanie paneli fotowoltaicznych, jak i całych instalacji tworzących odnawialne źródła energii pozwala dbać o całą otaczającą nas naturę. 

         

        W związku z tym o opłacalności fotowoltaiki świadczy nie tylko jej wpływ na kształt cen prądu, a to, że pozwala chronić naszą planetę.  

         

        Ok! Powiedzieliśmy sobie wszystko na temat warunków oraz “otoczenia”, które mają wpływ na rentowność i opłacalność takiego przedsięwzięcia. Teraz pora rzucić okiem na wskaźniki i parametry, dzięki którym dowiesz się, czy fotowoltaika powinna zagościć także u Ciebie. 

        zestaw fotowoltaiczny

        Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

        Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

          Co wpływa na to, czy fotowoltaika jest opłacalna? Panele fotowoltaiczne i ich zalety

          W tym miejscu należy skupić się na kilku głównych obszarach, którymi są: 

           

          Zużycie energii elektrycznej 

          – to jeden z najważniejszych wskaźników, dzięki któremu uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Umówmy się – jeśli Twoje bieżące rachunki za prąd elektryczny nie przekraczają 30 – 50 złotych za miesiąc – inwestycja w fotowoltaikę będzie zwracała się bardzo długo. Wielu specjalistów twierdzi, że “punktem zwrotnym”, od którego warto zacząć rozglądać się za OZE są rachunki rzędu 150 – 200 złotych miesięcznie. Dlatego: im więcej energii elektrycznej zużywa Twój dom, firma lub gospodarstwo, tym bardziej opłacalna staje się sama fotowoltaika. 

           

          Koszt instalacji (zakupu i montażu) 

          – nawet największe zużycie prądu nie zostanie zrekompensowane, jeśli za samą fotowoltaikę przyjdzie Ci zapłacić ogromne pieniądze. W związku z tym, kolejnym elementem, który powie Ci, czy w Twoim przypadku fotowoltaika się opłaca jest cena jej zamontowania. W tym temacie odsyłamy Cię do innego artykułu, który opublikowaliśmy na naszym firmowym blogu. 

           

          Lokalizacja i efektywność paneli 

          – kolejnym ważnym elementem jest zarówno sprawność samej instalacji, jak i miejsce położenia należących do niej paneli fotowoltaicznych. Aby tego rodzaju OZE było opłacalne – panele muszą być zlokalizowane w miejscu o odpowiednim stopniu nasłonecznienia. Najlepszym rozwiązaniem są spadziste lub płaskie dachy o kierunku południowym. Alternatywnym sposobem może być instalacja paneli bezpośrednio na gruncie, a w wyjątkowych przypadkach – także na ścianach budynków mieszkalnych czy gospodarczych. 

           

          Dotacje i atrakcyjne formy wsparcia finansowego 

          – opcja zmniejszenia wydatków “z własnej kieszeni” nawet o kilkadziesiąt procent jest czynnikiem, który mocno wpływa na wzrost opłacalności całej inwestycji. 

           

          Kształtowanie poziomu cen prądu 

          – jak już wspomnieliśmy na początku tego wpisu – koszty, jakie przyjdzie Ci ponosić z tytułu zakupu energii elektrycznej będą coraz wyższe. To oznacza, że każdego roku za ten sam prąd będziesz płacić coraz większe kwoty. W przypadku wyboru fotowoltaniki jako podstawowego źródła energii, ten problem po prostu nie będzie Cię dotyczył. 

          A co powoduje, że fotowoltaika może się zwyczajnie nie opłacać? Wady odnawialnych źródeł energii

          W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch kluczowych przesłankach, które mogą świadczyć o tym, że inwestycja w instalacje fotowoltaiczne nie jest do końca trafiona. A są nimi: 

           

          Niskie zapotrzebowanie na energię i pobór mocy

           – jak już wspomnieliśmy powyżej, mała konsumpcja energii elektrycznej powoduje, że sama inwestycja będzie zwracała się zbyt długo. Wtedy też może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której czas zwrotu z inwestycji w to odnawialne źródło energii będzie dłuższy niż okres gwarancji na zakupiony system. Jeśli Twoje comiesięczne rachunki za prąd oscylują w granicach do 100 złotych – wstrzymaj się z decyzją o inwestowaniu w instalacje fotowoltaiczne. 

           

          Zła lokalizacja paneli 

          – znaczne zacienienie lub nieodpowiednie położenie paneli (wynikające z posiadania dachu o orientacji północnej). To one z kolei mogą być powodem tego, że panele nie będą pracowały na 100 procent swoich możliwości. W ten sposób, w najgorszych przypadkach, instalacja może produkować zbyt mało prądu, a sam zwrot z inwestycji również może przeciągnąć się w czasie. W związku z tym, jeśli zamieszkujesz w lokalizacji z mocno ograniczonym dostępem do słońca (duże zalesienie, orientacja północna, sąsiedztwo innych, większych budynków) – upewnij się, że Twoje panele fotowoltaiczne będą miały dostęp do odpowiedniej ilości światła.  

           

          Planowana przeprowadzka 

          – z uwagi na fakt, że zakup instalacji fotowoltaicznej zaliczamy do przedsięwzięć długoterminowych, nie opłaca się inwestować w to źródło energii, jeśli zamierzasz zmienić miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności. Ewentualne przenosiny (konieczność demontażu i montażu fotowoltaiki w innej lokalizacji) mogą okazać się zbyt drogie. 

           

          Nadchodzący remont 

          – podobnie, jak w powyższym przypadku – musisz pamiętać, że usługi montażu instalacji są stosunkowo drogie. Dlatego jeśli przewidujesz, że w niedługim czasie Twój dom, gospodarstwo, zakład lub inny obiekt będzie miał wymieniane poszycie dachowe – wstrzymaj się z instalacją fotowoltaiki. Zrobisz to, gdy remont dachu dobiegnie końca. 

           

          Brak wsparcia lub zaplecza finansowego 

          – w opozycji do wcześniej wymienionych dotacji stoi oczywiście brak pomocy. Jeśli nie masz wystarczającej ilości gotówki, nie możesz skorzystać z dotacji oraz nie możesz ubiegać się o produkty finansowe na preferencyjnych warunkach – opłacalność całej fotowoltaiki będzie w tym przypadku mniejsza. 

          zestaw fotowoltaiczny

          Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

          Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

            Fotowoltaika – kalkulator opłacalności instalacji PV 

            Nic nie zastąpi pracy na danych, dlatego w tym miejscu przedstawimy Ci kilka przykładów, dzięki którym dowiesz się, czy i w jaki stopniu inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna. Na potrzeby poniższych wyliczeń zastosowaliśmy następujące założenia: 

            • Ceny prądu zmieniają się o średnio 2,5 procent / rocznie 
            • Każdy z użytkowników skorzysta z dotacji (do 5000 złotych) oraz ulgi termoizolacyjnej (do 53000 złotych). 

            Produkcja darmowej energii w Polsce – Przykład A: 

            W tym miejscu posłużyliśmy się przykładami najbardziej klasycznych instalacji fotowoltaicznych o poszczególnych parametrach, instalowanych na dachach domów jednorodzinnych w Polsce.

            Średnie rachunki za prąd (rocznie): 2 200,00 zł

            Cena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym panele): ok. 18 000,00 zł

            Parametry instalacji: 4 kWp

            Dofinansowanie na zakup instalacji (+ ulga termomodernizacyjna): Mój Prąd 5 000,00 zł (+ 18%)

            Koszt instalacji (po zastosowaniu odliczeń): ok. 10 500,00 zł

            Efekty: instalacja w takiej konfiguracji pozwoli na uzyskanie całkowitego zwrotu z inwestycji po upływie 4 lat. Po tym okresie, przez kolejnych 5 lat, właściciele instalacji zanotują oszczędności – sięgające ok. 14 300,00 złotych. 

            Efektywność odnawialnych źródeł energii – Przykład B: 

            Tutaj do kalkulacji wykorzystaliśmy sprzęt z wyższej półki. 

            Średnie rachunki za prąd (rocznie): 3 200,00 zł

            Cena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym panele): ok. 23 500,00 zł

            Parametry instalacji: 6 kWp

            Dofinansowanie na zakup instalacji (+ ulga termomodernizacyjna): Mój Prąd 5 000,00 zł (+ 18%)

            Koszt systemu (po zastosowaniu odliczeń): ok. 14 270,00 zł.

            Efekty: instalacja wdrożona w takiej formie zwróci się już po 4 latach. Po tym czasie i przez kolejny okres liczący 5 lat, właścicielom systemu uda się zaoszczędzić nawet ok. 18 500,00 złotych. 

            Zastosowanie paneli słonecznych – Przykład C: 

            Tu za przykład posłużyła nam instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do gospodarstwa rolnego o średnim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. 

            Średnie rachunki za prąd (rocznie): 4 200,00 zł.

            Cena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym panele): ok. 30 000,00 zł

            Parametry instalacji: 8 kWp

            Dofinansowanie na zakup instalacji (+ ulga termoizolacyjna): Mój Prąd 5 000,00 zł (+ 18%)

            Koszt instalacji (po zastosowaniu odliczeń): ok. 20 500,00 zł

            Efekty: system w takim kształcie przyniesie zwrot już po upływie 4 lat. Po tym okresie i przez kolejne lata, jego właściciele zanotują oszczędności w wysokości nawet ok. 25 000,00 złotych. 

            Produkowanie własnej mocy – Przykład D: 

            Na potrzeby tej kalkulacji przyjęliśmy również bardzo tradycyjne rozwiązania. Z tą różnicą, że ze względu na mniej optymalną konstrukcję dachu domu – zaszła konieczność zastosowania większej liczby paneli. 

            Średnie rachunki za prąd (rocznie): 5 400,00 zł.

            Cena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym panele): ok. 36 000,00 zł.

            Parametry instalacji: 10 kWp

            Dofinansowanie na zakup instalacji (+ ulga termomodernizacyjna): Mój Prąd 5 000,00 zł (+ 18%)

            Koszt instalacji (po zastosowaniu odliczeń): ok. 25 520,00 zł

            Efekty: instalacja wdrożona w takiej formie zwróci się już po 4 latach. Po tym czasie i przez kolejny okres liczący 5 lat, właścicielom systemu uda się zaoszczędzić nawet ok. 31 000,00 złotych. 

            Fotowoltaika – opłacalność w Polsce – Przykład E: 

            Tu za przykład wzięliśmy instalację fotowoltaiczną przeznaczoną do użytku na potrzeby firmy. 

            Średnie rachunki za prąd (rocznie):  24 000,00 zł.

            Cena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym panele): ok. 145 000,00 zł netto

            Parametry instalacji: 50 kWp

            Efekty: system w takiej formie zapewni zwrot już po 6 latach. Trzeba pamiętać, że całość instalacji można wrzucić w koszty co obniży na koniec roku podatek dochodowy.

            Oczywiście należy brać pod uwagę, iż ceny prądu rosną z roku na rok. Do powyższych kalkulacji użyto cen prądu 0,65 gr, zatem zwrot z inwestycji z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej w Twoim domu, może okazać nieco szybszy niż przewidujemy 🙂

            Opłacalność fotowoltaiki a rozwój technologii w Polsce

            Wszystkie powyższe argumenty oraz wyliczenia oparliśmy na stanie wiedzy i poziomie zaawansowania technologicznego, z jakimi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. Jednak tym, co przemawia za opłacalnością inwestowania w fotowoltaikę jest również fakt, iż z każdym rokiem staje się ona bardziej rozwinięta. 

             

            • Technologia produkcji systemów i paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej powszechna. Dzięki temu z roku na rok stają się one po prostu tańsze. 

             

            • Rośnie wiedza i umiejętności osób odpowiadających za rozwój technologii fotowoltaicznych. To z kolei przyczynia się do jeszcze lepszego wykorzystania instalacji. 

             

            • Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej efektywne, co pozwala na zwiększanie ich możliwości produkcyjnych i generowanie jeszcze więcej darmowego prądu. 

            Fotowoltaika nie tylko w domu, czyli jej opłacalność w kontekście biznesowym

            Na kwestie inwestycji w odnawialne źródła energii, do których zaliczamy instalacje fotowoltaiczne, można podejść w bardziej biznesowy sposób. Mianowicie, zamiast traktować je wyłącznie jako źródło mocy i sposób na pozyskiwanie energii na własne potrzeby, z powodzeniem można je wykorzystać do regularnego generowania zysków. 

             

            W tym miejscu mamy na myśli tak zwane farmy fotowoltaiczne, czyli elektrownie słoneczne, których głównym celem jest produkcja energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Biorąc pod uwagę, że jest to bardzo szerokie zagadnienie – poświęcimy sobie na nie zupełnie oddzielny artykuł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania tego rodzaju przedsięwzięć – koniecznie śledź naszego bloga!  

            zestaw fotowoltaiczny

            Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

            Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

              Jaka jest opłacalność fotowoltaiki? Kiedy zakup paneli słonecznych jest zasadny?

              Zbliżając się powoli do końca tego długiego i wyczerpującego artykułu – pozwól, że podsumujemy sobie wszystkie zawarte w nim informacje. 

               

              Fotowoltaika jest technologią, która z powodzeniem odnajdzie się w Twoim domu, firmie, jak i gospodarstwie rolnym. Cała inwestycja zwróci Ci się średnio po około 4 latach, natomiast dalsze zyski płynące z produkowania darmowego prądu będziesz notować przez kolejne kilkanaście lat. 

               

              Jeśli się postarasz – część kosztów pokryjesz ze specjalnej dotacji, a na samą inwestycję otrzymasz atrakcyjne ulgi termoizolacyjne (do odliczenia w podatku dochodowym). Ponadto, zyskasz możliwość skorzystania ze specjalnych form finansowania (kredytów i leasingów) – oferowanych na bardzo atrakcyjnych i preferencyjnych warunkach. 

               

              Przy jej pomocy pokryjesz swoje zapotrzebowanie, a ewentualne nadwyżki mocy przekażesz bezpośrednio do elektrowni.   

               

              Choć to już nie takie oczywiste – aktywnie przyczynisz się do ochrony naszej planety i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Energia elektryczna produkowana z Twojej instalacji będzie bowiem w pełni zieloną energią – pochodzącą z w pełni nieszkodliwych i bezpiecznych odnawialnych źródeł. 

              W jakich sytuacjach fotowoltaika nie jest opłacalna? Kiedy nie warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

              Żeby jednak nie było tak kolorowo – fotowoltaika nie jest opłacalna we wszystkich przypadkach. Pierwszym symptomem informującym Cię o tym, że OZE nie jest najlepszym wyborem, jest ten mówiący o wysokości Twoich rachunków wynikających ze zużycia i cen prądu. Jeśli Twoje koszty energii są niskie, a pobór mocy stosunkowo mały, może się po prostu okazać, że zwrot z takiej inwestycji uzyskasz dopiero po wielu, naprawdę wielu latach. 

               

              Dużą przeszkodą w uzyskaniu odpowiedniej efektywności zastosowanych paneli fotowoltaicznych może być również ich lokalizacja. Jeśli dysponujesz miejscem (dachem, działką itp.) o stosunkowo dużym stopniu zacienienia – zachodzi ryzyko, że prądu pochodzącego z takiej elektrowni słonecznej będzie po prostu za mało. 

               

              Decyzja o zakupie paneli fotowoltaicznych nie powinna być przez Ciebie podjęta również wtedy, gdy w niedługim czasie planujesz remont lub przeprowadzkę. Konieczność demontażu oraz ponownego montażu paneli istotnie przyczynią się do opłacalności takiego zabiegu. 

              Dużą przeszkodę może stanowić brak wsparcia finansowego. Jeśli Twoje przedsięwzięcie “nie załapie się” na dotacje lub preferencyjne dofinansowanie – jego opłacalność również ulegnie pogorszeniu. 

              Fotowoltaika w Unii Europejskiej

              Inwestycja w panele słoneczne to przede wszystkim spore oszczędności na rachunkach za energię. Proponowane dotacje oraz ulgi podatkowe potęgują zainteresowanie zakupu paneli fotowoltaicznych. Niemniej, według zaleceń płynących z Unii Europejskiej na bieżący, 2020 rok stanowią, że udział w produkcji OZE dla naszego kraju winien wynosić 15%.  

               

              Natomiast, należy wspomnieć, że średnia unijna dla pozostałych krajów członkowskich wynosi aż 20%, a w naszym kraju obecnie możemy mówić o 11,5%. Fotowoltaiczne opinie są bardzo pozytywne na całym świecie. Finansowy oraz ekologiczny aspekt instalacji fotowoltaicznych, sprawia, że rządy poszczególnych krajów wspierają inwestorów, którzy chcą poprawić jakość zdrowia oraz życia na naszej planecie, a koszt OZE maleje.

              Jak fotowoltaika to tylko od profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży

              Inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna, jeśli postawisz na sprawdzoną technologię oraz ekipę, która zajmie się jej fachowym montażem. Jeśli chcesz mieć to wszystko w pakiecie – koniecznie skontaktuj się z nami. Już na wstępie określimy, jakiej mocy (np. 10 kW) wymaga Twoje przedsiębiorstwo, gospodarstwo lub jakie panele fotowoltaiczne powinny produkować energię elektryczną dla Twojego domu.

               

              Zapewnimy Ci kompleksowe usługi doradcze, w ramach których pomożemy dopasować najbardziej adekwatną instalację (w tym panele fotowoltaiczne), która spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowo, zajmiemy się jej transportem oraz montażem we wskazanej przez Ciebie lokalizacji (w całej Polsce).

               

              Na koniec upewnimy się, że całość funkcjonuje tak, jak trzeba – wykonując konfigurację oraz testy. Dzięki temu zyskasz trwałe, stabilne i przewidywalne źródło energii. Zauważysz, jak spada koszt, a ponadto będziesz cieszyć się ogromną niezależnością.

               

              Sprawdź także Mój Prąd

              zestaw fotowoltaiczny

              Chcesz dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dobrym wyborem dla Twojej nieruchomości?

              Prześlij Twój numer telefonu. Przygotujemy BEZPŁATNĄ analizę dla Ciebie!

                Warto przeczytać:

                Ile kosztuje fotowoltaika ?

                Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w tym przypadku znaczne korzyści finansowe dla inwestorów idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wśród stosowanych technologii prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega ich fenomen? I wreszcie… ile kosztuje fotowoltaika? […]

                blog

                18.11.2021 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/10/foto-ile-paneli-fotowoltaicznych-na-1kw.png

                6

                minut czytania

                Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?

                Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?   Znaczny wzrost cen prądu jest jednym z istotnych powodów poszukiwania nowych rozwiązań dostarczenia energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.   Z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii (OZE) najczęściej wybierana jest energia ze słońca, którą na prąd elektryczny zamieniają panele fotowoltaiczne. Planując taką instalację, często szukamy […]

                blog

                05.10.2021 r.

                instalacja fotowoltaiczna

                panele fotowoltaiczne koszt

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-instalacja-fotowoltaiczna-na-gruncie.jpg

                2

                minut czytania

                Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

                Fotowoltaika zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa uzyskania niezależności i dostępu do darmowego prądu brzmi bardzo zachęcająco.    Niemniej osoby, które rozważają tę technologię zadają sobie również szereg pytań, między innymi odnośnie miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli zainstalować panele, to czy lepiej na dachu domu, czy może na gruncie?   Najpopularniejszym […]

                blog

                08.09.2021 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-dobor-pompy-ciepla.jpg

                2

                minuty czytania

                Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła?

                Zastanawiasz się nad montażem powietrznej pompy ciepła i potrzebujesz informacji jak prawidłowo dobrać odpowiednią dla Twojej nieruchomości? Jak dokonać prawidłowego wyboru powietrznej pompy ciepła? Już wyjaśniamy. Jak wykonać prawidłowe obliczenia? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest złożonym i skrupulatnym procesem obejmującym szereg obliczeń, które uwzględnią potrzeby grzewcze nieruchomości i określają wymaganą moc grzewczą powietrznej pompy ciepła […]

                blog

                01.09.2021 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-systemy-grzewcze-1.jpg

                3

                minuty czytania

                Najpopularniejsze systemy grzewcze w Polsce – poznaj ich wady i zalety

                Porzucenie starego systemu grzewczego i przejście na nowy, może być trudne. Jeśli masz urządzenie, które wymaga wymiany, ważnym czynnikiem może być poznanie innych, lepszych technologii. Wszystkie systemy są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, aby dopasować się do Twojego domu. Dobrze dobrany system grzewczy jest gwarancją komfortu Dla codziennego komfortu przebywania w budynku konieczne jest […]

                blog

                18.08.2021 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-pompa-ciepla-zasady-dzialania.png

                9

                minut czytania

                Pompa ciepła – zasady działania

                Pompa ciepła – zasady działania Pompa ciepła to ekologiczny, oszczędny i bardzo wygodny sposób na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby, możemy także wykorzystać pompę do chłodzenia pomieszczeń.  Artykuł “Pompa ciepła – zasady działania” przybliża sposób, w jaki to urządzenie zamienia ciepło z otoczenia zewnętrznego na energię cieplną wykorzystywaną w domu. […]

                blog

                12.08.2021 r.

                pompy ciepła

                powietrzna pompa ciepła

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-fotowoltaika-zmiany-2021.jpg

                8

                minut czytania

                Zmiany w fotowoltaice 2021

                Co niosą zmiany w fotowoltaice 2021?   Dlaczego zmiany w fotowoltaice są tak gorącym tematem od czerwca 2021 roku? Jest tak za sprawą kilku wydarzeń:   Po pierwsze, w połowie roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych źródłach Energii. Jego szeroko komentowanym założeniem jest rezygnacja z systemu opustów.   Po drugie, od […]

                blog

                30.07.2021 r.

                fotowoltaika opinie

                fotowoltaika zmiany

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto_pompa-ciepla-co-to-jest.jpg

                9

                minut czytania

                Pompa ciepła – co to jest

                Pompa ciepła – co to jest Pompa ciepła to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na:   ogrzanie domu, pozyskanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u), chłodzenie pomieszczeń (w gorące dni). Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, nie emitują spalin i nie wytwarzają odpadów. Ważne cechy instalacji z pompą ciepła Technologia ogrzewania […]

                blog

                12.07.2021 r.

                pompa monoblok

                pompa split

                pompy ciepła

                powietrzna pompa ciepła

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/pro.jpg

                6

                minut czytania

                Panele fotowoltaiczne koszt. Ile wynosi inwestycja w fotowoltaikę?

                Panele fotowoltaiczne koszt Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna znalazła się w Twoim domu lub firmie? Chcesz aby odpowiadała za produkcję energii elektrycznej? Dzięki której zasilisz wszystkie niezbędne urządzenia (w tym sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie, a także wiele innych)?   Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci odpowiednią dawkę mocy, a co za tym […]

                blog

                30.06.2021 r.

                fotowoltaika - czy się opłaca

                panele fotowoltaiczne koszt

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/jak-działa-fotowoltaika.jpg

                8

                minut czytania

                Jak działa fotowoltaika? Wszystko o darmowej i ekologicznej energii

                Jak działa fotowoltaika Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Jak produkować własną energię elektryczną? Z pewnością rozważałeś wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – własną instalację fotowoltaiczną.   Inwestycja w system fotowoltaiczny to przedsięwzięcie, którego koszt może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku fotowoltaiki dla […]

                blog

                24.06.2021 r.

                ekologia

                energia słoneczna

                instalacja fotowoltaiczna

                inwerter

                odnawialne źródła energii

                OZE

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/zestawy-fotowoltaiczne.jpg

                5

                minut czytania

                Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca

                Zestawy fotowoltaiczne – instalacje służące do produkcji energii ze słońca Dedykowane zestawy fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli firm, jak i gospodarstw domowych. W jaki sposób wykorzystuje się tego typu urządzenia? Jak wygląda ich cena i klasyfikacja? Co zrobić, aby wybrać i zamontować instalację PV, która zapewni odpowiednią podaż mocy? Jak […]

                blog

                09.06.2021 r.

                energia słoneczna

                odnawialne źródła energii

                OZE

                zestawy fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/growatt.jpg

                7

                minut czytania

                Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy

                Falownik Growatt – poznaj zalety inwertera renomowanej firmy Growatt to azjatyckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu sprawdzonych, trwałych i wydajnych rozwiązań fotowoltaicznych. Pomimo młodego wieku na dobre zadomowiła się na rynkach całego świata, a z roku na rok wpływy marki Growatt zaczynają sięgać coraz dalej.  Firma została założona stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.   Główną […]

                blog

                31.05.2021 r.

                falownik

                falownik growatt

                inwerter

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/fronius.jpg

                6

                minut czytania

                Falownik Fronius – co oferuje kultowy producent inwerterów?

                Falownik Fronius Fronius Solar to austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji falowników (inwerterów). Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela – Güntera Froniusa, który założył ją w 1945 roku. Wówczas był to niewielki warsztat zajmujący się naprawami i konserwacjami urządzeń radiowych i elektrycznych.   Krokiem milowym, który zapoczątkował drogę do sukcesu firmy było powstanie ładowarki do akumulatorów. Następnie […]

                blog

                21.05.2021 r.

                falownik

                falownik Fronius

                inwerter

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/1.jpg

                6

                minut czytania

                Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura

                Odnawialne źródła energii (tzw. OZE): czyli, co daje nam sama natura  Skrót OZE przez ostatnie lata był i jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Z czym wiąże się oparcie energetyki o odnawialne źródła energii? Jakie korzyści za sobą niesie, a także co ich wprowadzenie oznacza dla dotychczasowych rodzajów energetyki opartej na bardziej tradycyjnych […]

                blog

                11.05.2021 r.

                ekologia

                odnawialne źródła energii

                OZE

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/10-LAT-GWARANCJI-NA-MONTAŻ.jpg

                6

                minut czytania

                Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to dobry pomysł?

                Fotowoltaika na płaskim dachu. Zastanawiasz się nad inwestycją, której celem będzie montaż własnej infrastruktury służącej do produkcji ekologicznego i darmowego prądu elektrycznego? Jednocześnie obawiasz się, że mała działka lub brak skośnego dachu zniweczy Twoje plany związane z odnawialnym źródłem energii? Nic z tych rzeczy.   W dalszej części tego artykuł przedstawimy Ci gotowe rozwiązania, które […]

                blog

                15.04.2021 r.

                fotowoltaika na płaskim dachu

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/pompa-ciepła.jpg

                9

                minut czytania

                Pompa ciepła monoblok czy split? Wady i zalety obu rozwiązań.

                Pompa ciepła monoblok czy split? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Większość osób, którym zależy na stosunkowo tanim, a także ekologicznym ogrzewaniu często zadaje sobie pytanie nie “czy?“, ale “jaką pompę ciepła wybrać”? Czy postawić na pompy typu monoblok, czy też lepiej zdecydować się na pompę typu split?   Czym różnią […]

                blog

                08.04.2021 r.

                pompa monoblok

                pompa split

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/23.jpg

                7

                minut czytania

                Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych?

                Fotowoltaika na gruncie. Co warto wiedzieć o tej formie montażu paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, musimy w końcu przyznać, że perspektywa zyskania niezależności i cieszenia się dostępem do darmowej energii elektrycznej dla każdego brzmi dość kusząco.    Wyzwaniem, przed którym stają osoby, które dopiero decydują się na tego rodzaju […]

                blog

                11.03.2021 r.

                fotowoltaika na gruncie

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompa-ciepła.jpg

                9

                minut czytania

                Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!

                Pompa ciepła: koszty zakupu i użytkowania. Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca!  Pompa ciepła to rodzaj ogrzewania, o którego specyfice, zaletach, jak i możliwościach wspominaliśmy już wielokrotnie. Podkreślaliśmy, iż inwestycja związana z pompą ciepła jest wszechstronna, dzięki czemu służy zarówno do ogrzewania wody, jak i ogrzewania budynku. Inwestycja w pompę ciepła ma także wymiar ekologiczny, […]

                blog

                25.02.2021 r.

                pompy ciepła

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaciepła.jpg

                8

                minut czytania

                Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła

                Pompa ciepła jak działa? Pompa ciepła stanowi nowoczesny system odpowiadający za zasilanie w ciepło instalacji grzewczej oraz instalacji wody użytkowej. Przy użyciu tego urządzenia zadbasz o odpowiedni obieg czynnika roboczego, który sprawi, że w Twoim wnętrzu zagości ciepło i wręcz idealna temperatura. Zadbasz zarówno o temperaturę powietrza, jak również sprawisz, że woda użytkowa również będzie miała […]

                blog

                11.02.2021 r.

                pompy ciepła

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/13.jpg

                7

                minut czytania

                Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

                Podwyżka cen prądu 2021. Co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej? Na łamach naszego bloga już wielokrotnie wspominaliśmy, że obecny trend zmian wysokości rachunków za prąd przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie. To znaczy, że każdego roku my jako odbiorcy, którzy korzystają z energii zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych, musimy być gotowi na regularne […]

                blog

                28.01.2021 r.

                podwyżka cen prądu 2021

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/montaż.jpg

                9

                minut czytania

                Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku

                Montaż paneli fotowoltaicznych: krok po kroku Montaż paneli fotowoltaicznych (zarówno on grid, jak i off grid) jest jedną z najważniejszych czynności zmierzających do tego, aby ogniwa zaczęły produkować darmowy prąd. W tym artykule czeka Cię dawka kompleksowej wiedzy, dzięki której nie tylko dowiesz się, jak poprawnie zamontować panel, ale także pozyskasz inne, szczegółowe informacje dotyczące […]

                blog

                08.01.2021 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/28-2.jpg

                9

                minut czytania

                Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy

                Fotowoltaika opinie. Co na temat fotowoltaiki mówią dotychczasowi użytkownicy Instalacje fotowoltaiczne stanowią jedno z kluczowych narzędzi w walce o ochronę środowiska jak i zasobności portfeli. Fotowoltaika opinie ma przeróżne, są zwolennicy jak i przeciwnicy. Jej użytkowanie pozwala na produkowanie niemal całkowicie darmowej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę brak negatywnego wpływu na kondycję Ziemi – stanowi idealny […]

                blog

                29.12.2020 r.

                fotowoltaika opinie

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/22-1.jpg

                5

                minut czytania

                Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

                Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Jak myć panele słoneczne, aby działały na 100% swoich możliwości?   O wysokiej wydajności paneli PV oraz idącymi za nią w parze – regularnymi dostawami prądu, stanowi odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne docierające do ogniw. Aby panele fotowoltaiczne mogły pracować na pełnych obrotach należy zadbać o ich lokalizację. Orientacja południowa, z dala od […]

                blog

                10.12.2020 r.

                czyszczenie paneli fotowoltaicznych

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/20-1.jpg

                6

                minut czytania

                Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału

                Program Mój Prąd: opis, korzyści i zasady udziału  Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że Program Mój Prąd 2021 będzie realizowany od 1 lipca 2021 roku. Nabór wniosków do Programu Mój Prąd 3.0 rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Co ważne, obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie […]

                blog

                03.12.2020 r.

                Program Mój Prąd

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/foto-pompa-ciepla-i-fotowoltaika.png

                5

                minut czytania

                Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania

                Pompa ciepła i fotowoltaika – źródło darmowej energii i ogrzewania  Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Co sprawia, że idealne współgra z instalacją fotowoltaiczną? Jakie czynniki decydują o tym, że połączenie obu tych technologii niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, Twojego portfela, jak i całego środowiska? Pompa ciepła i fotowoltaika […]

                blog

                05.11.2020 r.

                pompy ciepła

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/panele.jpg

                7

                minut czytania

                Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

                Najlepsze panele fotowoltaiczne – jak wybrać? Fotowoltaika to technologia, której zalety zaczynają dostrzegać kolejne grupy osób chcących produkować darmową energię elektryczną oraz aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego. Niegdyś droga i tym samym zarezerwowana jedynie dla wybranych. Obecnie, stosunkowo tania i dostępna praktycznie dla każdego, komu zależy na produkcji własnego prądu elektrycznego.     Z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych […]

                blog

                22.10.2020 r.

                wybór paneli

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/6.jpg

                9

                minut czytania

                Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

                Fotowoltaika opłacalność. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność fotowolatiki budzi szereg dyskusji. Jeśli jesteś właścicielem domu, firmy, gospodarstwa rolnego lub odpowiadasz chociażby za zarządzanie spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową – pewnie zaczynasz zdawać sobie sprawę z rosnących cen energii elektrycznej. Już teraz koszty są dla Ciebie duże, a prognozy na najbliższe lata nie pozostawiają […]

                blog

                07.10.2020 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/3.jpg

                7

                minut czytania

                Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?

                Fotowoltaika dla rolnika. Dlaczego Twoje gospodarstwo powinno zainwestować w OZE?  Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat fotowoltaiki dla firm – koszty prądu w Polsce będą coraz wyższe. Wpływ na ten fakt będą miały zarówno uwarunkowania polityczno-gospodarcze (rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2). Koszty pozyskiwania surowca również wpływają na wzrost cen za prąd, na tym w głównej mierze […]

                blog

                03.09.2020 r.

                ekologia

                fotowoltaika dla rolnika

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.jpg

                8

                minut czytania

                Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

                Fotowoltaika cena – Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna   Panele fotowoltaiczne, to skuteczny sposób na zminimalizowanie zapotrzebowania nieruchomości na zewnętrzne dostawy prądu. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno w starszych jak i nowych budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, dobrze wiedzieć, jak wyglądają orientacyjne koszty paneli fotowoltaicznych i za co tak naprawdę płacimy.    Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jest […]

                blog

                28.07.2020 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/26-1.jpg

                9

                minut czytania

                Ogniwo fotowoltaiczne, wszystko na temat technologii do produkcji prądu

                Ogniwa fotowoltaiczne, na czym polega ich wartość? Ogniwo fotowoltaiczne często występuje pod nazwą ogniwa słonecznego, ogniwa fotoelektrycznego, a czasami jest skracane do fotoogniwa. Niezależnie od sposobu jego nazewnictwa, kluczową informacją na temat tego elementu jest fakt, iż jest on wykorzystywany w procesie produkowania sporą ilość energii elektrycznej (tworzy panel fotowoltaiczny). Ogniwo słoneczne to rodzaj półprzewodnika […]

                blog

                19.05.2020 r.

                produkcja prądu

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/10.jpg

                7

                minut czytania

                Fotowoltaika – co to jest? Definicja, montaż, zastosowanie i korzyści

                Fotowoltaika – co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób powstaje prąd, jak wygląda montaż instalacji, jakie trzeba spełnić warunki, jaki jest koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim –  jakie korzyści fotowoltaika może przynieść także i Tobie.   Z naukowego punktu widzenia, dziedzina fotowoltaiki, to nauka związana z poznawaniem, badaniem, analizowaniem i rozwijaniem zjawiska […]

                blog

                27.04.2020 r.

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/11.jpg

                5

                minut czytania

                Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii

                Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach do produkcji energii Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów zaliczających się do całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za pobór mocy, pozyskiwanej bezpośrednio z energii słonecznej. Wszystko po to, aby (poprzez kolektory), następnie przekazać ją do dalszych części systemu – w celu produkcji właściwego (i co […]

                blog

                23.04.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

                Wybór systemu ogrzewania domu jest jedną z bardziej zasadniczych decyzji, jaką podejmujemy podczas budowy domu lub jego modernizacji. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, a także innych paliw, w tym gazu, skłania nas do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych cenowo sposobów ogrzewania nieruchomości. W tym kontekście na pewno warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze systemy grzewcze oparte […]

                blog

                02.11.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-podwyzki-cen-pradu-2022.jpg

                2

                minuty czytania

                Podwyżki cen prądu 2022 – czy czekają nas spore zmiany?

                Dostawcy energii elektrycznej planują zaserwować nam spore podwyżki cen. Właściwie dzieje się tak każdego roku, ale przyszły rok ma być historyczny.   Jak wysokie będą podwyżki prądu Wzrost cen i przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi warunkami panującymi na rynku energetycznym. Notowania energii elektrycznej zaledwie w ciągu […]

                blog

                15.09.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/09/foto-jaki-falownik-do-fotowoltaiki.png

                6

                minut czytania

                Jaki falownik do fotowoltaiki

                Jaki falownik do fotowoltaiki? Falownik – inaczej inwerter – jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) używany do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jaki falownik dla fotowoltaiki sprawdza się najlepiej w określonych warunkach.   Jakie zadania pełni falownik? […]

                blog

                07.09.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-branza-fotowoltaiczna-.jpg

                2

                minuty czytania

                Branża fotowoltaiczna – Polska vs Niemcy

                Od dwóch lat wzrost mocy generowanej z energii słonecznej jest bardzo wysoki. 2020 rok był najlepszym w kwestii rozwoju fotowoltaiki, nie tylko w naszym kraju. Polska znajduje się w czołówce, tzn. na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy PV, a nasi zachodni sąsiedzi na pierwszym. Instytut Allensbach przeprowadził ankietę odnośnie najważniejszego źródła […]

                blog

                25.08.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-jakie-panele-fotowoltaiczne.png

                6

                minut czytania

                Jakie panele fotowoltaiczne?

                Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej instalacji?   Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku, z pewnością zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla swojej nieruchomości lub firmy. Na pewno wiele spraw ułatwi wybór właściwego wykonawcy. Warto jednak zorientować się w przydatności paneli pv w określonych warunkach pracy.   Panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczną […]

                blog

                12.08.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/08/foto-czy-fotowoltaika-i-pompa-ciepla-to-polaczenie-idealne.jpg

                2

                minuty czytania

                Czy fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne?

                Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla domu i/lub firmy.   Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika. […]

                blog

                11.08.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/foto-moj-prad-3-0-2021-zmiany.jpg

                6

                minut czytania

                Mój prąd 2021 zmiany

                Mój prąd 2021 – zmiany 1 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd 2021. Są zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Łączna kwota na realizację programu wynosi 534 mln złotych, co oznacza że na wsparcie z programu może liczyć ok. 180 tys. rodzin.   Nabór będzie trwał do 22.12.2021 r. lub do […]

                blog

                16.07.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/07/ceny.jpg

                8

                minut czytania

                Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.

                Fotowoltaika ceny. Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej.  Koszt, jaki należy ponieść na panele fotowoltaiczne oraz z jakim wiąże się cała instalacja PV. To właśnie ta tematyka należy do najpopularniejszych zagadnień, od których zaczynają praktycznie wszystkie osoby zainteresowane posiadaniem własnej elektrowni typu solar.   Na jakie elementy dotyczące ceny instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Czy […]

                blog

                08.07.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/fotowoltaika.jpg

                10

                minut czytania

                Fotowoltaika czy się opłaca? 6 elementów, dzięki którym sprawdzisz opłacalność fotowoltaiki.

                Fotowoltaika czy się opłaca? 17, 35, a może 52 tysiące złotych, czy fotowoltaika się opłaca? Właśnie z takimi wydatkami może wiązać się inwestycja w fotowoltaikę, która ma zagościć w Twoim domu. Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Twojej firmy – wówczas tego rodzaju koszty mogą poszybować nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych za […]

                blog

                24.06.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele.jpg

                9

                minut czytania

                Panele fotowoltaiczne cena. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

                Panele fotowoltaiczne cena. Dopiero zaczynasz poszukiwania informacji na temat działania fotowoltaiki? A może interesujesz się nią już od dłuższego czasu? W obu przypadkach z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z kluczowych elementów każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, zwane także słonecznymi.   To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – […]

                blog

                22.06.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/06/panele-słoneczne.jpg

                9

                minut czytania

                Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać

                Panele słoneczne – czym są, jak działają i w jaki sposób je wybrać Panele słoneczne stanowią jeden z centralnych punktów, bez których nie może obyć się żadna domowa, jak i firmowa elektrownia słoneczna – zwana potocznie fotowoltaiką. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: moc, wydajność, gwarancja, a także szereg innych istotnych […]

                blog

                02.06.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/6.jpg

                8

                minut czytania

                Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie

                Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i zastosowanie Ogniwa fotowoltaiczne to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów niezbędnych do produkcji własnego prądu pochodzącego prosto z promieniowania słonecznego. To właśnie one absorbują promienie słoneczne i to właśnie od nich zaczyna się cała podróż energii, której finał następuje w gniazdkach elektrycznych. Ogniwo fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nim […]

                blog

                28.05.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/05/2-1.jpg

                8

                minut czytania

                Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca

                Instalacja fotowoltaiczna – czym jest, jak działa i dlaczego się opłaca Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednego z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych, efektywnych i bezpiecznych sposobów produkowania energii elektrycznej. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim fakt, że generowana przez nie moc pochodzi prosto z natury i jest w pełni odnawialna. Co ważne, w procesie wytwarzania […]

                blog

                13.05.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/solaredge.jpg

                6

                minut czytania

                Falownik SolarEdge: instalacja, gwarancja, moc – co warto o nim wiedzieć.

                Falownik SolarEdge Falowniki produkowane przez firmę SolarEdge to produkty jedno, jak i trójfazowe, które są znane ze swojej dużej sprawności pracy, niezawodności modułów, jak i wpływania na wydajność całego systemu PV. Jakie cechy wyróżniają je na tle innych rozwiązań i co sprawia, że produkty takie, jak inwerter SolarEdge postrzegane są jako lider pośród wszystkich rozwiązań solarnych?   […]

                blog

                29.04.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/04/fotowoltaika-na-działce.jpg

                7

                minut czytania

                Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści

                Fotowoltaika na działkę. Moc instalacji, sposoby montażu, korzyści Fotowoltaika to rozwiązanie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W skrócie – jest to typ instalacji wykorzystywanej do produkcji ekologicznej energii elektrycznej – pochodzącej prosto z promieni słonecznych. Rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych możemy dostrzec pośród właścicieli domów mieszkalnych (którzy wykorzystują ją do w celu zasilania urządzeń znajdujących się w […]

                blog

                13.04.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/20.jpg

                6

                minut czytania

                Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu

                Energia słoneczna. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji darmowego prądu Energia słoneczna – to dzięki niej w ciągu całego roku na powierzchni Ziemi możemy cieszyć się darmowym światłem oraz ciepłem. Docierające do nas promienie słoneczne odpowiadają za lepsze samopoczucie, a także dają wiele okazji do zażywania kąpieli słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z […]

                blog

                11.03.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/03/wyb.jpg

                3

                minuty czytania

                Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

                Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na montaż fotowoltaiki? Wybranie wiarygodnego wykonawcy do zainstalowania systemu paneli słonecznych jest bardzo ważnym krokiem. Dobry wybór zagwarantuje, że system fotowoltaiczny zostanie prawidłowo zamontowany, co zapewni dłuższą żywotność oraz bezpieczeństwo mieszkańców.   Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, dlatego należy dokładnie zweryfikować dostawców, aby znaleźć […]

                blog

                03.03.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/6.jpg

                9

                minut czytania

                Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych.

                Ładowarka do samochodu elektrycznego. Sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Podróżowanie za pomocą samochodów elektrycznych to kolejny trend, który obok odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła), zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu perspektywa bycia ekologicznym, a dodatkowo możliwość korzystania z w pełni bezpiecznych sposobów dbania o […]

                blog

                18.02.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/02/pompaaa.png

                7

                minut czytania

                Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej

                Pompa ciepła powietrzna – sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie produkujące ciepło. Poprzez umiejętne połączenie pomp, zaworów, a przede wszystkim – fizyki (w tym dzięki charakterystycznemu działaniu c.o.) “pobiera” temperaturę z zewnątrz, akumuluje ją, a następnie przekazuje do budynku (dom), gdzie jest dostępne w postaci ciepłego powietrza, jak i […]

                blog

                04.02.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/ins.png

                4

                minuty czytania

                Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu

                Instalacje fotowoltaiczne – działanie systemu krok po kroku. Jak przebiega proces produkcji energii elektrycznej? Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością – zarówno pośród osób prywatnych, jak i firm. Nic dziwnego, bowiem poza perspektywą uzyskania dużej niezależności, fotowoltaika jest inwestycją, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na generowanie oszczędności sięgających od kilkuset do nawet kilku […]

                blog

                21.01.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2021/01/gwarancja-na-montaż.jpg

                6

                minut czytania

                Fotowoltaika gwarancja

                Fotowoltaika gwarancja Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jeśli chcesz przez długi okres czerpać z niej korzyści, oszczędzać i nie zamartwiać się ewentualnymi usterkami, warto zdecydować się na firmę, która stawia na bezpieczeństwo wykonania oraz zysk Klienta. Dzięki naszej Gwarancji na Wszystko, zapewnimy Ci długofalową, rentowną inwestycję! Decydując się na moduły fotowoltaiczne warto zainteresować gwarancją jaką […]

                blog

                08.01.2021 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/27-1.jpg

                3

                minuty czytania

                Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega

                Audyt fotowoltaiczny – jak przebiega i na czym polega Audyt fotowoltaiczny zaliczany jest do jednego z kluczowych przedsięwzięć, którym należy poprzedzić podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Jest on ważny z dwóch powodów. Wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na badanie zapotrzebowania i odpowiedzieć na pytanie “czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?”.    Po […]

                blog

                17.12.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/12/24.jpg

                4

                minuty czytania

                Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

                Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej Dobre instalacje fotowoltaiczne opierają się na 3 filarach. Większość firm i osób fizycznych decyduje się na inwestycję właśnie w taki rodzaj odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze, system fotowoltaiczny jest doskonałym i stabilnym źródłem darmowej energii elektrycznej.   Drugie, jest całkowicie ekologiczny, przez co przyczynia się do aktywnej walki o ochronę […]

                blog

                04.12.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/11/25-1.jpg

                4

                minuty czytania

                Program Czyste Powietrze: jak zyskać dofinansowanie w ekologiczne źródło ciepła?

                Program Czyste Powietrze to stosunkowo nowe przedsięwzięcie rządu mające na celu aktywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza (w tym ze SMOGIEM), którym wszyscy oddychamy. Dofinansowanie przewiduje wymiany kotłów na paliwo stałe, a także szereg innych aktywności zmierzających do tego, aby powietrze było czyste.   Dowiedz się, ile wynosi kwota dofinansowania, na co jest przyznawana i w […]

                blog

                26.11.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/17.jpg

                5

                minut czytania

                Czym jest i jak działa optymalizator mocy?

                Czym jest i jak działa optymalizator mocy? Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i […]

                blog

                29.10.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/10/ULGA.jpg

                5

                minut czytania

                Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?

                Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?  Zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za prąd. Czyste powietrze, aktywne włączenie się w ochronę środowiska naturalnego i wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób wymieniliśmy pozytywne strony korzystania z fotowoltaiki.     Niekwestionowanymi zaletami fotowoltaiki jest produkcja darmowego prądu, ekologia i poczucie niezależności. Inwestycja w panele […]

                blog

                15.10.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/09/9-1.jpg

                6

                minut czytania

                Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów

                Falownik jaki wybrać? Co musisz wiedzieć na temat inwerterów Każda instalacja fotowoltaiczna, aby spełniania swoje zadanie (czytaj: produkowała darmowy prąd o odpowiedniej mocy, przekazywany do domu lub sieci), musi składać się z kilku niezbędnych elementów. Do jednego z kluczowych zaliczamy falownik będący częścią instalacji PV i często występujący również pod nazwą inwertera solarnego.    Co warto […]

                blog

                10.09.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/08/5.jpg

                6

                minut czytania

                Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?

                Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?  Coroczne zmiany w cenach prądu dla firm i nie tylko, nie pozostawiają żadnych złudzeń. Koszty energii elektrycznej z roku na rok będą coraz wyższe. Obecny rok (2021) przynosi przedsiębiorcom następne podwyżki, które spowodują, że ich wydatki na prąd po raz kolejny wzrosły o ponad połowę (porównując to […]

                blog

                24.08.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/06/4.jpg

                7

                minut czytania

                Farmy fotowoltaiczne w Polsce

                Farmy fotowoltaiczne w Polsce Najpopularniejszą metodą pozyskiwania światła słonecznego w celu wytworzenia darmowej energii jest bez wątpienia fotowoltaika. Szybko staje się jedną z najbardziej preferowanych inwestycji dla firm i niezależnych inwestorów. Farmy, to wielkoskalowe zastosowania systemów fotowoltaicznych (PV), zapewniające źródło bezpiecznej, lokalnie wytwarzanej energii odnawialnej przez wiele lat po budowie.   Ziemia wykorzystywana pod farmę […]

                blog

                30.06.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/05/12.jpg

                8

                minut czytania

                Taryfa G11, czyli pełen zestaw informacji na temat najbardziej popularnego sposobu rozliczania rachunków za prąd

                Taryfa G11 Jest jedną z podstawowych taryf, którą znajdziemy w ofertach większości dostawców oraz sprzedawców prądu elektrycznego w Polsce. Bardzo często występuje także pod innymi nazwami, takimi jak: taryfa jednostrefowa, taryfa całodobowa oraz taryfa uniwersalna. Wszystko przez fakt, że jest dedykowana tzw. klientom indywidualnym, dla których sposób rozliczania zużycia energii powinien być maksymalnie uproszczony oraz […]

                blog

                18.05.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne

                https://promika-solar.pl/wp-content/uploads/2020/04/8.jpg

                7

                minut czytania

                kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają? 

                kWp i kWh, czyli podstawowe jednostki wykorzystywane w fotowoltaice. Czym są i co oznaczają?  Korzystanie z energii elektrycznej, zarówno tej pochodzącej bezpośrednio z sieci, jak i tej, której główne źródło stanowi instalacja fotowoltaiczna, wiąże się również z koniecznością operowania pewnymi pojęciami i jednostkami.  Do kluczowych z nich należą wspomniane w tytule: kWh energii elektrycznej oraz kWp. Co warto […]

                blog

                25.04.2020 r.

                ekologia

                panele fotowoltaiczne